Anna Zuch i neuroborelioza - Lena z 19+ walczy z chorobą

Anna Zuch z 19+ chora. Czym jest neuroborelioza?

Anna Zuch, czyli aktorka znana jako Lena Gawrońska z serialu 19+, jest chora. W Dzień Dobry TVN i na Instagramie opowiedziała czym jest neuroborelioza, jakie są objawy i jak żyje się z taką chorobą. Czy jest nadzieja na wyleczenie w Polsce?

Anna Zuch to influencerka, trenerka personalna i aktorka z serialu 19+ grająca Lenę Gawrońską. Rok temu usłyszała dramatyczną diagnozę: neuroborelioza. Wcześniej na Instagramie, a teraz w „Dzień Dobry TVN” wyznała, że występują u niej takie objawy utrudniające normalne funkcjonowanie jak m.in. bezsenność, odrętwienie prawej strony ciała, gorsze widzenie, kołatanie serca, duszności i „chyba najgorsza depresja”. Z powodu antybiotykoterapii jest także na „drastycznej diecie”.

Pierwsze objawy neuroboreliozy i diagnoza

Jak opowiedziała Anna Zuch na Instagramie, w 2019 roku trafiła do szpitala z pierwszymi objawami neuroboreliozy, a wkrótce dowiedziała się, że jest jedną z 5% ludzi na świecie dotkniętych tą chorobą. Wie, że spowodowało ją ugryzienie kleszcza, ale nie jest pewna kiedy to nastąpiło. Opowiada jednak otwarcie jak ciężkie jest zdiagnozowanie, leczenie i życie z neuroboreliozą.

Początkowo lekarze nie potrafili ustalić na co dokładnie była chora Zuch. Podejrzewali nawet stwardnienie rozsiane lub nerwicę. Dziwili się, „skąd w młodym, silnym i wysportowanym organizmie biorą się takie objawy”. Portal emg-neurolog.pl potwierdza, że diagnozując pacjenta z objawami boreliozy, często wyniki badań podstawowych morfologicznych i biochemicznych nie odbiegają od normy. Lekarze uznają więc pacjentów za hipochondryków i symulantów, a nawet zalecają leczenie antydepresyjne lub wysyłają do psychiatry.

Obecnie poddaję się terapii biorezonansem i kończę kolejny antybiotyk. Według polskich wytycznych leczenia boreliozy i moich wyników badań jestem zdrowa! Jasne ku..wa! Powinnam dostać antybiotyk na 21 dni, a wszystkie objawy, które pozostaną są zespołem poboreliozowym – Zuch pisze o chorobie na Instagramie.

Neuroborelioza – informacje o chorobie

Jak podają źródła medyczne, neuroborelioza to odmiana boreliozy i przewlekła choroba wielonarządowa. Atakuje obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy. Wpływa zarówno na samopoczucie fizyczne jak i psychiczne. Medonet informuje, że choroba powoduje postępujący proces zapalny tkanki nerwowej i niszczy anatomiczne struktury mózgu.

Portal emg-neurolog.pl opisuje, że w fazie wczesnej rozsianej postaci choroby, neuroborelioza może przybierać różne postacie: porażenie obwodowe nerwów czaszkowych, podrażnienie, uszkodzenie i porażenie nerwów obwodowych i korzeni nerwowych, zapalenie opon mózgowych i mózgu o charakterze limfocytarnym oraz zapalenie rdzenia kręgowego. W późnej postaci choroba może objawiać się autoimmunologicznym procesem zapalnym mózgu i rdzenia w odpowiedzi na kolonizację bakteryjną.

Proszę o jedno nie podchodźcie do chorób odkleszczowych lekceważąco, są to choroby cholernie niebezpieczne a my w Polsce właśnie je lekceważymy! Borelioza, babeszjoza, bartonella, kleszczowe zapalenie mózgu i nie tylko, mogą spowodować ogromne spustoszenie w organizmie i zabrać dotychczasowe życie! – apeluje Anna zuch na Instagramie.

div class=”fb-post” data-href=”https://www.instagram.com/p/CFFfzIBnLMO/” data-width=”500″ data-show-text=”true”>

Źródło zdjęcia:

Mgła mózgowa to powikłanie po COVID-19? Previous post Czym jest mgła mózgowa? Może powodować ją koronawirus
Gągoł czyli niezwykła polska kaczka.Ten śpiew zapada w pamięć Next post Gągoł, czyli kwicząca kaczka. Tego dźwięku nie da się zapomnieć [WIDEO]