Jak wygląda ugryzienie kleszcza? Jak chronić się przed kleszczami?

Jak chronić się przed kleszczami? Porady i informacje – kleszcze w Polsce

Kleszcze w Polsce znowu nadciągają, a tym roku czeka nas prawdziwa plaga. Brak mrozu i łagodna zima sprawiły, że ich populacja w 2021 roku jest wyjątkowo liczna i już teraz atakują w lasach i miastach. Jak chronić się przed kleszczami i jak wyciągnąć kleszcza, gdy nastąpi ugryzienie? Oto najważniejsze informacje i porady Jak chronić się przed kleszczami.

Kleszcze w tym roku będą wyjątkowo uciążliwym problemem. Służby ostrzegają przed plagą kleszczy, które z powodu coraz cieplejszych zim są w stanie być aktywne niemal przez cały rok bez zapadania w letarg. Borelioza, która jest przenoszona przez ukąszenie kleszcza to bardzo ciężka choroba, wiec warto zadbać o zdrowie i lepiej poznać zasady jak unikać tych insektów i jak chronić się przed kleszczami.

Ochrona przed kleszczami – zasady i informacje jak chronić się przed kleszczami

Jak chronić się przed kleszczami? Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że przede wszystkim konieczne jest odpowiednie ubranie. Długie rękawy i nogawki zmniejszą ryzyko kontaktu z tymi ślepymi pajęczakami. Warto np. wkładać nogawki do skarpet. Kleszcze najlepiej widoczne są na białych ubraniach.

Kleszcz- jak chronić się przed kleszczami?
Kleszcz – jak chronić się przed kleszczami?

GIS podkreśla, że konieczne są „profikaktyka, środki odstraszające i czujność”. Po każdym spacerze należy dokładnie oglądać swoje ciało. Szczególnie należy zwrócić uwagę na zagłębienie pod kolanem, wokół brzucha i piersi oraz w pachwinie. U dzieci należy szczególnie uważnie sprawdzić głowę, linię włosów i szyję.

Wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy – możemy przeczytać na gis.gov.pl.

Kleszcze u psów i kotów

Trzeba również sprawdzać zwierzęta domowe, które były na zewnątrz, ponieważ kleszcze mogą przenosić się z nich na ludzi.

Gdzie i kiedy atakują kleszcze?

Ryzyko ugryzenia przez kleszcza można zmniejszyć, poznając miejsca i godziny ich żerowania. Jeśli jest to możliwe, należy unikać miejsc, gdzie najszczęściej spotykane są kleszcze. Można je znaleźć w cieniu, najczęściej w godzinach porannych i wieczornych, ponieważ unikają słońca. Kleszcz najczęściej poluje na krzewach i w trawie, czyhając na spodniej stronie liści. Nie wspina się powyżej 1,5 metra.

Unikaj przebywania w wysokiej trawie lub zaroślach, jak tylko się da. Kleszcze czują się szczególnie dobrze w leśnym listowiu, bo temperatury są tam umiarkowane nawet w zimie, a wilgotność jest wysoka. Długie źdźbła trawy na niekoszonych łąkach, przy ścieżkach i na brzegach rzek oraz lasy, są chętnie wykorzystywane przez kleszcze do poszukiwania potencjalnego żywiciela – ostrzega strona kleszcze.info.pl

Środki na kleszcze – skuteczna ochrona?

Aby chronić się przez kleszczami, GIS zaleca stosowanie repelentów. Są to preparaty odstraszające kleszcze, meszki, komary, itd. Konieczne jest jednak rygorystyczne przestrzeganie zaleceń producenta jeśli chodzi o częstotliwość stosowania tych środków, by ochrona była w pełni skuteczna. Nie należy jednak zbyt często stosować ich u dzieci, które są na nie bardziej wrażliwe.

Użyjmy preparatów z maksymalnie 30% zawartością DEET. Silniejszym związkiem jest permetryna, ale środki, które ją zwierają mogą być nanoszone tylko na ubrania, nie na skórę. Ikarydyna z kolei odstrasza komary, w przypadku kleszczy jest mniej skuteczna – podaje www.hellozdrowie.pl.

Usuwanie kleszcza – jak to zrobić?

Jeżeli już nastąpiło ugryzie kleszcza, trzeba wiedzieć jak go umiejętnie wyjąć. GIS zaleca usuwanie mechaniczne, np. pensetą. Trzeba to zrobić jak najszybciej po zauważeniu kleszcza, by zminimalizować ryzyko zakażenia. Nie wolno rozgnieść kleszcza lub sprawić, że zymiotuje, bo może sie to skończyć infekcją.

Wyciągając kleszcza chwytamy go, jak najbliżej skóry, za przednią część ciała i pewnym ruchem pociągamy ku górze. Ranę po ukąszeniu dokładnie oczyszczamy środkiem dezynfekującym – zaleca GIS.

Zalecania i Rady GIS jak usunąć kleszcza:

  • specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać,
  • nie smarować kleszcza żadną substancją, by nie zwiększać ryzyka zakażenia,
  • miejsce ukłucia trzeba zdezynfekować,
  • gdy usunięcie kleszcza sprawia problem, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.
Jak usunąć kleszcza? Jak chronić się przed kleszczami? Informacje i wskazówki

Źródło zdjęcia:

  • Kleszcz- jak chronić się przed kleszczami?: Pixabay/Jak chronić się przed kleszczami?
  • Kleszcz na skórze i ugryzienie: Facebook/Centrum Medyczne Luxmed
Szczepionka na COVID-19 powołuje powikłania i zgony? AstraZeneca wydała oświadczenie Previous post Szczepionka na COVID-19 od AstraZeneca powoduje powikłania i zgony? Firma wydała OŚWIADCZENIE
Czym jest paradoks Fermiego? Dlaczego wciąż pozaziemskie cywilizacje i obcy nie nawiązali z nami kontaktu? Next post Paradoks Fermiego – dlaczego nigdy nie spotkamy innych cywilizacji w kosmosie?