Połknięte baterie. Szokujące samookaleczenie w Irlandii

Baterie w brzuchu. Kobieta połknęła 55 paluszków

Irlandia i niecodzienna próba samookaleczenia. Kobieta zgłosiła się do szpitala z bólem brzucha i trafiła na stół operacyjny. Okazało się, że chciała zrobić sobie krzywdę i połknęła 55 baterii. Ledwo uszła z życiem.

Samookaleczenie nie dotyczy tylko nastolatków i może przybierać zaskakujące formy. W Irlandii doszło do niecodziennego aktu samoagresji. 66-letnia kobieta trafiła do szpitala St. Vincent’s University Hospital w Dublinie, uskarżając się na silne bóle brzucha. Zrobiono zdjęcie rentgenowskie i odkryto, że miała w brzuchu baterie, a konkretnie 55 baterii AA i AAA. Miała szczęście, że żadna z baterie nie uległy uszkodzeniu i nie doszło do wycieku ich zawartości. Jak usunięto baterie z żołądka?

Połknęła baterie. Operacja żołądka i laparotomia

Lekarze początkowo skierowali kobietę na obserwację, mając nadzieję, że baterie przejdą przez układ pokarmowy i kobieta je wydali. Bóle brzucha były jednak coraz silniejsze, rosło ryzyko wystąpienia zatoru w przewodzie pokarmowym, więc została przeprowadzona laparotomia, czyli zabieg chirurgiczny polegający na wykonaniu nacięcia w jamie brzusznej. Metodą endoskopową wyjęto ciało obce z żołądka. Potwierdzono, że kobieta czuje się dobrze i nie wystąpiły żadne powikłania po połknięciu baterii i laparotomii.

Samookaleczenia i autoagresja

Połknięte baterie mogą wydawać się zabawne, ale samookaleczenia to coraz poważniejszy problem. Stres, poczucie samotnościo frustracje, bezsilność, traumatyczne doświadczenia i napięcie zmuszają wiele osób do rozładowania agresji poprzez robienie sobie krzywdy. Każda osoba, która dokonuje samookaleczenie wymaga troskliwej opieki i pomocy.

Źródła zwracają uwagę, że samookaleczenia mogą przybrać formę szantażu emocjonalnego i psychomanipulacji. Samookaleczanie się to w każdym przypadku powód do konsultacji z lekarzem psychiatrą.

Samookaleczenie to przejaw autoagresji pojawiający się najczęściej u dzieci i młodzieży. Niektóre młode osoby nie wytrzymują presji wywieranej na nich przez rodziców i środowisko i nie widząc innej możliwości rozładowania stresu, same zadają sobie ból, okaleczając się. Zazwyczaj rany zadawane są w miejscach łatwych do ukrycia pod ubraniem – wyjaśnia Medonet.pl.

Źródło zdjęcia: