Bruce Willis ogłosił koniec kariery. Czym jest afazja i jakie daje objawy?

Bruce Willis chory. Czym jest afazja i jakie daje objawy?

Bruce Willis ogłosił koniec kariery aktorskiej. Powodem jest pogarszający się stan zdrowia. Czym jest afazja i jakie daje objawy? Jak teraz wygląda życie aktora i czy jest nadzieja, że wróci jeszcze przed kamerę?

Bruce Willis to żywa historia kina, ma na koncie kultowe role i cytaty z filmów. Jednak kariera dobiegła końca, a 67-letni gwiazdor„Szklanej pułapki” zdecydował się nie pojawiać więcej na ekranie. Powodem jest afazja, co ogłosiła jego rodzina. Czym jest afazja i czy stan zdrowia Bruce’a Willisa będzie się pogarszał?

Afazja – objawy i leczenie. Na co choruje Bruce Willis?

Afazja to „spowodowane organicznym uszkodzeniem odpowiednich struktur mózgowych częściowe lub całkowite zaburzenie mechanizmów programujących czynności mowy u człowieka, który już uprzednio opanował te czynność”. Chory na afazję ma problemy z komunikacją i problemy z mówieniem. Może brakować mu słów na opisanie zjawisk i przedmiotów, a do tego zastępuje słowa i zdania innymi, niewłaściwymi, co sprawia, że jest trudny do zrozumienia. Wszystko przez uszkodzenie lewej półkuli mózgu kontrolującej język i pojmowanie. Mogą też wystąpić problemy z czytaniem i pisaniem. Osoba chora na afazję nie jest w stanie przekazać swoich odczuć, emocji, próśb. Nasila się izolacja, a chory oddala się od bliskich i od świata.

Medycyna nie ustaliła jeszcze głównej przyczyny afazji. Choroba traktowana jest jako grupa objawów wynikająca z problemu medycznego, np. urazu głowy, udaru mózgu lub guza. Nie ustalono również genetycznego podłoża afazji.

Afazja powstaje na skutek uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej w wyniku urazu czaszkowo-mózgowego, procesu ekspandowanego czy udaru mózgu. Na podstawie rodzaju afazji można zlokalizować uszkodzenie w mózgu. Dość często przyczyną afazji jest zniszczenie tkanki nerwowej w lewej półkuli mózgu, ale może też powstać w wyniku zmian w strukturach podkorowych czy we włóknach nerwowych zlokalizowanych w prawej półkuli – wyjaśnia Medonet.

Bruce Willis nieświadomy i niebezpieczny?

Bruce Willis był ostatnio bardzo aktywny zawodowo i pojawiał się w wielu filmach. Jak ujawnia „Los Angeles Times”, z powodu choroby skracano aktorowi kwestie, dyktowano kwestie przez słuchawkę, w scenach z bronią zastępowali go dublerem i „traktowali jak marionetkę, by przyciągał widownię do kin na niskobudżetowe produkcje”. Zdaniem niektórych, na planach filmowych nie był świadomy co się działo.

W styczniu 2020 roku w filmie akcji „Plan ocalenia” („Hard Kill”) aktor grał ojca kobiety, w którą wcieliła się Lala Kent, gwiazda reality show Bravo „Vanderpump Rules”. W jednej ze scen miał strzelić do złoczyńcy. Był odwrócony plecami do swojej filmowej córki. Przed oddaniem strzału kazano mu wypowiedzieć kwestię – sygnał dla Kent, by zrobiła unik. Zamiast tego od razu wystrzelił i Kent nie zdążyła się uchylić. Powtórzyli scenę i Willis zrobił to samo. Strzelił bez ostrzeżenia – opisuje tvn24.pl.


Leczenie afazji. Czy ta choroba jest odwracalna?

Skuteczna metoda leczenia afazji nie została jeszcze ustalona. Nie ma również lekarstwa na afazję, a eksperymentalne leki nie zostały jeszcze zatwierdzone przez FDA i Komisję Europejską. Trwają badania kliniczne nad lekami mającymi poprawić przepływ krwi do mózgu oraz zwiększyć jego zdolność regeneracji i pomóc w zastąpieniu wyczerpanych substancji chemicznych w mózgu (neuroprzekaźniki). Chorzy pokładają nadzieję w takich testowanych lekach jak np. memantyna (Namenda) i piracetam.

Chorzy na afazję mogą być poddani rehabilitacji językowej i logopedycznej, by przywrócić jak najwięcej połączeń nerwowych w mózgu. Niestety, ta metoda leczenia jest bardzo powolna i niewielu chorych na afazję odzyskuje pełny poziom komunikacji.

Psychiatra prof. Jakub Kaźmierski w rozmowie z „Wprost” wyjaśnił, że jeśli zmiany naczyniowe nie dokonały się całkowicie, a interwencja lekarska była szybka, to obszary mózgowe poboczne mogą przejąć funkcje uszkodzonej części mózgu. Afazja może więc być odwracalna, ale zależy to również od przyczyny jej powstania.

Źródło zdjęcia:

  • Bruce Willis ogłosił koniec kariery. Czym jest afazja i jakie daje objawy?: YouTube/Grunge
Pacyfikacja Michniowa. Płonące domy w spacyfikowanej wsi Michniów. Płonące domy w spacyfikowanej wsi Michniów. Previous post Pacyfikacja Michniowa. „Niemcy zabili nawet niemowlę”
Nowe informacje o BrainEx. Eksperyment pozwolił ożywić częściowo mózgi martwych świńent pozwolił ożywić częściowo mózgi martwych świń Next post Ożywili mózgi martwych świń. Nowe informacje o BrainEx