Bruceloza atakuje w Chinach. Komisja ds. zdrowia w Lanzhou potwierdziła, że odzwierzęca choroba bakteryjna została potwierdzona u kilku tysięcy osób. Media piszą już, że to „nowa epidemia”. Jej źródło jej znane: wyciek z fabryki firmy farmaceutycznej. Jakie są objawy choroby i możliwe powikłania po brucelozie?
Nowa epidemia w Chinach? W prowincji Gansu ludzi atakuje bruceloza. Miejska Komisja ds. Zdrowia w Lanzhou przeprowadziła już badania 21 847 osób z 2,9 miliona mieszkańców miasta. Jak na razie chorobę potwierdzono u 3425 ludzi, a kolejnych 1402 otrzymało wstępne wyniki dodatnie. Na razie nie zostały odnotowane żadne przypadki śmiertelne.
Bruceloza i zakażenia w Chinach
Bruceloza (choroba Banga, gorączka Rio Grande, gorączka maltańska, gorączka śródziemnomorska, gorączka falista, gorączka mleka koziego) to choroba bakteryjna, którą najczęściej powoduje kontakt ze zwierzętami gospodarskimi przenoszącymi bakterie brucelli. W tym wypadku „epidemia” spowodowana jest przez firmę farmaceutyczną Zhongmu Lanzhoui i wyciek z jej fabryki. Potwierdzono, że nastąpił od końca lipca do końca sierpnia 2019 roku.
Do wycieku doszło w fabryce, w której produkowano szczepionki Brucella dla zwierząt. Wiadomo już, że podczas produkcji stosowano przeterminowane środki dezynfekujące i odkażające. W ten sposób nie wszystkie bakterie brucelli zostały unicestwione z gazów odlotowych. Jak wyjaśnia Focus, powstawały w ten sposób aerozole z groźnymi bakteriami, które przedostawały się do powietrza. Wiatr przeniósł bakterie do Instytutu Badań Weterynaryjnych w Lanzhou, gdzie odnotowano pierwsze ognisko epidemii.
Choroba wyciekła z fabryki firmy farmaceutycznej w Chinach
W listopadzie 2019 roku pracownicy instytutu zaczęli zgłaszać szybko postępujące infekcje. Do końca grudnia zachorowało aż 181 pracowników z instytutu. Następnie bakterie dopadły pacjentów oraz studentów i członków wydziału Uniwersytetu w Lanzhou. Wkrótce bruceloza przeniosła się na prowincję Heilongjiang.
Chwilę po wybuchu epidemii urzędnicy rozpoczęli dochodzenie w sprawie przecieku w fabryce, a do stycznia 2020 roku władze cofnęły licencje dla zakładu na produkcję nowych szczepionek i wycofały pozwolenie na dystrybucję dwóch istniejących szczepionek przeciwko brucelozie – pisze Focus.
W lutym właściciele fabryki przeprosili za wyciek bakterii i zapewniali, że ukarali 8 osób odpowiedzialnych za wpadkę. Zapewnili, że będą współpracować z lokalnymi władzami, a firma farmaceutyczna weźmie czynny udział w programie odszkodowań dla zainfekowanych osób. Komisja ds. Zdrowia w Lanzhou zadeklarowała, że 11 szpitali publicznych zapewni bezpłatne i regularne badania kontrolne wszystkim zakażonym pacjentom.
Bruceloza – rozpoznanie, objawy, informacje
Jak podaje Medonet, bruceloza wywoływana jest przez pałeczkę Brucella. Chorobą można zarazić się od drugiego człowieka, ale są to przypadki bardzo rzadkie. Źródło zakażenia to najczęściej chore zwierzęta, ich wydzieliny i mleko. Zakazić można się np. zjadając pokarmy skażone pałeczkami brucelozy, spożywając niepasteryzowane mleko. Choroba może dostać się do organizmu poprzez drogę oddechową i wdychanie bakterii podczas kontaktu z zakażonym zwierzęciem. Zakażenie może nastąpić również, gdy bakterie dostaną się do rany.
Okres wylegania brucelozy wynosi od 5-21 dni do kilku miesięcy. Rozróżnia się 6 szczepów drobnoustroju, które są wyjątkowo wytrzymałe na wysychanie. Bakterie mogą w glebie i wodzie mogą przetrwać 4 miesiące, w kurzu ok. 6 tygodni.
W Polsce bruceloza określona jest jako choroba zawodowa, która najczęściej diagnozowana jest u weterynarzy, zootechników, hodowców zwierząt i pracowników zakładów mięsnych.
Jak wyjaśnia dr n. med. Anna Parfieniuk-Kowerda (Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku), bruceloza występuje na świecie. To jednak rozmieszczenie geograficzne i specyficzność gatunkowa bakterii z rodzaju Brucella odpowiada za różnorodny obraz choroby – od zakażeń bezobjawowych do ciężkiej posocznicy (sepsy). Przykładowo, w rejonie śródziemnomorskim u kóz i owiec Brucella melitensis (pałeczka maltańska) jest przyczyną gorączki maltańskiej u ludzi. W klimacie umiarkowanym pałeczka zakaźnego ronienia bydła (Brucella abortus bovis) powoduje u ludzi chorobę Banga.
Bruceloza jest dolegliwością, którą cechuje zróżnicowanie objawów oraz uszkodzeń narządowych. Rezerwuarem brucelozy są wielbłądy, bizony oraz małe gryzonie (szczury, myszy), wiewiórki, drób, ale najczęściej zwierzęta hodowlane (bydło, owce, kozy, psy) – opisuje chorobę Medonet.
Objawy brucelozy:
- Zmęczenie
- Bóle głowy, bóle mięśni
- Gorączka
- Może wystąpić zapalenie stawów i obrzęk narządów
Bruceloza ostra i objawy:
- Nieregularne i narastające fale gorączki
- Bóle głowy
- Bóle jąder osłabienie
- Zalewanie potami
- Bóle mięśni i stawów
Powikłania po brucelozie – bruceloza ostra i przewlekła
W przypadku brucelozy ostrej mogą wystąpić takie powikłania jak np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, zapalenie stawów i kręgosłupa, zapalenie jąder i najądrza. Brucelloza przewlekła może oznaczać natomiast przewlekłe bóle głowy, apatię, skłonność do omdleń i kłopoty ze snem.
Bruceloza w Polsce – zapobieganie
Bruceloza w Polsce nie stanowi jak na razie zagrożenia. Jak przypomina Medonet, od 1980 r. Polska została uznana za kraj wolny od brucelozy, choć zdarzają się przypadki przywleczone z innych krajów. Zalecane jest więc prowadzenie kontrolnych badań serologicznych zwierząt hodowlanych, pice tylko mleka pasteryzowanego, jedzenie mięsa poddanego obróbce termicznej oraz niszczenie w rzeźniach gruczołów mlecznych i narządów wewnętrznych. Zalecane jest także profilaktyczne szczepienie bydła.
Źródło zdjęcia:
- Bruceloza – Ziarniniak i martwica wątroby kawii domowej zakażonej Brucella suis: Wikimedia Commons/CDC/Dr. Marshall Fox/Public Health Image Library