Polscy lekarze niczym Trauma Team z Cyberpunk 2077? Pacjent z arytmią ma wszczep z funkcją bluetooth

Polscy lekarze wszczepili pacjentowi układ bluetooth. Cyberpunk 2077 staje się faktem?

Wszczepy i modyfikacje z gry Cyberpunk 2077 stają się rzeczywistością? Polscy lekarze będą niczym Trauma Team? W Polsce mężczyźnie wszczepiono układ z funkcją bluetooth łączący się z telefonem.

Czy ludzie połączeni z maszynami i komputerami to przyszłość cywilizacji? Śląskie Centrum Chorób Serca (SCCS) w Zabrzu przeprowadziło niezwykłą operację. Pacjent z chorym sercem ma wszczepione w ciele specjalne urządzenie z funkcją bluetooth, by w ten sposób łączyć się z aplikacją w telefonie. Nie ma to jednak na celu zwiększenie jego możliwości bojowych jak w Cyberpunk 2077. Lekarze w ten sposób chcą uratować mu życie, m.in. poprzez zdalną kontrolę jego zdrowia.

Cyberpunk 2077 w polskiej medycynie. Bluetooth w sercu

Urządzenie z bluetooth wykrywa groźną arytmię u pacjenta i jest w stanie ją przerwać. Lekarze mogą również zdalnie kontrolować stan zdrowia pacjenta. Trauma Team z Cyberpunka?

Jak czytamy na stronie zdrowie.radiozet.pl, 67-letni mężczyzna trafił do SCCS z powodu niewydolności serca. Miał poważne objawy choroby, które uniemożliwiały normalne funkcjonowanie. Nawet przy najmniejszym wysiłku odczuwał duszności i zmęczenie. Lekarze zdecydowali się wszczepić choremu na serce specjalny układ Neutrino CRT do terapii resynchronizującej serce z funkcją bluetooth.

Zastosowana terapia CRT ma za zadanie zsynchronizować pracę komór serca pacjenta, czyli poprawić jego stan i jakość życia. Dzięki funkcji defibrylacji w razie potrzeby urządzenie przerwie arytmię komorową , która mogłaby spowodować nagły zgon sercowy – powiedział dr Sławomir Pluta z I Oddziału Kardiologii i Angiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca. (radiozet.pl)

Źródła podają, że to już trzecia taka operacja w Polsce. W maju br. w Warszawie odbyła się implantacja kardiowertera-defibrylatora, a w listopadzie br. w Poznaniu wszczepiono układ CRT z tej rodziny urządzeń.

Wszczepione urządzenie z bluetooth jest przełomowo mniejsze. Ma 34 zamiast 38 cm sześciennych. Pacjent ma w telefonie zainstalowaną łatwą w obsłudze aplikację mobilną, łączącą się z wszczepionym urządzeniem, które wysyła automatycznie raporty telemedyczne. Pacjent może też wygenerować dodatkowy przesył danych. Przez telefon będzie mógł też sprawdzić stan baterii urządzenia.

Źródło zdjęcia:

  • Polscy lekarze niczym Trauma Team z Cyberpunk 2077? Pacjent z arytmią ma wszczep z funkcją bluetooth: Ahmad Ardity z Pixabay