Chiny i super żołnierze - czy przeprowadzane są nieetyczne eksperymenty na ludziach?

Powstaną super żołnierze? “Chiny prowadzą eksperymenty na ludziach”

Kolejne media donoszą, że Chiny stawiają na bioinżynierię i edycję ludzkiego DNA. W laboratoriach mają powstawać super żołnierze rodem z filmów “Kapitan Ameryka”, “Uniwersalny żołnierz” albo “Robocop”. Czy możliwe są modyfikacje ciała i wszczepy jak w grze Cyberpunk 2077? Podobno Chińczycy prowadzą już “nieetyczne eksperymenty na ludziach”, o czym donoszą przedstawiciele amerykańskiego wywiadu.

Czy w Chinach powstają „super żołnierze”? The Guardian i The Wall Street Journal piszą, że wkrótce „chińscy żołnierze mają wychodzić na poligony z laboratoriów”. Członkowie armii są podobno poddawani testom, by stworzyć „ulepszonego człowieka”, o czym donoszą także źródła amerykańskiego wywiadu. Jak czytamy na łamach The New York Post, „Chiny mają ambicje, by stworzyć żołnierzy o możliwościach rozszerzonych za pomocą biotechnologii i biologicznych substancji”. Ma to być część planu, którego celem jest „zdominowanie świata ekonomicznie, militarnie i technologicznie”.

Super żołnierze i eksperymenty na ludziach

Amerykański wywiad nie ujawnił jakie dokładnie testy i eksperymenty przeprowadzają Chińczycy na członkach Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Wspomniano jedynie o edytowaniu DNA, o czym informowało już rok temu NBC News. Wiele chińskich inicjatyw publicznych i znanych firm to podobno jedynie kamuflaż dla działań Komunistycznej Partii Chin.

Inżyniera genetyczna i super ludzie?

Inżyniera genetyczna posłuży do stworzenia super żołnierzy jak Kapitan Ameryka z filmów i komiksów Marvela? Liczne źródła podają, że Chiny od dawna eksperymentują z edycją genomu przy pomocy metody CRISPR-Cas9, służącej m.in. do rozwoju medycyny i zwalczania chorób. Czy zdecydowaliby się zmieniać ludzki kod genetyczny, by na pola bitew trafili super żołnierze? Dyrektor wywiadu USA John Ratcliffe w artykule dotyczącym zagrożeń ze strony Chin ujawnił, że “przeprowadzane są nieetyczne eksperymenty na ludziach”. Stwierdził, że komunistyczny rząd jest tak opętany pragnieniem władzy, iż „nie ma żadnych etycznych granic i zahamowań”.

Chiński uniwersalny żołnierz

Czy wizja z filmu “Uniwersalny żołnierz”, w którym zagrali Dolph Lundgren i Jean-Claude Van Damme, może stać się rzeczywistością? Chińska ekspertka Elsa Kania zajmująca się technologią defensywną, podkreśla, że rozwój CRISPR, by zwiększyć ludzkie możliwości na polu bitwy, to hipotetyczna możliwość w przyszłości. Ostrzega jednak, że chińscy naukowcy bardzo interesują się tym zagadnieniem już teraz.

Czy John Ratcliffe mówi prawdę? Media zwracają uwagę, że znany jest z kontrowersyjnych teorii na temat Chin i Rosji. Wielokrotnie twierdził, że oba mocarstwa chcą zaatakować USA i przejąć wpływy. Teraz obwieścił na łamach Wall Street Journal, że “Chiny są aktualnie największym zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych”.

Chińscy naukowcy wojskowi i eksperci zajmujący się strategią podkreślają, że biotechnologia może stać się kluczowa dla militarnego rozwoju kraju – pisze New York Post.

Źródło zdjęcia:

  • Chiny i super żołnierze – czy przeprowadzane są nieetyczne eksperymenty na ludziach?: Pete Linforth z Pixabay