Rak prostaty - jak często uprawiać seks, by zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się nowotworu?

Rak prostaty i badania. Ile wytrysków w miesiącu zmniejsza ryzyko zachorowania?

Rak prostaty i badania. Okazuje się, że regularne uprawianie seksu i masturbacji może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na tego typu nowotwór. Do ilu wytrysków miesięcznie powinno dochodzić, by uchronić się przed nowotworem gruczołu krokowego?

Rak prostaty do uniknięcia dzięki częstej ejakulacji? Jak czytamy na łamach „European Urology”, 21 wytrysków miesięcznie może znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju raka gruczołu krokowego, cop potwierdziły wyniki z badania przeprowadzonego na Harvard Medical School. Badacze podkreślają, że ejakulacja nie musi być osiągana jedynie podczas seksu, ale może być również efektem masturbacji lub polucji nocnych.

Rak prostaty i nowe badania. wytryski obniżają ryzyko zachorowania

W ramach badania przeanalizowano wytryski ponad 30 tys. zdrowych mężczyzn w wieku od 20 do 29 lat i od 40 do 49 lat. Następnie porównano wyniki osób, które miały 21 wytrysków miesięcznie z wynikami osób, u których do ejakulacji dochodziło 4-7 razy w miesiącu. Okazało się, że u 3 839 uczestników zdiagnozowano raka prostaty podczas trwania badania. W grupie osób z częstymi wytryskami, rak prostaty występował o 31% rzadziej. Dane uzupełniano co 2 lata, aż do 2000 roku.

Naukowcy są zdania, że opróżnianie gruczołu krokowego pozwala wydalić z organizmu substancje mogące mieć wpływ na rozwój raka. Ejakulacja zmniejsza stan zapalny gruczołu, a tym samym przyczynę rozwoju tego typu nowotworu – podaje O2.pl.

Podobne badania przeprowadzono również w Montrealu w 2015 roku na grupie 3208 mężczyzn. Jej skład wiekowy odpowiadał statystycznie rozkładowi zachorowalności na ten nowotwór. Połowa badanych była między sześćdziesiątym a siedemdziesiątym rokiem życia – to okres największego ryzyka). Potwierdzono wówczas, że mężczyźni nie uprawiający seksu lub robiący to bardzo rzadko są dwa razy bardziej narażeni na ten nowotwór.

Ankieta wskazała, że heteroseksualni mężczyźni, którzy przyznawali się do co najmniej 20 partnerek w ciągu życia, trzy razy rzadziej zapadali na raka prostaty niż ci wierni jednej partnerce. A jeśli już im się to zdarzyło – choroba miała łagodniejszy przebieg. W wypadku mężczyzn homoseksualnych wyniki były odwrotne – u tych, którzy mieli wielu seksualnych partnerów, ryzyko raka prostaty rosło aż o 500 procent  – podaje Medonet.pl.

Rak prostaty – badania kontrole i profilaktyka

Rak prostaty (rak stercza, rak gruczołu krokowego) to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. W Polsce z powodu raka prostaty umiera ok. 4 tysiące osób. Co gorsza, tego typu nowotwór bardzo długo może nie dawać niepokojących objawów. W niektórych przypadkach guz prostaty wyczuwalny jest nawet dopiero po 10 latach. Największą szansę na wyleczenie daje wczesna diagnoza, więc konieczne są profilaktyka i badania kontrole.

Objawy raka prostaty i możliwe przerzuty

Objawy raka prostaty typowe dla łagodnego rozrostu gruczołu krokowego to: częste oddawanie moczu, konieczność przerwania snu w celu oddania moczu, trudne do opanowania parcie na mocz, uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu moczu, oddawanie moczu wąskim strumieniem. W późniejszej fazie choroby występują zastój moczu w pęcherzu, niewydolność nerek i wodonercze. Zaawansowane stadium choroby to m.in. bóle kręgosłupa i okolicy lędźwiowej, co może oznaczać przerzuty do kręgosłupa.

Źródło zdjęcia: