Lockdown w Polsce - Horban i Niedzielski wiedzą kiedy może nastąpić zamknięcie kraju

Pełny lockdown w Polsce – Horban i Niedzielski mówią kiedy może nastąpić zamknięcie kraju

Koronawirus w Polsce to wciąż rosnąca liczba zakażeń i zgonów. Czy czeka nas pełny lockdown? Okazuje się, że rząd już to rozważa i ma gotowy “scenariusz krytyczny”. Prof. Andrzej Horban i minister zdrowia Adam Niedzielski wiedzą, kiedy może nastąpić zamknięcie gospodarki.

Czy Polskę czeka drugi lockdown? Ministerstwo Zdrowia i związani z nim eksperci mówią o tym już od kilku dni. Członek Rządowej Rady Medycznej prof. Andrzej Horban zapowiedział, że zamknięcie gospodarki nastąpi, gdy liczba nowych zakażeń koronawirusem wzrośnie do 30 tysięcy dziennie. Wówczas Ministerstwo Zdrowia podejmie decyzję o lockdownie. Jak na razie wiadomo jedynie, że w środę przedstawiona zostanie informacja o dalszych decyzjach i ogłoszenie nowych restrykcji w związku z epidemią koronawirusa. 

Prof. Horban kilka dni temu powiedział na antenie TVP Info, że dzienne przyrosty i liczba zgonów są niepokojące i “skłania nas do bardzo uważnego myślenia, czy jeszcze nie wprowadzić większych środków ostrożności”.

Minister zdrowia Adam Niedzielski o zamknięciu gospodarki

Tymczasem minister zdrowia Adam Niedzielski w Polsat News zwrócił uwagę, że decyzja ws. lockdownu nie zależy tylko od jednego parametru. Kluczowa jest nie tylko liczba nowych dziennych przypadków zakażeń, ale także i liczba zajętych łóżek covidowych. Potwierdził jednak, że jeżeli poziom hospitalizacji przekroczy 30 tys., trzeba będzie dokonać lockdownu gospodarki, bo „nie mamy więcej infrastruktury”. Ujawnił również, że rząd ma zbudowany „scenariusz krytyczny” na wypadek lockdownu.

Konferencja Morawieckiego i nowe obostrzenia

W środę 4 listopada o godzinie 14:00 odbędzie się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Przedstawią kolejne obostrzenia i decyzje, „które będą ograniczały nasze funkcjonowanie i ilość kontaktów społecznych”. Szef KPRM Michał Dworczyk uspokaja jednak, że rząd robi wszystko, aby nie wprowadzić lockdownu.

Czy rząd powinien zwlekać z lockdownem? Okazuje się, że wspomniana granica 30 tys. chorych, to moment, gdy dla systemu ochrony zdrowia może być już za późno.

Lekarz Bartosz Fiałek na Facebooku zaapelował o „zamknięcie kraju natychmiast”

W wielu placówkach medycznych skończyły się miejsca dla nowych pacjentów podejrzanych o zakażenie SARS-CoV-2, z potwierdzonym COVID-19 oraz z innymi ostrymi i przewlekłymi schorzeniami. System opieki zdrowotnej doszedł w wielu miejscach Polski do najwyższego w historii muru. Budowli, której nie damy rady przeskoczyć ani obejść. Musimy się z nią zderzyć – napisał Fiałek na Facebooku.

Źródło zdjęcia: