Konferencja premiera - nowe obostrzenia i przepisy

Konferencja premiera Morawieckiego – nowe zasady i obostrzenia

Koronawirus w Polsce to codziennie rosnąca liczba zakażeń i zgonów. Czy rząd i Ministerstwo Zdrowia wprowadzą lockdown? Odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i Adama Niedzielskiego, na której ogłosili kolejne obostrzenia i decyzje, „które będą ograniczały nasze funkcjonowanie i ilość kontaktów społecznych”.

Trwa konferencja Mateusza Morawieckiego i Adama Niedzielskiego. Choć rząd rozważa całkowity lockdown w Polsce, wiadomo kiedy mogłoby nastąpić zamknięcie gospodarki, to jak na razie zostaną wprowadzone jedynie ostrzejsze restrykcje. Jeśli jednak ogłoszone dzisiaj restrykcje nie pomogą, Morawiecki zapowiedział narodową kwarantannę i całkowity lockdown, w tym ograniczenie poruszania się.

Konferencja premiera i ministra zdrowia

Morawiecki, powołując się na ekspertów WHO, ostrzegł, że skutki pandemii mogą być długotrwałe i nieprzewidywalne, czekają nas zapewne kolejne fale zachorowań. Uznał, że kolejne restrykcje są konieczne, by chronić obywateli i służbę zdrowia. Musi zostać wprowadzone ograniczenie mobilności społecznej. Mamy już jedynie 30% wolnych łóżek dla chorych na COVID, więc trzeba zwiększyć ten bufor bezpieczeństwa.

Rozszerzono zasady bezpieczeństwa (od soboty do 29 listopada):

  • rozszerzenie nauczania zdalnego na klasy I-III, przedłużenie okresu pracy zdalnej do końca listopada
  • placówki i instytucji kultury (kina, teatry, muzea, itd.) tymczasowo zamknięte, by zmniejszyć ruch społeczny
  • obiekty hotelarskie dostępne tylko dla gości odbywających podróże służbowe
  • sklepy w galeriach handlowych zostaną zamknięte (z wyjątkiem aptek, drogerii i sklepów usługowych)
  • zawieszenie działania sanatoriów
  • szkoły wyższe i ponadpodstawowe w trybie zdalnym

Morawiecki zaapelował, by pozostać w domach, bo szacowany dzienny wzrost zachorowań na protestach wynosi ok. 5 tysięcy osób. Ostrzegł, że efekt zakażeń na protestach widoczny jest po ok. 14 dniach.

Koronawirus w Polsce – kolejny dobowy rekord zakażeń

Przypominamy, że w środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 tys. 692 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. To najwyższa liczba od początku pandemii. Wcześniej rekord padł 31 października, gdy zakażonych było 21 tys. 897 osób.  Członek Rządowej Rady Medycznej prof. Andrzej Horban na konferencji premiera ostrzegł, że system ochrony zdrowia po prostu przestanie działać i ludzie będą umierać.

Konferencja premiera i kolejne kroki – kiedy lockdown i narodowa kwarantanna?

Źródło zdjęcia: