Małpia ospa rasistowska. WHO zmiania nazwę choroby na...

Małpia ospa rasistowska. WHO zmienia nazwę choroby

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) walczy nie tylko z chorobami, ale także o polityczną poprawność w nomenklaturze medycznej. Okazuje się, że małpia ospa jest zbyt rasistowska, więc termin monkeypox zmieniono na….

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i zaskakująca decyzja. Tym razem w walce o polityczną poprawność podjęto decyzję o zmianie terminu medycznego. Małpia ospa do tej pory w języku angielskim funkcjonowała jako  monkeypox. Zdaniem WHO, tak dalej być nie może i konieczna była zmiana na mpox. Po trwającym rok okresie przejściowym, podczas którego obie nazwy będą używane jednocześnie, termin “monkeypox” zostanie ostatecznie wycofany z użycia.

Małpia ospa rasistowska. Medycyna poprawnie politycznie

Światowa Organizacja Zdrowia zmieniła nazwę choroby, ponieważ w internecie pojawiało się wiele rasistowskich komentarzy związanych z dotychczasową nazwą tropikalnego wirusa. Uznano, że „małpia ospa” jest dyskryminująca, ponieważ sprawia wrażenie, że choroba jest powiązana z Afryką. Co prawda małpia ospa występuje głównie w lasach tropikalnych w zachodniej i środkowej Afryce, ale pamiętajmy, że WHO zaleca unikanie nazw regionów geograficznych czy zwierząt w nazewnictwie chorób.

Po intensywnych konsultacjach z ekspertami, dyrektor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zalecił zmianę nazwy z “monkeypox” na “mpox”.

Kiedy na początku 2022 roku choroba zaczęła się rozprzestrzeniać w wielu krajach na świecie, w sieci zaczęto obserwować rasistowskie komentarze związane z nazwą. Na wielu spotkaniach, zarówno publicznych, jak i prywatnych, zgłaszano problem i proszono Światową Organizację Zdrowia (WHO) o zmianę nazwy – wyjaśnia rmf24.pl.

No to teraz czekamy aż wezmą się za czarą ospę, białaczkę, żółtą febrę i czarną śmierć.

A może ktoś tu po prostu niepoprawnie dostał małpiego rozumu?

Źródło zdjęcia: