Jaki wpływ na zdrowie ma masturbacja? Korzyści, zagrożenia i problemy

Masturbacja i wpływ na zdrowie. Czy jest szkodliwa?

Masturbacja ma wpływ na zdrowie, ale czy jest tak negatywny jak ostrzega Kościół i środowiska religijne?  Lekarze i seksuolodzy wyjaśniają, że „miłość na własną rękę” przynosi liczne korzyści dla zdrowia, ale są przypadki, gdy onanizm może okazać się szkodliwy.

Masturbacja i jej wpływ na zdrowie to coraz śmielej poruszany temat. Ta forma zaspokojenia potrzeb seksualnych u kobiet i mężczyzn jest badana poddawana jest kolejnym badaniom, które ujawniają jak “samogwałt” wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. Wykazano liczne korzyści masturbacji, chociaż warto wiedzieć, że może okazać się ona destrukcyjna…

Wpływ masturbacji na zdrowie kobiet i mężczyzn

Masturbacja może pozytywnie oddziaływać na zdrowie kobiet i mężczyzn. Przynosi takie korzyści jak m.in. odstresowanie, poprawa funkcjonowania układu nerwowego, poprawa funkcjonowania układu krążenia, poprawa jakości nasienia. Co więcej, masturbujące się kobiety zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór szyjki macicy. Masturbacja jest coraz częściej elementem terapii pochwicy. Paniom zaleca się masturbację, by poprawić ciśnienie krwi, niwelować bóle menstruacyjne i migrenowe, a także ułatwić zasypianie z powodu wydzielania prolaktyny. Onanizm u pań to także pozytywny wpływ na mięśnie Kegla i nawilżenie pochwy.

Masturbacja pozytywnie wpływa na układ odpornościowy. Podczas orgazmu dochodzi do jego stymulacji, ponieważ następuje wydzielanie leukocytów. W przypadku regularnie masturbujących się kobiet, w badaniach wykazano spadek częstotliwości infekcji szyjki macicy, ponieważ „wytwarzany w czasie podniecenia seksualnego śluz pomaga usuwać z pochwy martwy naskórek i bakterie”.

Masturbacja u mężczyzn może służyć leczeniu problemów z przedwczesnym wtryskiem. Australijscy badacze wykazali, że panowie mający więcej niż 5 orgazmów tygodniowo, o 30% rzadziej chorują na raka gruczołu krokowego. Co więcej, w 2010 roku w American Journal of Cardiology opublikowano wyniki badań, z których wynikało, że mężczyźni mający przynajmniej 2 orgazmy tygodniowo, chorują na serce o 50% rzadziej, niż panowie uprawiający seks raz w miesiącu lub rzadziej.

Okazało się, że regularne (dwa razy w tygodniu) masturbowanie się zmniejsza dolegliwości związane z sercem u mężczyzn nawet o 50% – podaje Men’s Health.

Wpływ masturbacji na dłuższą sprawność seksualną i libido

Masturbacja pozytywnie wpływa na sprawność seksualną, mogąc ją wydłużyć nawet o wiele lat i skutecznie podtrzymać libido. Masturbacja pozwala podtrzymać sprawność odpowiednich mięśni, które naturalnie wiotczeją z wiekiem, powodując problemy z osiągnięciem orgazmu.

Negatywne skutki masturbacji dla zdrowia

Masturbacja to liczne korzyści, ale lepiej dosłownie „nie przeginać pały”. Samodzielne pobudzanie narządów płciowych może w skrajnych przypadkach prowadzić do ich uszkodzenia, gdy masturbacja przybiera formę patologiczną. Może stać się również uzależnieniem o podłożu psychogennym, wiązać się z problemami emocjonalnymi i psychicznymi. Masturbacja może przybrać formę kompulsywnego onanizmu. Seksuolodzy zwracają uwagę, że „masturbacja powinna być urozmaiceniem życia seksualnego, nie jego zupełnym zastąpieniem

Zbyt częsta masturbacja u mężczyzn może doprowadzić do choroby Peyroniego. Jest to stwardnienie ciał jamistych prącia, prowadzące do powstawania w obrębie osłonki białawej prącia, twardych, łącznotkankowych blaszek. 

Niekiedy masturbacja staje się sposobem na rozładowanie stresu w pracy, niepokoju, napięcia emocjonalnego. To negatywny objaw, ponieważ w takiej sytuacji onanizm ma na celu rozładowanie napięcia psychicznego, nie seksualnego. Takie postępowanie wskazuje, że osoba masturbująca się ma problemy natury emocjonalnej i wymaga pomocy psychologa lub seksuologa – bije na alarm Poradnik Zdrowie.

Źródło zdjęcia:

  • Jaki wpływ na zdrowie ma masturbacja? Korzyści, zagrożenia i problemy: Pixabay/mariatalks