Ministerstwo Zdrowia zapowiada nowy program:Odbudowa zdrowia Polaków po epidemii i profilaktyka 40+. Planowane są też paszporty covidowe w Polsce

Ministerstwo Zdrowia: w styczniu ruszy „odbudowa zdrowia Polaków po pandemii”

Jak na razie koronawirus i pandemia wciąż zbierają w Polsce śmiertelne żniwo w Polsce. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia już zapowiada, że gdy tylko uporamy się z COVID-19, rusza „odbudowa zdrowia Polaków” i program Profilaktyka 40 plus (badania za darmo, bez skierowania). Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ujawnił szczegóły.

Ministerstwo Zdrowia ma już plany dotyczące leczenia Polaków, gdy nastąpi koniec epidemii COVID-19 w Polsce, a przynajmniej znaczący spadek liczby zakażeń. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w programie Debata Senior w TVP Info ujawnił, że już w styczniu 2021 roku powinna ruszyć „odbudowa zdrowia Polaków po epidemii”. Program profilaktyki 40 plus zakłada badania m.in. morfologii, cholesterolu, mocznika, kreatyniny, moczu. Program ma objąć ponad 13,5 mln osób.

Ministerstwo Zdrowia – odbudowa zdrowia Polaków i profilaktyka 40+

Chcemy wprowadzić badania diagnostyczne w postaci prostego pakietu, czyli badania morfologii, cholesterolu, mocznika, kreatyniny, badanie moczu czy – w przypadku mężczyzn – antygenu w kierunku raka prostaty. To będzie na pewno bardzo pomocne – powiedział Waldemar Kraska.

Kraska przyznał, że epidemia COVID-19 przyczyniła się spadku diagnostyki i samego leczenia pacjentów, a choroby Polaków ujawniają się obecnie ze zdwojoną siłą. To dlatego resort zdrowia uznał, że odbudowa zdrowia Polaków jest konieczna. Zdaniem Kraski, program rozpocznie się, gdy będzie już dostępna szczepionka na COVID-19, a epidemia koronawirusa w naszym kraju zostanie opanowana. Wtedy Ministerstwo Zdrowia rozpocznie etap wprowadzania założeń programu odbudowy zdrowia.

Planowany pakiet podstawowy zakłada wykonanie: morfologii, stężenia cholesterolu całkowitego i poziomu glukozy, pomiar tętna i ciśnienia tętniczego, określenie współczynnika masy ciała (Body Mass Index – BMI), zbadanie pacjenta przez lekarza oraz ocenę czynników wystąpienia u pacjenta chorób układu krążenia, onkologicznych lub cukrzycy.  Ministerstwo Zdrowia zakłada również, że plany program pozwoli również wykrywać choroby cywilizacyjne na wczesnym etapie.

Kto zapłaci za darmowe badania profilaktyczne?

Zgodnie z przedstawionymi kilka miesięcy temu założeniami, badania profilaktyczne dla wskazanej grupy osób będą realizowane za darmo i bez skierowania. Kto jednak za to wszystko zapłaci? Program finansowałby Narodowy Fundusz Zdrowia. Byłoby to koszt 1,8 mld zł w ciągu pięciu lat, przy czym zaznaczono, że zależałby on od liczby osób, u których wystąpią wskazania do pakietu rozszerzonego.

 Jak czytamy na Interia.pl, oto niektóre założenia programu odbudowy zdrowia Polaków:

  • Zniesienie limitów do specjalistów
  • Poszerzenie pilotażu dotyczącego onkologii na cały kraj oraz na kardiologię
  • Profilaktyka osób od 40. do 65. roku życia

Gdyby wyniki pacjenta były niepokojące, przewidziany jest także pakiet rozszerzony. Mógłby otrzymać skierowanie do lekarzy specjalistów, np. onkologa, diabetologa czy kardiologa oraz pogłębić diagnostykę. Badania kontrolne w takim wypadku obejmowałyby m.in. badania kontrolne biochemiczne krwi (diagnostyka chorób układu krążenia): stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterol, HDL-cholesterolu, trójglicerydów.

Choroby Polaków – nie tylko koronawirus

Kraska odniósł się także krytycznie do promowanego przez rząd hasła „pozostań w domu”. Stwierdził, że nie może dotyczyć pacjentów, którym pilnie potrzebna jest wizyta u lekarza i pomoc medyczna.

W dalszym ciągu Polacy chorują i na serce, i na płuca, i na nerki. Jeśli mamy cień wątpliwości, powinniśmy na pewno zgłosić się do lekarza POZ. Jeśli będzie potrzeba diagnostyki lub skierowania do szpitala, to lekarz nas skieruje – informuje Kraska.

Źródło zdjęcia:

  • Ministerstwo Zdrowia zapowiada nowy program:Odbudowa zdrowia Polaków po epidemii i profilaktyka 40+. Planowane są też paszporty covidowe w Polsce: Facebook/Ministerstwo Zdrowia