Nowa szczepionka przeciw COVID-19. Abdala dopuszczona do użytku w sytuacjach awaryjnych

Nowa szczepionka przeciw COVID-19. Abdala “dopuszczona w sytuacjach awaryjnych”

Nowa szczepionka przeciw COVID-19. Wietnam jako pierwszy kraj zatwierdził preparat Abdala, który produkowany jest przez koncern BioCubaFarma. Ma to być jednak środek używany “tylko w sytuacjach awaryjnych”. Jaka jest jego skuteczność i czy jest bezpieczny?

Nowa szczepionka przeciw COVID-19 wkracza na rynek. Wietnam jako pierwszy zdecydował się stosować preparat Abdala państwowej kubańskiej grupy farmaceutycznej BioCubaFarma. Podkreślono jednak, że „będzie to użytek w sytuacjach awaryjnych”. Na Twitterze poinformowano oficjalnie, że „na podstawie rygorystycznej oceny dossier szczepionki Abdala wietnamski organ kontroli leków wydał zezwolenie na awaryjne użycie kubańskiego preparatu”. Aby osiągnął pełną zakładaną skuteczność, konieczne jest zaaplikowanie trzech dawek.

Nowa szczepionka na koronawirusa. Preparat Abdala jest skutecznu i bezpieczny?

Szczepionka Abdala prawdopodobnie będzie też stosowana w Wenezueli. Podpisano już kontrakt na dostawy wenezuelskiego preparatu do Caracas. Co więcej, druga kubańska szczepionka  Soberana 02 trafiła już do Iranu, gdzie dopuszczona jest do użytku w sytuacjach awaryjnych.

Kubańskie szczepionki mogą trafić także do Meksyku i Argentyny. Trwają już rozmowy ze ekspertami Światowej Organizacji Zdrowia, by preparaty zostały oficjalnie zatwierdzone i były rekomendowane.

Jak przypomina Forsal, to ósma szczepionka przeciw koronawirusowi dopuszczona do użytku w Wietnamie. Kraj wiąże z nią wielkie nadzieje, ponieważ zmaga się aktualnie z wyjątkowo agresywną falą zakażeń wuhańskim patogenem. Do tej pory w Wietnamie odnotowano 667650 przypadków zakażeń koronawirusem, z czego 16,637 okazało się śmiertelnych. Jak na razie tylko 6,3% z 98 milionów obywateli otrzymało dwie dawki szczepionki. Wietnamskie ministerstwo zdrowia deklaruje również, że nie tylko zakupi kubańskie szczepionki, ale do końca 2021 roku przeniesie ich produkcję do Wietnamu.

Kubańskie szczepionki na koronawirusa

Kubańscy naukowcy z BioCubaFarma wyjaśniają, że szczepionki Abdala i Soberana 02 opierają się na rekombinowanym białku, więc jest to sama technika, którą stosują amerykańska firma Novavax i francuska Sanofi. Zapewniają, że stworzone przez nich preparaty przeciw COVID-19 wykazują skuteczność na poziomie ponad 90%. To może przesądzić o sukcesie preparatu na rynku, ponieważ jak wynika z najnowszych brytyjskich raportów, skuteczność obecnych szczepionek spadła już o kilkadziesiąt procent.


W wyniku embarga Stanów Zjednoczonych od 1962 r. Kuba opracowuje własne szczepionki od lat 80. XX wieku. Jest pierwszym krajem w Ameryce Łacińskiej, który wyprodukował szczepionkę przeciwko COVID-19 – podaje Polsat News.

Źródło zdjęcia: