Skuteczność szczepionek na COVID-19 spada. Naukowcy apelują o nowe preparaty przeciwko wariantowi Delta

Skuteczność szczepionek spada. Naukowcy chcą nowych preparatów

Jaka naprawdę jest skuteczność szczepionek na COVID-19? Okazuje się, że CORAZ NIŻSZA. Jak wynika z najnowszych badać, szczepionki coraz słabiej chronią nas przed koronawirusem. Eksperci już zapowiadają konieczność wprowadzenia nowych preparatów na rynek.

Skuteczność szczepionek spada! Naukowcy biją na alarm, że ochrona szczepionek przed rozwojem objawów Covid-19 spadła z 83 do 59 procent i konieczne jest wprowadzenie nowych szczepionek na rynek. Brytyjscy naukowcy, którzy zajmują się badaniem skuteczności szczepionek, twierdzą, że potrzebne są nowe szczepionki, które będą ukierunkowane na wysoce zakaźny wariant Delta.

Skuteczność szczepionek i najnowsze wyniki badań

Jak wynika z najnowszych badań w Wielkiej Brytanii, skuteczność szczepionek w powstrzymywaniu infekcji w okresie badania spadła do 49 proc. z 64 proc. miesiąc wcześniej. Naukowcy apelują o wytwarzanie nowych szczepionek, które będą skutecznie chronić przed wariantem Delta i przypominają, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Izrael należą do najbardziej zaszczepionych krajów na świecie, a mimo to wszędzie tam odnotowano gwałtowny wzrost liczby zachorowań i hospitalizacji związanych ze wspomnianym wariantem. Co ważne, w USA władze apelują do obywateli o szczepienie się, co ma prowadzić do coraz większej kontroli wirusa i powstrzymać jego nowe i potencjalnie niebezpieczne mutacje.

Uzasadnione może być więc rozwijanie szczepionek przeciwko wariantowi Delta” w świetle dowodów, że białko spike (białko S, białko kolca) wariantu zmutowało do punktu, w którym przeciwciała podniesione przez obecnie stosowane zastrzyki są coraz mniej skuteczne – ogłosili brytyjscy naukowcy. (Gazetaprawna.pl)

Zdaniem naukowców, pomimo pogarszających się wyników, obecne szczepionki i zapewniają stosunkowo wysoki stopień ochrony. Uspokajają, że osoby w pełni zaszczepione i uodpornione na koronawirusa są trzy razy mniej narażone na złapanie wirusa Delta niż nieuodpornieni, więc apelują o przyjmowanie aktualnie dostępnych preparatów. Badania potwierdziły, że te osoby mają o ok. 50 proc. do 60 proc. zmniejszone ryzyko zakażenia wariantem Delta koronawirusa, w tym zakażenia bezobjawowego. Co więcej, jak podają eksperci z Imperial College London, osoby, które zgłosiły otrzymanie dwóch dawek szczepionki, miały o połowę mniejsze prawdopodobieństwo pozytywnego wyniku testu na obecność Covid-19.

Źródło zdjęcia:

  • Skuteczność szczepionek na COVID-19 spada. Naukowcy apelują o nowe preparaty przeciwko wariantowi Delta: Katja Fuhlert from Pixabay