Ministerstwo Zdrowia zapowiada nowy program:Odbudowa zdrowia Polaków po epidemii i profilaktyka 40+. Planowane są też paszporty covidowe w Polsce

Paszporty covidowe w Polsce. Ministerstwo Zdrowia: “powstaje aplikacja”

Koronawirus SARs-CoV-2 wciąż nie ustępuje, a Unia Europejska zapowiada ostrzejsze restrykcje i „paszporty covidowe”. Czy Polska również wprowadzi takie rozwiązanie? Minister Marek Zagórski zapowiada, że Ministerstwo Zdrowia przygotowuje już specjalną aplikację przechowującą certyfikaty szczepień.

Komisja Europejska oficjalnie zapowiedziała w ubiegłym tygodniu, że restrykcje i obostrzenia będą zaostrzone z powodu koronawirusa SARS-CoV-2. Co więcej, mają być wprowadzone „paszporty covidowe” w Unii Europejskiej, choć nie podano w tej sprawie żadnych konkretów. Tymczasem Zastępujący Przewodniczącego Komitetu – Sekretarz Stanu w KPRM Marek Zagórski ogłosił, że w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad stworzeniem aplikacji, która ma przechowywać certyfikaty szczepień na COVID-19.

Paszporty covidowe w Polsce

Jak podaje  tech.wp.pl, będzie to osobna aplikacja, a więc nie zostanie wykorzystana rządowa aplikacja ProteGO Safe. Wiadomo również, że będzie mobilną wersją Internetowego Konta Pacjenta (IPK). Certyfikat szczepienia na COVID-19 będzie można wyświetlić w formie kodu QR i przenieść go m.in. do aplikacji mObywatel.

Media zwracają uwagę, że nie brakuje osób sceptycznych co do paszportów covidowych. Czy nie spowodują podziału społeczeństwa na uprzywilejowanych i „gorszych”? Media zwracają uwagę, że tempo szczepień w Polsce jest dość powolne, co może potęgować napięcia i nierówności społeczne. Nie wiadomo również co z bezpieczeństwem, bo przecież informacje dotyczące stanu zdrowia należą do grupy danych wrażliwych.

Zostaje także sprawa osób, które się nie zaszczepią z różnych powodów, np. medycznych. Szczepionek nie mogą przyjmować np. osoby z chorobami immunologicznymi – zwraca uwagę tech.wp.pl.

Nawet jeśli paszporty covidowe nie zostaną wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia, to rozwiązanie prawdopodobnie zostanie nam narzucone odgórnie. Unijni przywódcy na wspomnianym szczycie doszli do wniosku, że „to rozwiązanie jest nieuniknione”, ale zanim zostanie zaimplementowane, mają odbyć się szerokie konsultacje z krajami członkowskimi.

Paszporty wydają się czymś, co nas czeka prędzej czy później. Pytanie na ile jesteśmy w stanie zredukować ich negatywne konsekwencje – powiedział Łukasz Wójcik z tygodnika “Polityka”.

Źródło zdjęcia:

  • Ministerstwo Zdrowia zapowiada nowy program:Odbudowa zdrowia Polaków po epidemii i profilaktyka 40+. Planowane są też paszporty covidowe w Polsce: Facebook/Ministerstwo Zdrowia