Unia Europejska i Komisja Europejska - nowy projekt - europejska płaca minimalna. Zapomnieli, że szaleje koronawirus w Europie?

Koronawirus w Europie. Unia Europejska zapowiada dodatkowe restrykcje i ograniczenia

Koronawirus w Europie to wciąż mało optymistyczne dane i prognozy. Unia Europejska, a konkretnie Rada Europejska, ogłosiła, że zamierza zaostrzyć restrykcje i obostrzenia. Wprowadzone zostaną ciemnoczerwone strefy zakażeń, paszporty szczepionkowe i ograniczenia w podróżowaniu po UE. Czy Polska zostanie zmuszona do zamknięcia granic?

Koronawirus w Europie staje się coraz poważniejszym problemem, a kolejne kraje takie jak Francja i Niemcy zaostrzają restrykcje i obostrzenia. To jednak nie koniec, bo Unia Europejska chce odgórnie narzucić reżim sanitarny. Kilka dni temu odbył się szczyt przedstawicieli krajów Unii Europejskiej i zapowiedziano m.in.  ograniczenia w podróżowaniu na terenie UE. Spełnia się tym samym zapowiedź Angeli Merkel, które nieco wcześniej mówiła o poważnym traktowaniu nowej mutacji COVID-19 i zamknięciu unijnych granic. Warto przypomnieć, że w Niemczech nie pomógł lockdown, więc osoby łamiące przepisy będą zamykane w przymusowych obozach.

COVID-19 i podróżowanie w Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po szczycie ogłosiła, że „nieistotne podróże między krajami członkowskimi powinny być zdecydowanie odradzane”, chociaż towary i pracownicy muszą  mieć możliwość swobodnego przekraczania granic, by rynek mógł funkcjonować. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział, że nie wykluczone są dodatkowe restrykcje dla podróżnych oraz zaostrzone środki na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej.

Von der Leyen zapowiedziała, że Komisja Europejska chce podzielić Unię Europejską na strefy. Regiony o najwyższym współczynniku zakażeń określano by jako „strefy ciemnoczerwone”. Każda osoba podróżująca z tych obszarów byłaby zmuszona wykonać test na koronawirusa SARS-CoV-2 i poddać się kwarantannie.

Paszporty szczepionkowe w Europie

Kolejnym pomysłem Komisji Europejskiej są „paszporty szczepionkowe”, co zaproponowały władze Grecji. Osoby posiadające taki certyfikat mogłyby podróżować swobodnie po Europie. Ujednolicenie dokumentów medycznych na terenie Unii Europejskiej ma być jeszcze szeroko dyskutowane. Michel zalecił ostrożność i zwrócił uwagę, że powinniśmy być w stanie uzgodnić wspólne elementy, które należy zawrzeć w zaświadczeniu do celów medycznych.

Komisja prowadzi na razie prace na poziomie technicznym, aby ustalić minimalny katalog danych, które miałby zawierać taki dokument. Polska jest za – podaje Rzeczpospolita.

Szczepienie na COVID-19 w Unii Europejskiej

Poruszono też problem koncernów farmaceutycznych, które nie dostarczają zamówionych ilości szczepionki na czas. Zapowiedziano, że „zostaną podjęte środki”, ale nie doprecyzowano o jakie konkretnie chodzi rozwiązania. Ursula von der Leyen ogłosiła również, że za kilka miesięcy UE będzie miała więcej dawek szczepionki, niż może wykorzystać, więc podzielimy się nią z najbiedniejszymi krajami świata. 

Unia Europejska i nowa strategia walki z epidemią

Szczegółowa strategia walki z epidemią COVID-19 zostanie wkrótce ogłoszona przez Komisję Europejską. Ma być ona przedyskutowana z krajami członkowskimi.

Źródło zdjęcia: