Syropy na kaszel zabił 300 dzieci. WHO prowadzi śledztwo ws. działań producentów leków

Syropy na kaszel zabiły 300 dzieci. Śledztwo WHO

Syropy na kaszel dla dzieci szkodliwe dla zdrowia. Jak pisze agencja Reutera, WHO prowadzi śledztwo w sprawie syropów, które w 2022 roku uśmierciły ponad 300 dzieci w 3 krajach. Światowa Organizacja Zdrowia sprawdza powiązania zgonów z producentami leków i ich dostawcami surowców.

Syropy na kaszel dla dzieci szkodliwe dla zdrowia. W 2022 roku ponad 300 dzieci w Afryce i Azji poniosło śmierć po zażyciu syropów skażonych toksynami. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rozważa wydanie ostrzeżenia przed syropami na kaszel na całym świecie, ponieważ kwestia bezpieczeństwa niektórych syropów pozostaje nierozstrzygnięta. Obecnie trwa weryfikacja ewentualnych powiązań między zgonami dzieci po zażyciu syropów, a działaniami producentów leków. Śledztwo ma ustalić które syropy zanieczyszczone toksynami zabiły dzieci w trzech krajach.

Szkodliwe syropy na kaszel. WHO sprawdza producentów leków

W ramach śledztwa WHO obecnie zbiera informacje o surowcach wykorzystanych do produkcji syropów, których używało sześciu producentów w Indiach i Indonezji. Dostawcy surowców również zostaną poddani kontrolom. Rzeczniczka WHO Margaret Harris podkreśla, że konieczne jest wnikliwe śledztwo, by w przyszłości syropy na kaszel nie doprowadziły do kolejnych tragedii.

Według tego źródła WHO zastanawia się również, czy doradzić rodzinom na całym świecie, aby ponownie rozważyły stosowanie syropów na kaszel dla dzieci, ponieważ kwestia bezpieczeństwa niektórych z tych produktów pozostaje nierozstrzygnięta. Eksperci WHO oceniają, czy i w jakich sytuacjach takie produkty są niezbędne – pisze Radio ZET.

Syropy, które w 2022 roku zabiły dzieci, były dostępne bez recepty w Gambii, Indonezji i Uzbekistanie. Wywołały ostre zapalenie nerek. Ustalono, że zawierały groźne dla zdrowia toksyny jak glikol dietylenowy lub glikol etylenowy. Śledztwo rozszerzono niedawno również na Kambodżę, Filipiny, Timor Wschodni i Senegal, gdzie niebezpieczne syropy mogły trafić do aptek.

Do tej pory WHO zidentyfikowała sześciu producentów leków w Indiach i Indonezji, którzy wyprodukowali syropy. Odmawiają oni jak na razie komentarzy w sprawie smiercionośnych syropów albo zaprzeczają, że stosowały szkodliwe toksyny. Jednocześnie Reuters podkreśla, że nie ma dowodów na to, że wspomniani producenci syropów na kaszel dla dzieci popełnili jakieś wykroczenia.

Jak informuje Wirtualna Polska, WHO wzywa światowe rządy i przemysł farmaceutyczny do przeprowadzenia pilnych kontroli w celu usunięcia leków niespełniających norm i do poprawy regulacji.

Źródło: WHO, Reuters, rmf24.pl, Wirtualna Polska

Źródło zdjęcia:

  • Syrop na kaszel zabił 300 dzieci. WHO prowadzi śledztwo ws. działań producentów leków: Pexels/cottonbro studio