Pfizer zapowiada cykliczne szczepienie na COVID-19 i szczepienie dzieci

Szef firmy Pfizer: “coroczne szczepienia na Covid-19 przez wiele lat”

Obecnie podawana jest trzecia dawka szczepionki przeciw koronawirusowi, a już zapowiadane są kolejne boostery i mowa jest o szczepieniach cyklicznych. W sprawie głos zabrał szef firmy Pfizer i zapowiedział coroczne szczepienia przeciw COVID-19 przez WIELE LAT oraz podawanie szczepionek dzieciom.

Trzecia dawka szczepionki przeciw koronawirusowi z pewnością nie będzie ostatnią. Szef firmy Pfizer Albert Bourla w rozmowie z BBC stwierdził, że „aby utrzymać bardzo wysoki poziom ochrony, prawdopodobnie przez wiele lat konieczne będą coroczne szczepienia przeciw COVID-19”. Ogłosił równie, że właśnie opracowywana jest nowa formuła szczepionki przeciw wariantowi Omikron i będzie gotowa w ciągu najbliższych 100 dni. Co więcej, w najbliższym miesiącu na rynek trafi nowa wersja szczepionki, którą będzie można przechowywać przez 3 miesiące w lodówce, co ma być zbawienne dla państw afrykańskich. Obecne szczepionki Pfizera muszą być przechowywane w temperaturze -70 stopni C.

Pfizer zapowiada szczepienia dzieci i odpiera zarzuty

Jak powiedział Bourla, firma Pfizer zaktualizowała szczepionki w odpowiedzi na wariant Beta, też wykryty po raz pierwszy w RPA, i wariant Delta, zidentyfikowany w Indiach, chociaż nie były one potrzebne. Podkreślił jednak, że szczepionki nie tylko uratowały życie milionów ludzi, ale również ocaliły fundamentalną strukturę społeczeństwa oraz globalną gospodarkę.

Jakie plany ma Pfizer? Bourla przyznał, że trwa globalny wyścig o szczepionki, a jego firma bierze w nim udział. Zapowiedział, że dostarczy trzy miliardy dawek swojej szczepionki, a na przyszły rok zaplanowano cztery miliardy. Co więcej, w 2022 roku kraje będą miały “tyle dawek, ile potrzebują”.

Pfizer w 2021 roku na szczepionkach zarobi ok. 35 miliardów dolarów. Na zarzuty o niemoralne zarabianie na sprzedawaniu szczepionek po kosztach i dyskredytowaniu najuboższych krajów, odpowiedział, że “najważniejsze jest to, iż uratowano miliony istnień ludzkich”.

Uratowaliśmy globalnej gospodarce biliony dolarów. Jest to silna zachęta do innowacji w przypadku następnej pandemii. Ale ludzie zobaczą, że jeśli przystąpią do starań, aby stworzyć coś, co ratuje życie i oszczędza pieniądze, to jest również nagroda finansowa – powiedział Albert Bourla w BBC.

Bourla odniósł się także do planowanego szczepienia przeciw koronawirusowi dzieci w wieku 5-11 lat. Podkreślił, że podawanie im szczepionek zatwierdziło już kilka państw, w tym USA. Uważa to za dobrą decyzję, bo COVID-19 atakuje coraz intensywniej w szkołach. Zapowiedział też szczepienie dzieci poniżej 5. roku życia.

To powoduje znaczące zakłócenia w systemie edukacyjnym i są dzieci, które będą miały poważne objawy. Więc nie mam wątpliwości, że korzyści całkowicie przemawiają za tym, aby to zrobić – wyjaśnił Bourla.

Źródło zdjęcia:

  • Pfizer zapowiada cykliczne szczepienie na COVID-19 i szczepienie dzieci: Pixabay/Caniceus