Szympansy i nowa choroba. Tajemniczna bakteria ma śmiertelność 100% u chorych małp

Nowa choroba atakuje szympansy. Tajemnicza bakteria Sarcina troglodytae zabija 100% chorych małp

Szympansy zabija nowa choroba. Azyl dla szympansów Tacugama Chimpanzee Sanctuary w Sierra Leone informuje, że śmiercionośne dolegliwości u małp powoduje nieznany dotąd gatunek bakterii Sarcina troglodytae. Czy jest niebezpieczna dla ludzi i czy grozi nam epidemia jak w filmie “Planeta małp”?

Szympansy w niebezpieczeństwie – w azylu Tacugama dla małp w Sierra Leone atakuje nowa choroba. Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin w Madison w USA na łamach „Nature Communications” ostrzegają, że małpy uśmierca nieznany dotąd gatunek bakterii. Nazwano go Sarcina troglodytae. Nowa choroba, którą powoduje bakteria, zyskała nazwę Epizootic Neurologic and Gastroenteric Syndrome (ENGS).

Bakterię Sarcina troglodytae jest niezwykle trudno wyhodować w warunkach laboratoryjnych, a pod mikroskopem przypomina kształtem czterolistną koniczynę. Udało się jednak ustalić, że może mieć coś wspólnego z bakterią Sarcina ventriculi. Po raz pierwszy opisano ją w 1844 roku jako powodującą dolegliwości układu pokarmowego u ludzi i zwierząt.

Nowa choroba u szympansów

Objawy ENGS u szympansów to wymioty, biegunka, wzdęcia brzucha i jelit oraz zaburzenia układu nerwowego. Szympansy giną, ponieważ do ich narządów dostają się szkodliwe gazy takie jak dwutlenek węgla i etanol. U chorych małp występowały też symptomy neurologiczne takie jak zaburzenia koordynacji, problemy z chodzeniem i drgawki.

Planeta małp i nowa epidemia?

Czy wspomniana bakteria jest groźna dla człowieka? Ekspert z Uniwersytetu Wisconsin Tony Goldberg uważa, że chociaż nie odnotowano dotąd żadnego przypadku zakażenia u człowieka, powinniśmy mieć się na baczności. Przypomniał, że szympansy i ludzie mają w 99% wspólne DNA. Uspokaja jednak, że nowa pandemia i scenariusz rodem z filmu “Planeta Małp” nam nie grożą

Istnieje bardzo niewiele patogenów, które infekują szympansy bez zarażania ludzi i bardzo niewiele patogenów, które infekują ludzi bez zarażania szympansów – twierdzi epidemiolog Tony Goldberg .

Chore szympansy i tajemnicza bakteria – śmiertelność 100%

The New York Times podaje, że zgony szympansów z powodu tajemniczej choroby w sanktuarium w Sierra Leone zdarzają się już od 15 lat. Jednak dopiero teraz udało się je powiązać z bakterią Sarcina troglodytae. Potwierdzono, że ta bakteria atakuje małpy tylko w tym jednym azylu dla zwierząt i to o określonej porze roku (marzec). Żaden z 56 zakażonych szympansów nie przeżył. Choroba potrafi zaatakować i zabić małpę w ciągu doby. Nawet po podaniu antybiotyków, mimo poprawy stanu zdrowia, małpy i tak giną.

Czasem szympansy idą spać zdrowe, a rano już martwe – opisuje Goldberg. (Science)

Trwają badania, by jak najszybciej znaleźć skuteczny sposób leczenia małp. Problem jest poważny. Tacugama to jedyny taki azyl dla osieroconych szympansów w Sierra Leone, a do tego mieszkają tam krytycznie zagrożone szympansy zachodnie.

Źródła: The New York Times, The Scientist, Science

Źródło zdjęcia: