WHO: będzie choroba x, potrzebne nowe szczepionki

WHO: nadciąga choroba X. Wirus jeszcze nie istnieje, ale szczepionka powstaje

Niedawna pandemia to dopiero preludium? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że nadciąga nowa pandemia, tzw. Choroba X. Co prawda jeszcze nie wiadomo jaka to choroba, ale już trwają prace nad szczepionką.

Choroba X to zagrożenie epidemiologiczne, przed którym WHO ostrzega już od kilku lat. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia twierdzą, że już teraz musimy przygotowywać się do walki z nową pandemią. Konieczny jest nowy program szczepień. Jak na razie nie udało się ustalić który wirus może potencjalnie przerodzić się w chorobę X. Jak jednak twierdzą eksperci „pojawi się na pewno, chociaż jego istnienie nie zostało jeszcze potwierdzone”.

WHO ostrzega: nadchodzi choroba X. Powstaje szczepionka na wirusa, ktorego jeszcze nie ma

Kate Bingham, która była przewodniczącą brytyjskiej grupy ds. szczepionek, w rozmowie Daily Mail ostrzega, że choroba x może być jedną z najbardziej zabójczych epidemii w historii. Jej zdaniem śmiertelność na nieznanego jeszcze wirusa może wynieść nawet 50-80 milionów w dobę. Już teraz WHO umieściło chorobę X na liście najniebezpieczniejszych chorób obok Eboli.

Możemy być pewni, że nadchodzi nowa epidemia. Nie chodzi o to „czy”, ale „kiedy”

– ostrzega Dyrektor Generalny CEPI Richard Hatchett. (Onet.pl)

WHO jest zdania, że wirus odpowiedzialny za przyszłą chorobę X już gdzieś istnieje i się replikuje. Potencjalnym zabójcą prawdopodobnie okażę się wirus odzwierzęcy. Naukowcy monitorują kilka patogenów wysokiego ryzyka, w tym ptasią grypę, małpią ospę i hantawirusa, chorobę przenoszoną przez gryzonie.

Obecnie pod obserwacją jest 25 rodzin wirusów, których każda zawiera tysiące patogenów. Co więcej, brytyjscy naukowcy już pracują nad szczepionką. Prace są prowadzone w rządowym kompleksie laboratoryjnym Porton Down o wysokim poziomie bezpieczeństwa w Wiltshire. Odpowiada za nie zespół ponad 200 naukowców.

Pandemia grypy w latach 1918-19 zabiła co najmniej 50 milionów ludzi na całym świecie, dwa razy więcej niż zginęło podczas I wojny światowej. Dziś możemy spodziewać się podobnej liczby ofiar śmiertelnych jednego z wielu wirusów, które już istnieją. Obecnie jest więcej intensywnie replikujących się i mutujących wirusów niż wszystkich innych form życia na naszej planecie razem wziętych

– bije na alarm Kate Bingham.

Nowa pandemia nieunikniona. Czy można zapobiec chorobie X?

Globalna Rada Monitorowania Gotowości powołana przez WHO opublikowała raport w którym ostrzega, że warunki na świecie sprzyjają pojawieniu się nowej pandemii. Brak dostępu do wody, biedniejące społeczeństwa, coraz gorsza opieka medyczna, rosnąca gęstość zaludnienia, migracje i zmiany klimatu to czynniki, które sprawią, że ludzkość błyskawicznie zostanie zdziesiątkowana

Bezpośrednim powodem, dla którego enigmatyczna choroba X znalazła się na wspomnianej liście (obok występujących już zagrożeń: eboli, gorączki krwotocznej Lassa, z doliny Rift oraz krymsko-kongijskiej, ostrej infekcji oddechowej SARS, bliskowschodniego zespołu MERS, wirusów nipah i hendra, a także zika), była nie tylko nauczka, jaką dały WHO ostatnie pandemie w Afryce i wciąż nieujarzmiona grypa. Dużo istotniejsze okazało się doniesienie z 2017 r. o wskrzeszeniu w jednym z amerykańskich laboratoriów wirusa ospy końskiej. – Choć jego szczep nie jest zagrożeniem dla ludzi, praca ta stanowi przepis, jak można w dzisiejszych czasach skonstruować dużo bardziej niebezpieczny zarazek

– stwierdził dr Paweł Grzesiowski. (Polityka.pl)