Breivik cierpi w więzieniu? Chce mieć skrócony wyrok!

Breivik wyjdzie wcześniej z więzienia? Zapowiada pozew!

Anders Breivik (od niedawna Fjotolf Hansen) przeprowadził atak na wyspie Utoya i zabił kilkadziesiąt osób. Odsiaduje wyrok 21 lat pozbawienia wolności w luksusowej celi, ale stara się o złagodzenie kary. Morderca z Norwegii zamierza pozwać państwo norweskie za cierpienia, których doznaje w izolacji.

Anders Breivik 22 lipca 2011 roku dokonał masakry na wyspie Utoya i w dzielnicy rządowej w Oslo, a liczba ofiar tego zwyrodnialca wyniosła 77 osób. Skazano go na 21 lat więzienia za atak terrorystyczny, ale bardzo chce wyjść na wolność. Jego prawnik uważa, że morderca ma prawo wystąpić do sądu o ocenę, czy konieczny jest dalszy pobyt w więzieniu. Jeśli nie zostanie wypuszczony, zamierza pozwać państwo norweskie powołując się na Europejską Konwencję Praw Człowieka. 

Breivik w więzieniu – złe traktowanie i stare PlayStation

Jak podaje RMF FM, Breivik twierdzi, że więzienie sprawia mu katusze i doskwierają mu negatywne skutki izolacji. Co więcej, jego obrońca Oystein Storrvik zwraca uwagę, że warunki przetrzymywania nie zmieniły się od ostatniej skargi na złe traktowanie. Twierdzi, że środki wyrównawcze przy tak długiej izolacji nie są skuteczne.

Breivik już wielokrotnie skarżył się na złe warunki w więzieniu. Protestował, że z powodu zamknięcia ma bóle głowy i depresję. Narzekał także na zbyt starą konsolę do gier Playstation (zażądał zamiany konsoli Playstation 2 na Playstation 3), za mało masła i kawy, zbyt stare gry komputerowe oraz brak dostępu do internetu. Żądał również wyższego kieszonkowego i wpuszczania gości do swojej celi, bo chce założyć rodzinę. W 2014 roku groził nawet, że rozpocznie strajk głodowy.

Cela Breivika – w jakich warunkach odsiaduje wyrok?

Czy rzeczywiście warunki w więzieniu, gdzie przebywa psychopata z Norwegii, są tak straszne? Jak podaje Polskie Radio 24, Breivik ma do dyspozycji trzypokojową celę z prywatną sypialnią, mini siłownią i kuchnią do przyrządzania posiłków. Posiada również telewizor oraz konsolę PlayStation.

Może korzystać również z więziennej biblioteki, ogrodu i świetlicy. Książki są mu niezbędne, ponieważ w 2015 zaczął studiować politologię na Uniwersytecie w Oslo.

„Wyborcza” przypomina, że norweskie państwo odwołało się od wyroku sądu pierwszej instancji, który orzekł, że izolacja Andersa Breivika narusza europejską konwencję praw człowieka. W Norwegii panuje przekonanie, że trzeba traktować go jak każdego innego skazanego. 

Masakra na wyspie Utoya

22 lipca 2011 roku ok. godz. 15.25 w stolicy Norwegii zginęło 8 osób. Anders Breivik podłożył bombę w samochodzie zaparkowanym  w rządowej dzielnicy w Oslo. Prawicowy ekstremista przeprowadził potworny atak na wyspie Utoya. Odbywał się tam obóz młodzieżowy Partii Pracy, w którym uczestniczyło 500 osób w wieku od 14 do 18 lat, a także organizatorzy wydarzenia. Breivik przebrany za policjanta otworzył do nich ogień z karabinu Ruger Mini-14 oraz pistoletu Glock 34. Strzelał przez półtorej godziny, zabijając 69 osób. Wielu uczestników obozu przeżyło, bo udawali martwych.

Podczas horroru na Utoyi sam wezwał policję. Potem dobrowolnie oddał się ręce funkcjonariuszy. Jak twierdził, jego czyn był „potworny”, ale „konieczny” – pisze Polskie Radio 24.

Tak wygląda cela Breivika w więzieniu [WIDEO]
https://stanwiedzy.pl/historia/heinz-reinefarth-rzez-woli-powstanie-warszawskie/
Polityka Chin i koronawirus - szczepionka na COVID-19 to sposób to nowa forma dyplomacji? Previous post Szczepionka na COVID-19 i polityczny plan Chin. Czym jest „dyplomacja szczepionkowa”?
Czy maseczki są skuteczne i bezpieczne? Koronawirus może być zatrzymany przez maseczkę? Next post Do kiedy maseczki będą obowiązkowe? WHO podaje prognozy