buka z muminków

Buka z Muminków – dlaczego jest straszna?

Tove Jansson, która stworzyła Muminki, jest matką potwora, który u niejednego dziecka i dorosłego powoduje koszmary. Buka z Muminków, bo o niej mowa, zamrażała i zabijała samym dotykiem, więc mieszkańcy doliny bali się do niej zbliżyć. Niektóre postacie twierdziły nawet, że w menu Buki są ludzie! Okazuje się jednak, że wcale nie była taka zła, jak myślicie.

Książki, komiksy i serial animowany “Muminki” to esencja dzieciństwa niejednej osoby. Chociaż w twórczości Tove Jansson spotkamy tak pocieszne postacie jak Muminek, Panna Migotka, Tata Muminka, Mama Muminka, Włóczykij, Mała Mi i Paszczak, to uniwersum stworzone przez fińską autorkę, które pełne jest potworów. Jednym z nich jest właśnie Buka.

Co oznacza imię Buki?

Imię Buka w oryginalne brzmi Mårran, a słowo to pochodzi od szwedzkiego morra (mruczeć, warczeć). W wersji angielskiej nazywa się The Groke co znaczy „buczeć”. To właśnie w takich krajach jak Polska, Francja i Japonia Buka otrzymała zdaniem internautów najstraszniejsze dźwięki, a tymczasem w Wielkiej Brytanii była całkowicie niema. W pierwszych animowanych wersjach “Muminków” z 1969 roku lat była całkiem żwawa i sporo mówiła.

Tak zmieniała się Buka z Muminków

Na pierwszy rzut oka Buka z Muminków nie wydaje się być niczym więcej niż przerażającym potworem, który niesie ze sobą dotkliwy chłód i zamraża wszystko do czego się zbliży. Poznając tę postać nieco lepiej można jednak zauważyć, że jest ona wręcz postacią tragiczną – opisuje Bukę moomin.fandom.com.

Jak tłumaczy zplsizkasiwa.pl, Buka miała być uosobieniem największych lęków biseksualnej fińskiej pisarki i ilustratorki. Jednak to właśnie w Polsce jest szczególnie przerażająca. Riennahera.com opisuje ją jako nieodgadnione zło o niejasnym celu, a to że nie robi nic, jest nawet straszniejsze od tego, co mogłaby zrobić.

Buka z Muminków- dlaczego sceny z nią są straszne?
Buka z Muminków- dlaczego sceny z nią są straszne?
Muminka, Buka i Freud

Myślę, że gdyby zapytać o to Freuda, mógłby wskazać na “das Unheimliche”, the Uncanny, niesamowitość. Buka jednocześnie jest znajoma i nieznajoma. Wiemy, po co przyszła, ale nie wiemy, co ma w głowie. Mnie przerażał jej spokój i tajemnica. Co zrobi? Co powie? Kiedy to zrobi? – podaje strona riennahera.com

Czy Buka jest zła?

Buka nie jest jednak zła. Doskwiera jej samotność, a przez to że zamraża, nie może znaleźć przyjaciela. Jednak w jednej z powieści, Muminek sprawia, że stwór przestaje nieść ze sobą zabójczy chłód. W jednym z odcinków kreskówki uratowała nawet z pożaru Małą Mi.

Co więcej, Buka pewnego razu uśmiechnęła się, gdy dostała od rodziny Muminków muszelkę w kształcie serca. Najwyraźniej chciała też się po prostu ogrzać, bo w jednym odcinków z uśmiechem ruszyła w kierunku ogniska, ale jej chłód zdusił płomienie.

Muminki i straszne sceny z Buką [WIDEO]

Źródło zdjęcia:

  • Buka z Muminków- dlaczego sceny z nią są straszne?: YouTube