hiny zapowiadają neutralność klimatyczną - realny ekologiczny plan?

Chiny chcą być ekologiczne. “Neutralność klimatyczna do 2060 roku”

Ekologiczne Chiny? Prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział kiedy w jego kraju zostanie osiągnięta neutralność klimatyczna. Chińczycy planują drastycznie zredukować emisję dwutlenku węgla już do 2060 roku! Czy w ten sposób zostanie zrealizowane porozumienie paryskie?

Zmiany klimatu na Ziemi to coraz poważniejszy problem. Tymczasem prezydent Chin Xi Jinping złożył przełomową deklarację. Chiny zapowiadają, że neutralność klimatyczna zostanie przez nie osiągnięta już w 2060 roku. BBC przypomina jednak, że Chiny to największe na świecie źródło emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Odpowiadają za 28% globalnej emisji. Zanim zrealizują ekologiczny plan i obietnice, jeszcze w 2030 osiągną apogeum w spalaniu węgla i emisji gazów cieplarnianych. Jak informuje Gizmodo, w samym tylko 2019 roku Chińczycy uwolnili do atmosfery ponad 11 miliardów ton dwutlenku węgla.

W 2020 roku miały odbyć się światowe negocjacje dotyczące zmian klimatu (COP26), ale zostały przełożone na rok 2021. Jednak prezydent Xi Jinping zaskoczył świat już teraz, apelując na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych o „zieloną ekonomię” (green recovery economy). Co to oznacza dla Chin? Li Shuo z Greenpeace Asia przewiduje, że chiński rząd może zaostrzyć krajowe przepisy dotyczące emisji gazów cieplarnianych.

Chiny i ekologia

Czy Chiny są w stanie osiągnąć neutralność klimatyczną w zapowiedzianym terminie? Portal energetyka24.com zwraca uwagę, że przeszkodą w realizacji tych założeń może być wciąż bardzo duży udział węgla w chińskim miksie energetycznym. Natomiast Thom Woodroofe z Asia Society jest dobrej myśli i ma nadzieję, że dekarbonizacja Chin wkrótce stanie się faktem, a porozumienie paryskie i wyznaczone w nim cele są coraz bardziej możliwe do zrealizowana.

Na przestrzeni lat 2018-2019 park wytwórczy jednostek węglowych Państwa Środka zwiększył się o moce rzędu 42,9 GW, a w Pekin buduje więcej tego typu elektrowni niż reszta świata razem wzięta. W konstrukcji znajdują się bowiem moce o wielkości 121.3 GW. Z kolei Financial Times donosi, że łączny park projektów węglowych, których budowa ruszyła albo właśnie rusza osiąga moc 148 GW – podaje Jakub Wiech. (energetyka24.com)

Porozumienie paryskie – najważniejsze informacje, założenia i cele klimatyczne

Porozumienie paryskie (ang. Paris Agreement), czyli ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, to “powszechne i prawnie wiążące światowe porozumienie dotyczące klimatu”. Zostało ono podpisane 22 kwietnia 2016 r., a Unia Europejska ratyfikowała je 5 października 2016 r.

Porozumienie paryskie określane jest jako ogólnoświatowy plan działania, która ma zapobiec zmianom klimatu i zredukować globalne ocieplenie do wartości poniżej 2°C oraz dążeniu do utrzymania go na poziomie 1,5°C. Do porozumienia paryskiego przystąpiło prawie 190 krajów, w tym Unia Europejska i jej państwa członkowskie. 

Porozumienie paryskie jest pomostem łączącym dzisiejszą politykę z neutralnością klimatyczną, która jest celem na koniec bieżącego stulecia. – wyjaśnia Komisja Europejska.

Prezydent Chin Xi Jinping zapowiada neutralność klimatyczną Chin [WIDEO]

Źródło zdjęcia:

  • hiny zapowiadają neutralność klimatyczną – realny ekologiczny plan?: PIRO from Pixabay