Pochodzenie COVID-19 - czy koronawirus SARS-CoV-2 uciekł z laboratorium w Wuhan?

Były szef CDC o pochodzeniu COVID-19: “koronawirus SARS-CoV-2 mógł uciec z laboratorium w Wuhan”

Skąd naprawdę wziął się koronawirus SARS-CoV-2? Czy COVID-19 pochodzi z laboratorium w Chinach? Głos w sprawie postanowił zabrać dr Robert Redfield, czyli były szef amerykańskiego CDC. Jego zdaniem, patogen w jakiś sposób wymknął się z centrum badawczego w Wuhan.

Pochodzenie COVID-19 wciąż pozostaje tajemnicą, a nie wszyscy wierzą, że koronawirus SARS-CoV-2 tak po prostu przeniósł się z nietoperzy na ludzi w Wuhan. Swoją opinię na ten temat wyraził dr Robert Refield, czyli były szef Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC (Centers for Disease Control and Prevention, CDC). W rozmowie z CNN wyraził obawy, że patogen wydostał się z wuhańskiego laboratorium Wuhan Institute of Virology (WIV).

Pochodzenie COVID-19. Były szef CDC: koronawirus SARS-CoV-2 z laboratorium

Wirusolog z CDC jest świadomy, że teoria o laboratoryjnym pochodzeniu COVID-19 jest mocno krytykowana. Podkreślił w wywiadzie, że to tylko jego opinia i nie ma konkretnych dowodów, by ją udowodnić. Zwrócił uwagę, że „ma prawo do takich kontrowersyjnych opinii”. Jego zdaniem, jako wirusologa z ogromnym doświadczeniem, “to najbardziej prawdopodobny scenariusz”.

Moim zdaniem, ten patogen najprawdopodobniej pochodzi z laboratorium w Wuhan, zapewne uciekł naukowcom. Inni w to nie wierzą? Nie mam z tym problemu. Jeśli mam rację, badania naukowe w końcu ujawnią prawdę – powiedział dr Redfield. (CNN)

Czy rzeczywiście prawda zostanie ujawniona? Jak podaje Live Science, prawdziwe pochodzenie koronawirusa SARS-CoV-2 może nigdy nie zostać ustalone i ujawnione.

Teorie o stworzeniu COVID-19 w laboratorium pojawiły się na początku pandemii, gdy opinia publiczna dowiedziała się o  Wuhańskim Instytucie Wirusologii Chińskiej Akademii Nauk, gdzie badano koronawirusy. Jak jednak wykazało śledztwo przeprowadzone przez ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) prowadzone w Wuhan, nie ma dowodów, że wirus mógł wydostać się ze wspomnianego kompleksu badawczego. Większość naukowców uważa, że wirus przeniósł się z nietoperzy na inne zwierzęta, a następnie nastąpiła transmisja na ludzi. Dr Robert Refield uważa, że wirus ma pochodzenie naturalne i nie został stworzony w chińskim laboratorium, a jedynie się z niego wydostał.

Wuhański Instytut Wirusologii Chińskiej Akademii Nauk w Wuhan rozpoczął działalność w styczniu 2018 roku jako pierwsza w kraju placówka spełniająca standardy czwartego, najwyższego stopnia bezpieczeństwa biologicznego (BSL-4 lub P4). Wkrótce USA i Chiny zaczęły donosić, że w placówce bezpieczeństwo pozostawia wiele do życzenia.

Wyobraźmy sobie, że badamy koronawirusa w warunkach laboratoryjnych. Staramy się, by rósł, pomagamy mu się rozwijać… więc możemy robić eksperymenty. Pracownicy mogli się zarazić – powiedział Redfield. (CNN)

Dr. Robert Redfield, Director of the CDC

Opublikowany przez Congressmana Hal Rogersa Poniedziałek, 22 kwietnia 2019

Źródło zdjęcia:

  • Pochodzenie COVID-19 – czy koronawirus SARS-CoV-2 uciekł z laboratorium w Wuhan?: 12222786 z Pixabay