Tragedia w Polsce. Dąb Chrobry nie żyje

Dąb Chrobry obumarł. Był najstarszy w Polsce

Dąb Chrobry to najstarszy dąb szypułkowy w Polsce. Niestety, jego historia dobiegła końca, ponieważ obumarł. Co się teraz z nim stanie?

Dąb Chrobry dokonał żywota. Drzewo miało ok. 750-800 lat i rosło w pobliżu rezerwatu przyrody Buczyna Szprotawska w Borach Dolnośląskich w województwie lubuskim. Jego początki datuje się na około 1250 roku. W 1966 roku, gdy zyskał miano pomnika przyrody, jego obwód wynosił ok. 900 centymetrów. Był także 3. największym objętościowo drzewem w Europie (90m3), a do tęgo osiągnął wysokość 28 metrów.

Chrobry został „gwiazdą” w 2014 roku. Media rozpisywały o nim jednak ze smutnego powodu. Nieznany sprawca podłożył ogień i podpalił drzewo, które częściowo spłonęło.

Udało mu się jednak przeżyć i w 2015 roku z ¼ konarów wypuścił liście. Mimo licznych prób jego odratowania i m.in. podlewania wodą, w tym roku nowe listki już się nie pojawiły. Leśniczy w Nadleśnictwie Szprotawa Marek Nowak stwierdził, że gdyby nie podpalenie, dąb Chrobry mógłby przeżyć jeszcze przynajmniej sto lat. Jego szanse na przetrwanie spadły też z powodu susz w ostatnich latach.

Przetrwał wiele wojen i kataklizmów. W 1966 r. został objęty ochroną – przypomina newslubuski.pl.

Dąb ChrobryŹródło zdjęcia: https://szprotawa.zielonagora.lasy.gov.pl/
Dąb Chrobry – historia i ciekawe informacje

Michalina Biernat z Nadleśnictwa Szprotawa zapewniła, że drzewo nie zostanie wycięte. Będzie pozostawione w obecnym stanie, by odeszło w naturalny sposób.

Dęby Wolności i Dęby Papieskie

Sędziwy dąb zdążył „przedłużyć ród”. Jak podaje Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, leśnicy pobrali wcześniej z Chrobrego zrzezy (ścięte pędy), co pozwoliło na wegetatywne rozmnożenia drzewa z zachowaniem w stu procentach jego materiału genetycznego. Sześć sadzonek posadzono w cieniu Chrobrego. Co więcej, marszałek Elżbieta Anna Polak z okazji 25 rocznicy samorządu posadziła 25 Dębów Wolności, m.in. w Zielonej Górze, Babimoście, Łagowie i Żarach.

W 2004 roku polscy pielgrzymi zabrali ponad 2 kilogramy nasion Chrobrego do Watykanu. Wróciły do kraju z błogosławieństwem Jana Pawła II i zostały posadzone jako Dęby Papieskie.

Dąb Chrobry został podpalony [WIDEO]
Tak dąb Chrobry walczył o życie

Źródło zdjęcia:

  • Dąb Chrobry – historian i ciekawe informacje: https://szprotawa.zielonagora.lasy.gov.pl/
  • Tragedia w Polsce. Dąb Chrobry nie żyje: JamesDeMers from Pixabay
Pingwiny wiedzą jak zadbać o dobry nastrój Previous post Odkrycie naukowców. Odchody pingwinów produkują gaz rozweselający
Zielony śnieg na Antarktydzie - niezwykłe zjawisko widoczne z kosmosu Next post Antarktyda i niezwykłe zjawisko. Zielony śnieg widoczny z kosmosu