Zanieczyszczenie wód w Polsce

Zanieczyszczenie wód w Polsce. Szokujące nowe dane [WIDEO]

Zanieczyszczenie wód w Polsce rośnie, stan jezior i rzek dramatycznie się pogarsza. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie opublikowało dramatyczny apel i ostrzega, że stwarzamy coraz większe zagrożenie dla środowiska. Okazało się, że majowy weekend obfitował w wycieki ścieków, a ludzie wrzucają do wody TONY śmieci!

Zanieczyszczenie wód w Polsce osiągnęło dramatyczny poziom. Służby ostrzegają, że firmy, gospodarstwa i osoby indywidualne coraz częściej wrzucają do nich śmieci. Zrzuca się także coraz więcej nieczystości z oczyszczalni ścieków, a w ostatnich dniach sytuacja uległa pogorszeniu. W maju do rzek popłynęło morze ścieków.

Zanieczyszczenie Sanu – ścieki z oczyszczalni

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie pisze, że z 2 na 3 maja doszło do awarii oczyszczalni ścieków w Lesku (Podkarpacie) i do rzeki San przedostało się około 200-250 m3 ścieków surowych.

Około północy nastąpiła awaria sitopiaskownika. Około godziny 6 nad ranem, po przepełnieniu komór, surowe ścieki ze studzienki położonej powyżej oczyszczalni zaczęły dostawać się bezpośrednio do Sanu – podaje RZGW w Rzeszowie.

Zanieczyszczenie wód w Polsce
Zanieczyszczenie wód w Polsce- ścieki i śmieci w rzekach

Ścieki w majówkę i dziwna substancja

Na tym jednak nie koniec, ponieważ w trakcie majowego weekendu doszło do kolejnych incydentów. Centrum Operacyjne Wód Polskich w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Rzeszowie otrzymało niepokojące zgłoszenie. W Chałupkach Medyckich powiadomiono o zanieczyszczeniu Sanu czerwono-rdzawą substancją. Okazało się, że przyczyną zabarwienia była ruda żelaza. Opady deszczu spłukały ją z terenu stacji przeładunkowej PKP.

To, co się działo na naszych wodach przez weekend majowy, woła o pomstę do nieba. Co chwila dostajemy jakieś informację, że oczyszczalnie ścieków bezkarnie spuszczają ścieki do rzeki i potoków – informuje na Facebooku PZW Nowy Sącz.

Znieczyszczenie wód w Polsce ściekami

Podczas majowego weekendu w miejscowości Krasne ściekami zanieczyszczone zostały wody w korycie Starego Wisłoka. W Małopolsce rzeka Serafa została zanieczyszczona ściekami. Jak pisze O2, doszło do tego „z powodu awarii oczyszczalni ścieków w Kamienicy“. Do rzeki dostały się ścieki biologiczne.

Śmieci nad rzeką we Wrocławiu

Wody Polskie ostrzegają, że rośnie również zanieczyszczenie wód odpadami stałymi w województwie dolnośląskim. Służby podają, że po weekendzie w sezonie wiosenno-letnim na odcinku 1 kilometra we Wrocławiu zazwyczaj zbierana jest aż tona śmieci!

Przez lata niemodernizowane lub coraz bardziej obciążone ilością ścieków obiekty zaczynają ulegać awariom. Wiele gmin nadal nie jest skanalizowanych. W rezultacie zanieczyszczenia z gospodarstw lądują w potokach i rzekach – bije na alarm krakowska „Wyborcza”.

Numer alarmowy 112 – trzeba zgłaszać!

Wody Polskie alarmują, że coraz więcej osób po prostu wyrzuca śmieci do rzek i zbiorników wodnych. Apelują, by wszystkie przypadki zaśmiecania wód zgłaszać na numer alarmowy 112. Wówczas natychmiast zostaną podjęte stosowne działania.

Źródło zdjęcia:

  • Zanieczyszczenie wód w Polsce- ścieki i śmieci w rzekach: Facebook/Okręg PZW w Nowym Sączu
  • Zanieczyszczenie wód w Polsce – znowu ścieki w rzekach: Facebook/Okręg PZW w Nowym Sączu