Podbój kosmosu, badania dna oceanu, poszukiwania innych wymiarów… człowiek walczy o kolejne wielkie odkrycia i chce przekraczać granice nieznanego, ale tajemnicą wciąż jest dla niego własne ciało. Przykład? Ziewanie to wciąż zagadka nauki. Dlaczego ziewamy i dlaczego ziewanie jest zaraźliwe? Oto teorie, badania i informacje na ten temat.
Ziewanie jest powszechne. Ziewają nie tylko ludzie, nawet w łonie matki, ale także ptaki, ryby i kręgowce. Ten proces o charakterze napadowym to niezliczone teorie. Przykładowo, eksperci z angielskiego Uniwersytetu w Nottingham uważają, że ziewanie, to forma fenomenu echo, a więc automatycznego naśladowania słów i czynności innych osób. Inni zwracają uwagę, że podczas ziewania zamykamy oczy, więc służy ich nawilżeniu. Są i tacy, którzy mówią o społecznej komunikacji poprzez ziewanie i sygnalizowaniu nudy.
Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?
Eksperci dowodzą, że ziewanie jest zależne od wrażliwości kory mózgowej. Potwierdzają to badania polegające przedczaszkowej stymulacji magnetycznej (TMS). Gdy udało się u ludzi zwiększyć pobudzenie kory mózgowej, zwiększyła się skłonność do zaraźliwego ziewania
Po co ziewamy?
Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego analizowali zachowania przechodniów w Wiedniu i sprawdzali, co może wpływać na częstotliwość ziewania. Badanie przeprowadzali zimą oraz latem, w obu przypadkach w godzinach 13:00-15:00. Wywnioskowali, że ziewanie to sposób na chłodzenie mózgu i wyrażanie empatii.
Potwierdzają to także naukowcy z Włoch, którzy również powiązali tę reakcję organizmu z empatią i potrzebą zrozumienia u drugiego człowieka. Stwierdzili nawet, że długie ziewanie to wzmacnianie więzi międzyludzkich, a bardziej zaraźliwe jest w gronie osób, które dobrze się znają.
Ziewające psy
Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio wykazali, że psy mogą zarazić się ziewaniem od ludzi. Co ciekawe, częściej reagują na ziewnięcia swoich opiekunów.


Psychopaci nie ziewają?
Eksperci na prywatnej uczelni Baylor’s College of Arts and Sciences w Waco w Teksasie twierdzą, że ziewanie łączy się z empatią, ponieważ ludzie z osobowością psychotyczną są mniej podatni na zarażanie się ziewaniem. Istnieją jednak badania, które podważają tę teorię.
Jak tłumaczy Elizabeth Cirulli z Duke Center for Human Genome Variation w Karolinie Północne , wiek jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na zaraźliwe ziewanie. Przyznała jednak że zdecydowana większość różnic w zakresie występowania zjawiska nie została wyjaśniona.
Jak podają autorzy badania, wiek tłumaczy jedynie 8% zmienności w jego zakresie – informuje natemat.pl
Neurony lustrzane i ziewanie
Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe? Kolejne źródła naukowe łączą zaraźliwe ziewanie z neuronami lustrzanymi znajdującymi się w płacie czołowym. Nieświadomie naśladujemy zachowanie innych osób.
Czy ziewanie to oznaka choroby?
Ziewanie to niegroźny proces, ale jak podaje dziendobry.tvn.pl, może to być sygnał od organizmu, że stan zdrowia uległ pogorszeniu. Uczucie ciągłej senności może być objawem np. cukrzycy, otyłości, stanów zapalnych i chorób nerek. Jeśli ziewamy zbyt często, warto mierzyć sobie ciśnienie i zrobić badania krwi, by sprawdzić poziom cukru i cholesterolu. Przydatne może być również badanie moczu.
Czy ziewanie jest zdrowe?
Tymczasem inne źródła podają, że ziewanie jest zdrowe, ponieważ oznacza, że organizm chce się bardziej dotlenić, a oddech jest za płytki. Głęboki wdech podczas ziewania nasyca krew tlenem, podnosi ciśnienie, a także dotlenia mózg. Udowodniono jednak, że częste ziewanie jest charakterystyczne dla epilepsji, migreny, stwardnienia rozsianego i choroby morskiej, pojawia się np. po odstawieniu narkotyków.
Okazuje się, że gdy zwalniamy obroty, w organizmie zwiększa się produkcja tlenku azotu, który działa jak trucizna, drażniąc komórki pnia mózgu. Broniąc się przed zatruciem, mózg chce więcej tlenu i prowokuje ziewanie – podaje „Poradnik Zdrowie”.
Naukowcy starają się także zlokalizować “centrum ziewania” w organizmie. Prawdopodobnie znajduje się w mózgu w podwzgórzu, gdzie obecne są neuroprzekaźniki wytwarzające dopaminę, oksytocynę i glitocynę. Jeśli ich proporcje są zachwanie, człowiek zaczyna ziewać.
Ciekawostki o ziewaniu?
- Ziewają nie tylko ludzie, ale też zwierzęta i ptaki
- Dzieci „zarażają się” ziewaniem od drugiego roku życia, gdy mają już wtedy rozwinięte określone połączenia nerwowowe
- Człowiek zaraża się ziewaniem także od zwierząt
- Osoby chore na Parkinsona wykazują zanik ziewania
- Dzieci ziewają jeszcze w łonie matki
Źródło zdjęcia:
- Ziewający kot. Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?: YouTube/emce□
- ziewanie lew: Alexa from Pixabay
2 thoughts on “Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe? Po co ziewamy?”
Comments are closed.