Polinezja Francuska i testy jądrowe. Francuskie bomby atomowe doprowadziły do skażenia prawie całej populacji?

Francuskie testy jądrowe doprowadziły do skażenia 100 tys. ludzi [WIDEO]

Francja i szokujący raport opisujący testy jądrowe na wyspach Polinezji Francuskiej. Francuzi przez lata próbowali ukryć skalę katastrofy i skażenie ok. 100 tys. ludzi. Czy ujawnione informacje zmuszą ich do zapłacenia odszkodowań za nowotwory i inne choroby związane z promieniowaniem?

Francja próbowała ukryć skażenie prawie całej populacji Polinezji Francuskiej w wyniku testów jądrowych? Przez 2 lata międzynarodowy zespół badaczy, analityków i dziennikarzy śledczych, przeanalizował archiwum ok. 2000 stron odtajnionych dokumentów francuskiego rządu i wojska. Przeprowadził także dziesiątki wywiadów, w tym z mieszkańcami Polinezji, byłym personelem wojskowym i naukowcami. Wyszło na jaw jakie konsekwencje miały testy jądrowe prowadzone przez Francuzów na wyspach Polinezji Francuskiej. Francja przez 30 lat prowadziła tam tajny program wojskowy, trwający do 1996 roku, w ramach którego na polinezyjskich atolach Moruroa i Fangataufa doszło do prawie 200 wybuchów jądrowych. Program zakończyły masowe protesty, ale nie mówiono o konsekwencjach testów jądrowych. Ukazał się raport nazwany Mururoa Files, ukazujący skalę tragedii spowodowanej przez Francuzów i przeprowadzane przez nich testy jądrowe.

Francuskie testy jądrowe i skażenie Polinezji Francuskiej. Raport Mururoa Files

Dokumenty dotyczące detonacji bomb atomowych na Południowym Pacyfiku w latach 60. i 70. ujawniono w 2013 roku, ale dopiero teraz doczekały się naukowego opracowania. Zespół ekspertów należących do Program on Science & Global Security uczelni Princeton, zajmującego się badaniami nad ochroną środowiska kolektywu Interprt oraz dziennikarzy śledczych z francuskiej kooperatywy Disclose podaje, że wykorzystano metodę modelowania 3D, by zweryfikować zasięg skażenia wywołanego przez francuskie testy jądrowe i wpływ radioaktywnych opadów na tereny zamieszkane przez ludzi. Jak wynika z obliczeń, zatrutych zostało około 110 000 osób, czyli prawie cała populacja Polinezyjczyków w momencie przeprowadzania testów jądrowych. Wykazano, że skażenie przyczyniło się do wielu przypadków chorób nowotworowych wśród ludności cywilnej. Ustalono również, że testy jądrowe przeprowadzano nawet, gdy prognozy jasno wskazywały, że wiatr przeniesie toksyczne chmury na zaludnione tereny.

Mururoa Files skupiają się szczególnie na trzech testach kolejno z lat 1966 (Aldébaran), 1971 (Encelade) i 1974 (Centaure). – Władze Francji próbowały ukryć toksyczne dziedzictwo tych testów. Po raz pierwszy w sposób niezależny zmierzono skalę krzywd wobec tysięcy ofiar francuskich eksperymentów atomowych na Pacyfiku  – opisuje National Geographic.

Autorzy raportu twierdzą, że Francuzi przez dekady ukrywali informacje o zagrożeniu wynikającym z testów i ignorowali potencjalne zagrożenie. Co prawda 454 osoby otrzymały odszkodowania od rządu za wpływ testów jądrowych na zdrowie, ale Francuzi ponad 80 % wniosków odrzucili bez jakiegokolwiek uzasadnienia. Co więcej, jak wynika z ujawnionej korespondencji francuskiego ministerstwa obrony, ok. 2000 z 6000 byłych pracowników wojskowych i cywilnych, którzy brali udział w testach, również miało problemy zdrowotne mogące być skutkiem promieniowania radioaktywnego. Być może raport Mururoa Files pomoże poszkodowanym Polinezyjczykom ubiegać się o odszkodowania.

Polinezja Francuska i wybuchy bomb atomowych

Ujawniono też relacje mieszkańców Polinezji Francuskiej, zatrudnionych przez Francuzów przy testach. Pewien mężczyzna opowiedział jak kazano mu i jego kolegom czekać w żaglówce 24 km od miejsca eksplozji. Potem pożeglować do epicentrum w krótkich spodenkach i podkoszulce by oceniać skutki wybuchu. Jak pisze Focus.pl, podczas jednego z wybuchów atomowych dziesiątki tysięcy osób zostało skażonych dawką plutonu 500 razy przekraczającą dopuszczalne normy. Ludności cywilnej nikt nie ostrzegał.

Czy Francja zostanie zmuszona do płacenia odszkodowań za testy jądrowe i ich konsekwencje? Jak na razie francuski narodowy instytut zdrowia i badań medycznych (INSERM) opublikował swój raport. Zwraca w nim uwagę, że nie da się na pewno powiązać wspomnianych testów jądrowych z chorobami nowotworowymi u Polinezyjczyków.

Testy w 1971 i 1974 r. wyzwoliły ogromne chmury radioaktywnych cząstek niesionych przez wiatr. Mieszkańcy nigdy nie zostali ostrzeżeni. Wojskowi naukowcy byli wówczas świadomi, że skażenie ziemi, powietrza i wody pitnej stanowi poważne zagrożenie – zwłaszcza dla bezbronnych dzieci, z których wiele zachorowało na raka w latach następujących po testach – pisze tech.wp.pl.

Źródło: Focus, National Geographic

Francuskie testy jądrowe. Ukrywano jak radioaktywne skażenie wpływało na ludność Polinezji Francuskiej [WIDEO]

Źródło zdjęcia: