Grzyb Ophiocordyceps ditmarii w Polsce - zamienia owady w zombie

Potworny grzyb Ophiocordyceps ditmarii w Polsce. Zamienia owady w zombie

Gra „The Last Of Us” od Naughty Dog to nie fikcja, a klikacze i mlaskacze istnieją? Grzyb, który zmienia żywe istoty w zombie istnieje, a Lasy Państwowe podają, że pojawił się w Polsce. Czym jest grzyb Ophiocordyceps ditmarii?

Pasożytnicze grzyby jak z horroru istnieją. Pisaliśmy niedawno o grzybie Ophiocordyceps unilateralis, który rozwija się w mrówce i przejmuje nad nią kontrolę zmieniając ją w zombie. Co ciekawe, jak opisano na łamach Nature, każdy gatunek mrówki ma “swojego grzyba”, a pasożytnicze grzyby kontrolujące mrówki są na świecie zjawiskiem powszechnym. Naukowcy twierdzą, że te “potwory” w Europie nie występują z powodu niskich temperatur. Jednak Lasy Państwowe na Facebooku przypominają, że w Polsce istnieje grzyb Ophiocordyceps ditmarii (maczużnik).

Grzyb ophiocordyceps ditmarii w Polsce

Nadleśnictwo Baligród podało, że Ophiocordyceps ditmarii jest kuzynem słynnego grzyba zamieniającego mrówki w zombie. Nie ustępuje mu jednak ani trochę okrutnością. Pasożytuje głównie na błonówkach i dosłownie dokonuje masakry urządzając sobie w nich inkubator.

Grzyb Ophiocordyceps ditmarii to bestia jak z horroru, która w makabryczny sposób rozprawia się z ofiarą. Rozwija się w ciele zainfekowanej osy, ale jej nie zabija. Rozrasta się, powodując u żywiciela zmiany zachowania i sposób reagowania na feromony. Przejmuje nad nim kontrolę jak nad zombie.

Zainfekowana osa, która powoli obumiera i zamienia się w zombie, opuszcza gniazdo. Rosnący grzyb to widok jak z horroru gore. Zaczyna wyrastać z ciała ofiary, a z jej głowy wypuszcza szypułkę. Uwalnia z niej zarodniki, infekując kolejne owady.

To stosunkowo rzadki grzyb, niewielki, nie występujący na konkretnym podłożu jak grzyby mikoryzowe, saprotroficzne czy pasożytnicze związane z roślinami – a gdzie osa usiądzie ciężko przewidzieć – podają Lasy Państwowe na Twitterze.

Grzyby pasożytnicze i przejmowanie kontroli nad owadami

Jak działają grzyby pasożytnicze? Jak wyjaśnia „Nauka w Polsce” na przykładzie Ophiocordyceps unilateralis, grzyb rozsiewa swoje komórki po całym ciele ofiary, a jej organy wewnętrzne zamienia w cukry wspierające jego rozwój. Kontrola behawioralna organizmu zwierzęcego odbywa się obwodowo, a pasożyt tworzy sieci otaczające mięśnie, zyskując kontrolę nad ciałem nosiciela.

Źródło zdjęcia:

  • Grzyb Ophiocordyceps ditmarii w Polsce – zamienia owady w zombie: Twitter/Lasy Państwowe