III wojna światowa - globalny kryzys gospodarczy i pandemia koronawirusa mogą doprowadzić do kofliktu

III wojna światowa? Generał ostrzega: pandemia i kryzys gospodarczy mogą wywołać wojnę

Grozi nam III wojna światowa? Tym razem to nie przepowiednie i wizje mistyków, ale prognozy wojskowe. Generał brytyjskiej armii ostrzega, że pandemia i globalny kryzys gospodarczy mogą sprowokować wybuch III wojny światowej. Historia się powtórzy?

Czy czeka nas III wojna światowa? Szef sztabu generalnego brytyjskiej armii generał Nick Carter ostrzega, że globalna niepewność, którą generuje kryzys gospodarczy spowodowany pandemią, może rozpętać globalny konflikt militarny. Jego zdaniem, eskalacja regionalnych napięć i błędów, może doprowadzić do wojny.

Istnieje ryzyko wybuchu III wojny światowej i musimy być tego świadomi. Rytm historii pokazuje nam, że eskalacja lokalnych konfliktów może skończyć się wielką wojną – uważa generał Carter.

III wojna światowa wybuchnie – historia się powtórzy?

Generał zaapelował, by pamiętać o ofiarach I i II wojny światowej, bo są one ostrzeżeniem przed powtórzeniem błędów przeszłości. Obawia się, że jeśli ludzie zapomną o tych, którzy zginęli w poprzednich konfliktach, to III wojnę światową mogą uznać za „rzecz rozsądną”. Przypomniał, że przed poprzednimi wojnami sytuacja na świecie była podobna do obecnej.

Generał Carter twierdzi, że wielka Brytania powinna „stać na straży”, by nie doprowadzić do kryzysu ekonomicznego i starać się łagodzić konflikty.

O jakie konflikty konkretnie chodzi? The Independent wskazuje na rywalizację Chin i USA oraz zagarnięcie terytorium Ukrainy przez Rosję. Bliski Wschód również przypomina obecnie beczkę prochu, ponieważ Syria jest zmasakrowana wojną, a o wpływy w regionie walczą Arabia Saudyjska i Iran.

Globalny kryzys gospodarczy i pandemia COVID-19

Globalny kryzys gospodarczy, który generuje pandemia COVID-19, trwa i niestety, dopiero się rozkręca. Na polskich stronach rządowych znalazła się nawet informacja. że OECD opublikowała flagowy dokument Economic Outlook. Okazuje się, że „negatywny wpływ pandemii Covid-19 będzie ogromny, a światowa gospodarka będzie musiała zmierzyć się z wyzwaniami podobnymi do tych, z jakimi musiała się zmierzyć podczas wojen światowych”. Jeśli koronawirus nie ustąpi, a przez świat przetoczy się jego kolejna fala, a światowy PKB spadnie w br. o 7,6 % i pod koniec 2021 roku. Może to prowadzić do napięć i konfliktów.

Światowa gospodarka przeżywa obecnie najgłębszą recesję od czasu Wielkiego Kryzysu w latach trzydziestych XX wieku – czytamy w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło zdjęcia:

  • III wojna światowa – globalny kryzys gospodarczy i pandemia koronawirusa mogą doprowadzić do kofliktu: Pete Linforth z Pixabay