Kara śmierci w USA i nowa metoda. Morderca Alan Eugen Miller zostanie poddany eksperymentalnej egzekucji

Kara śmierci w USA i nowa metoda. Jest pierwszy ochotnik

Kara śmierci w USA i nowa metoda uśmiercania skazanych. Alan Eugen Miller ma być pierwszą osobą, na której zostanie wykonana egzekucja eksperymentalnym sposobem. Jego adwokat protestuje i tym samym… może uratować mu życie!

Kara śmierci w USA i eksperymentalna metoda uśmiercania skazańców. Potrójny morderca Alan Eugen Miller zostanie stracony jako pierwszy poprzez niedotlenienie w wyniku odessania tlenu. Chodzi konkretnie o niedotlenienie azotem, które ma powodować śmierć poprzez zastąpienie tlenu do oddychania azotem. Wcześniej Miller miał otrzymać śmiertelny zastrzyk, ale sam zgłosił się do eksperymentu.

Warto dodać, że Alabama w 2018 roku stała się trzecim stanem, po Oklahomie i Missisipi, który zezwolił na użycie azotu do egzekucji więźniów.

Kara śmierci w USA. Nowe metody zabijania

Alan Eugen Miller był kierowcą samochodu dostawczego aż do 1999 roku, gdy z zimną krwią zamordował trzech swoich kolegów z pracy. Stwierdzono, że strzelając do przyjaciół miał halucynacje i urojenia. Przyznał się do winy i twierdzi, że zabił, bo mężczyźni śmiali się z jego orientacji seksualnej. W 2000 roku zapadł wyrok – kara śmierci.

CBS News pisze, że nowa kara śmierci w USA, której poddany zostanie Miller, polega na odessaniu tlenu. Skazany straci przytomność i umrze. Miller osobiście ubiegał się o taką formę egzekucji, ponieważ boi się igieł. Dodał, że niedotlenienie azotem skojarzyło mu się z podtlenkiem azotu używanym w gabinetach dentystycznych i uznał to za “lepszą opcję” niż zastrzyk.

Wyrok ma zostać wykonany 22 września 2022 roku, ale…

Nowa metoda egzekucji została zatwierdzona w 2018 roku przez trzy stany, w których wykonuje się karę śmierci – Oklahomę, Alabamę i Missisipi. Jak do tej pory nie wykorzystano jej ani razu. Ma polegać na zmianie składu powietrza w pomieszczeniu – odessanie tlenu i zastąpienie go azotem – wyjaśnia Polsat News.

Prawniczka Millera Mara Klebaner skierowała protest do lokalnego komisarza ds. więziennictwa i nie zgadza się, by „skazany był królikiem doświadczalnym”. Nową formę egzeekucji określa jako eksperymenty na ludziach. Amerykańskie media przewidują, że ta batalia sądowa może ciągnąć się latami, skutecznie opóźniając wykonanie wyroku na Millerze.

Wytyczne Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii dotyczące eutanazji mówią, że niedotlenienie gazami obojętnymi (do których zalicza się azot) jest dopuszczalne – pod pewnymi warunkami – w przypadku eutanazji kurczaków, indyków i świń, ale nie jest zalecane np. w przypadku szczurów – podaje TVN24.pl

Źródło zdjęcia:

  • Kara śmierci w USA i nowa metoda. Morderca Alan Eugen Miller zostanie poddany eksperymentalnej egzekucji: 4711018 from Pixabay