Koty - zaskakujące ciekawostki i informacje

KOTY – zaskakujące 23 CIEKAWOSTKI i informacje

Koty to wyjątkowo fascynujące zwierzęta, które skrywają wiele tajemnic. Przedstawiamy 23 ciekawostki o kotach, które z pewnością zaskoczą nawet największych miłośników tych zwierząt.

Sądzicie, że koty nie mają przed wami tajemnic? Oto ciekawostki i informacje o kotach, o których na pewno nie wiedzieliście.

1. Kot to zdrowie. Mruczenie łagodzi ból

Posiadanie kota wpływa na zdrowie człowieka i nie chodzi tylko o zszargane nerwy. Naukowcy udowodnili, że kocie mruczenie może pozytywnie oddziaływać nawet na gęstość kości i układ naczyniowy. Opiekunowie kotów mają też mniejsze prawdopodobieństwo zapadania na choroby układu immunologicznego z powodu wyższego poziomu endorfiny.

Jak wykazali badacze z Uniwersytetu w Minnesocie, posiadanie kota zmniejsza ryzyko zawału i udaru nawet o 20-30%. Potwierdzono również, że kocie mruczenie ma wpływ na redukcję stresu oraz na złagodzenie odczuć bólowych.

Naukowcy już od wielu lat interesują się kocim mruczeniem. Udowodniono, że ma ono bardzo pozytywny wpływ nie tylko na ludzki stan psychiczny, ale także na nasze zdrowie. Wibracje, które koty wydzielają podczas mruczenia, mają zdolność zwiększania gęstości kości. Dodatkowo wpływają pozytywnie na układ naczyniowy człowieka – informuje portal zwierzaki.pl.

2. Koci wzrok

Dlaczego koty nie widzą chrupka tuż przed pyszczkiem? Kot do dalekowidz, widzi najlepiej na odległość od dwóch do sześciu metrów. Tym samym nie widzi tego co znajduje się tuż przed jego nosem oraz nie widzi nawet własnego nosa. Tę niedogodność rekompensują jednak inne zmysły, np. bardzo wrażliwy słuch.

Koci wzrok nie jest doskonały, jednak zwierzęta te cechują się bardzo szerokim kątem widzenia, który przekracza nawet 185 stopni – podaje portal zwierzaki.pl.

Oczy kota posiadają dodatkową trzecią powiekę, mającą formę jasnej i nieprzezroczystej błonki. Jej celem jest nawilżanie i ochrona rogówki. Wysuwa się podczas  drzemki lub przy podrażnieniu oka.

Opublikowany przez Tosiezdziwisz Czwartek, 26 sierpnia 2021

3. Kot polityk

Czy koty nadają się do polityki? Tak, udowodnił to kot  Stubbs w Talkeetna na Alasce, który sprawował stanowisko burmistrza przez 20 lat. Nie miał jednak faktycznej władzy wykonawczej (ani tym bardziej ustawodawczej). Zwierzak otrzymał najwięcej głosów podczas wyborów.

4. Wibrysy kota i ich funkcje

Kocie wąsy, czyli wibrysy, to niezwykle przydatny narząd. Nie tylko ułatwiają orientację w terenie, ale też m.in. pomagają ocenić kotu odległość przed skokiem i pomagają orientować się w ciemności. Służą też do namierzania zdobyczy i pozwalają wykryć nadciągające niebezpieczeństwo. Informacje pozyskane za pomocą wibrysów mogą być dla kotów ważniejsze niż te zdobyte dzięki zmysłowi wzroku.

Włosy czuciowe nazywane wibrysami znajdują się u kota także na łapkach i pomiędzy palcami. 

5. Jak pocą się koty?

Natura nie obdarzyła kotów gruczołami potowymi na całym ciele. Znajdują się one jedynie na opuszkach łapek.

6.Ile kości mają koty? Niezwykła budowa ciała kotów

Niezwykle elastyczne ciało kota zawiera aż 230 kości, a 10% z nich jest ulokowanych w samym tylko ogonie.

Sam kręgosłup kota zbudowany jest z 44 do 58 luźno połączonych ze sobą kręgów. Dla porównania, ludzki kręgosłup składa się z zaledwie 34 kręgów. Co ciekawe, koty nie mają obojczyków, więc problemu przeciskają się przez wąskie szczeliny i otwory. Jedyną przeszkodą jest dla nich rozmiar głowy.

7. Kocie uszy

Niezwykłe są też kocie uszy, które składają się z 32 mięśni (u człowieka 6). Koty poruszają uszami niezależnie od siebie, obracając każde z nich o 180 stopni.

#ciekawostki #koty #kot

Opublikowany przez BoccaLupo Poniedziałek, 13 września 2021

8. Organ Jacobsona u kota i dodatkowy zmysł

Nie wiemy, czy koty posiadają „szósty zmysł”, ale na pewno posiadają dodatkowy zmysł za sprawą organu Jacobsona, czyli narządu lemieszowego znajdującego się w górnej części przegrody nosowej. Jest to zmysł będący połączeniem węchu i smaku. Gdy cząsteczki zapachu pojawiają się na języku, wspomniany organ wysyła impulsy neurologiczne do mózgu. 

Jego ujście znajduje się za górnymi zębami, w okolicy kłów i ma postać dwóch cienkich rurek. Organ ten służy przede wszystkim do odbierania przez zwierzę feromonów. Z pewnością nie raz widziałeś koty unoszące górną wargę i jednocześnie marszczące nosek, które wyglądały na nieco nieobecne. To właśnie wtedy używały one organu Jacobsona. Takie zachowanie często określa się mianem flehmingu – czytamy na Whiskas.pl

9. Kocie smaki

Czy koty czują słodki smak? NIE. Kubki smakowe odbierające smak słodki są u tych zwierząt nieaktywne.

Futrzaki mają uszkodzone geny, które odpowiadają za budowę receptorów zmysłów. To wynik ewolucji, bo koty najzwyczajniej w świecie nie potrzebowały do przetrwania cukrów – wyjaśnia National Geographic.

10. Czy czarny kot przynosi pecha? Kocie przesądy

Boicie się, że czarny kot przebiegnie wam drogę i spotka was nieszczęście? Włosi nie mają tego problemu, bo u nich oznacza to powodzenie. We Francji pecha będziecie mieli, gdy przeniesiecie kota przez strumień lub rzekę. Co ciekawe, gdy w Anglii kot śpi z podwiniętymi wszystkimi łapkami lub myje się za uszami, zapowiada to mrozy.

🐈🐈🐈 #koty #ciekawostki

Opublikowany przez Funnycat.pl Czwartek, 7 czerwca 2018

11. Poznasz kota po nosie

U człowieka unikalnym znakiem rozpoznawczym są linie papilarne. U kotów są to malutkie wypustki na nosie, których wzór nigdy się nie powtarza.

12. Kocia muzyka

Koty mają wrażliwy słuch, który pozwala słyszeć dźwięki o dwie oktawy wyższe, niż słyszy człowiek. Jednocześnie koty są w stanie wydawać z siebie aż sto różnych dźwięków, a więc ok. 10 razy więcej, niż psy.

Większość białych kotów o niebieskich oczach jest głucha. Białe koty, u których tylko jedno oko jest niebieskie, są głuche na ucho znajdujące się po stronie niebieskiego oka. Nie dotyczy to kotów o oczach zielonych lub pomarańczowych – podaje Focus.pl.

13. Muzykalne koty

Koty są nie tylko muzykalne, ale też miały wpływ na historię muzyki. Włoski kompozytor Gioachino Rossini napisał utwór „Duetto buffo di due Gatti” na dwa soprany, a jego tekst składa się wyłącznie ze słowa „miau”. Domenico Scarlatti, kompozytor włoski okresu baroku, zapisał na pięciolinii dźwięki, w które najchętniej wsłuchiwała się jego kotka Pulcinella i w ten sposób powstał temat kociej fugi g-moll: L499.

Amerykański kompozytor, pianista i jazzman Confrey napisał utwór solo na fortepian pod tytułem „Kitten on the Keys”. Usłyszał, jak kot jego babci beztrosko przechadza się po klawiaturze fortepianu, co zapisał i miał gotowy hit.

14. Bolesna kocia miłość

Zastanawia was dlaczego marcujące koty wydzierają się wniebogłosy? Moment poczęcia u kotów jest wyjątkowo bolesny, ponieważ na prąciu znajdują się kolce, których celem jest uniemożliwienie partnerce poruszania się i ucieczki.

15. Wszystkie koty mają niebieskie oczy

Wszystkie kocięta przychodzą na świat z oczami w kolorze niebieskim. Prawdziwy kolor oczu pojawia się dopiero między szóstym a siódmym tygodniem życia. 

16. Dlaczego kot podgryza kwiatki?

Kto ma kota i kwiaty ten musi liczyć się z poobgryzanymi liśćmi i rozkopaną ziemią. Koty podgryzają rośliny nie tylko, by zaspokoić ciekawość, dla rozrywki i by zwrócić na siebie uwagę.  Podgryzanie roślin to też sposób na uzupełnienie diety w witaminy oraz na „odkłaczenie” organizmu z włosów.

Koty i zaskakujące ciekawostkiŹródło zdjęcia: Facebook/Między Kotami
Koty i zaskakujące ciekawostki

17. Ile śpi kot?

Kot spędza ok 2/3 doby na drzemce. Tym samym, dziewięcioletni kot przesypia całe sześć lat swojego życia.

18. Alergia na kota

Jak podaje Focus.pl, alergia na kocią sierść NIE ISTNIEJE. Tak naprawdę jesteśmy uczuleni tylko na kocią ślinę lub drobinki naskórka osadzające się na sierści

19. Jak długo żyje kot?

Koty mogą żyć do 20 lat, które odpowiadają 98 ludzkim latom. Wykazano, że kastracja przedłuża życie kota nawet o kilka lat

🤔🐈🤔 #ciekawostki #koty

Opublikowany przez Funnycat.pl Sobota, 9 czerwca 2018

20. Rozmiar kota

Największy kot domowy to Savannach, czyli rasa będąca krzyżówką kota domowego z dzikim kotem – serwalem. Ten wielki kot domowy może osiągać nawet ponad metr długości. Kotki ważą zwykle około 6 kg, kocury 10 kg, ale mogą zdarzyć się również ciężsi przedstawiciele rasy.

Jak dotąd największym znanym kotem na Świecie był australijski kocur Himmi. Ważył 21,3 kg, miał prawie 1 metr długości, a jego wysokość wynosiła 38 cm. Zmarł w 1986 r. Wśród kotek rekordzistką jest Meow. Kotka z USA ważąca aż 17,73 kg. Najdłuższym kotem świata według księgi Guinnessa jest również Amerykanin – Steve. Maine Coon liczący od czubka nosa do końca ogona 123,9 cm pracował jako certyfikowany koci terapeuta w domu opieki – podaje Fera.pl.

21. Cena kota

Najdroższy kot domowy na świecie to Ashera, czyli krzyżówka kota domowego, serwali oraz kota bengalskiego. Cena kota Ashera wynosi średnio od 15 000 do 95 000 dolarów. Rekordowo drogie koty kosztowały 125 000 dolarów. Co ciekawe, te uznawane są za całkowicie hipoalergiczne.

22. Które koty łapią najwięcej myszy? Kotka rekordzistka

Koty polują na myszy, a w tej dziedzinie trafiają się prawdziwi zawodowcy. Za największą „pogromczynię myszy” uważa się kotkę z Wielkiej Brytanii, „pracującą” dla gorzelni Glenturret Distillery. Kiedy zmarła w wieku 24 lat, miała na swoim sumieniu 28 899 myszy (ok. 3 gryzonie dziennie).

23. Czy kot rozpoznaje się w lustrze?

Koty nie przechodzą tzw. testu lustra. Choć niektóre gatunki zwierząt to potrafią np: małpy człekokształtne – szympansy, goryle, bonobo i orangutany.

Badacze np: naklejają czerwoną kropkę na ciele zwierzęcia, tak aby było widoczne tylko w lustrze. Następnie badają, czy zwierzę na podstawie tej informacji zacznie jej szukać na swoim ciele. Jeśli tak, oznacza to, że są samoświadome i rozpoznają się w odbiciu. Koty czy psy, albo nie reagują na takie odbicie w lustrze, albo chcą sprawdzić co jest za lustrem, albo je po prostu atakują – wyjaśnia techpedia.pl.

Źródło: Wshiskas.pl, Zwierzaki.pl, National Geographic, Koty.pl, Focus.pl, Fera.pl

Źródło zdjęcia:

Czterej Pancerni i Pies - prawdziwa historia załogi i czołgu Rudy 102 Previous post „Czterej pancerni i pies” – prawdziwa historia załogi czołgu Rudy 102
Kim Dzong Un i Korea Północna - ciekawostki i informacje Next post Skąd Korea Północna bierze pieniądze? Szpieg ujawnił mroczne sekrety Kim Dzong Una