Pająki w kosmosie. NASA bada pajęcze sieci na MiędzyNarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)

Jak pająki snują sieć w kosmosie? Eksperyment NASA na ISS i zaskakujące odkrycie

Pająki w kosmosie – to nie tytuł horroru science fiction, a eksperyment NASA na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Naukowcy chcieli sprawdzić jak mikrograwitacja wpływa na pająki i odkryli jak tkają sieci.

NASA wysyła w kosmos nie tylko ludzi. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) miała nietypowych gości. Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej chcieli sprawdzić, jak zachowują się pająki w przestrzeni kosmicznej i jak wpływa na nie mikrograwitacja. Okazało się, że tkają sieci używając światła jako punktu odniesienia, co opisano na łamach The Science of Nature.

Jak powstaje sieć pająka w kosmosie?

NASA przyznaje, że badania zachowania pająków w kosmosie miały być prostym eksperymentem, by wzbudzić zainteresowanie uczniów amerykańskich szkół średnich. Wyniki badania zmieniły jednak sposób myślenia o pająkach i tkaniu sieci.

Pajęczyny powstające na Ziemi są zazwyczaj asymetryczne. Środek pajęczej sieci znajduje się bliżej górnej krawędzi. Pająk siedzi zwykle w tym centralnym punkcie, mogąc szybko przemieścić się w kierunku złapanej w sieć ofiary, dzięki wspomaganiu przez grawitację – pisze Daily Mail.

Aby zbadać powyższy mechanizm, w 2008 roku 2 pająki trafiły na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Eksperyment zakończył się porażką, bo jeden z pająków ( Metepeira labyrinthea) przedostał się do klatki drugiego osobnika (Larinioides patagiatus). Ich pajęczyny stworzyły chaotyczną strukturę. Co więcej, muchy, który miały być ich pożywieniem, zbyt szybko się rozmnażały i pokryły niemal całą sieć.

Pajęczy zmysł

NASA drugą próbę podjęła w 2011 roku i wysłała kolejne 2 pająki (Trichonephila clavipes) na stację kosmiczną. W każdej klatek znajdowały się 3 kamery. Badano zachowanie pająków w całkowitej ciemności i w momencie, gdy w klatkach włączane były lampy. Wykonano 14500 zdjęć, na których widać jak pająki wykonują sieci i je rozmontowują. Co ciekawe, samiec przetrwał grawitację zerową przez 65 dni i po powrocie na Ziemię nadal żył.

Przeanalizowano 100 różnych konstrukcji pajęczych sieci. Okazało się, że pajęcze sieci wykonane na ISS w całkowitej ciemności, są znacznie bardziej symetryczne, niż te wykonane na Ziemi. Ich centrum znajdowało się znajdowało się bliżej rzeczywistego środka pajęczyny. Gdy pająki wykonywały sieci przy zapalonej lampie, rzeczywisty środek sieci znajdował się bliżej światła.

Naukowcy ogłosili, że światło odgrywa kluczową w orientacji pająków w przestrzeni. Samuel Zschokke z Uniwersytetu w Bazylei mówi o „rezerwowym systemie orientacji”, który ujawnił się w środowisku pozbawionym grawitacji.

Badanie pająków z grupy Trichonephila clavipes w kosmosie ujawniło, że w przypadku braku  grawitacji, która wskazywałaby im drogę “w górę”, te inteligentne pajęczaki potrafią trafić do celu za pomocą światła – pisze Focus.pl.

Źródło zdjęcia:

  • Pająki w kosmosie. NASA bada pajęcze sieci na MiędzyNarodowej Stacji Kosmicznej (ISS): edmondlafoto z Pixabay