Huntsman spider w słuchawkach - ogromny pająk spachaczowaty z Australii

Poczuł łaskotanie w uchu. W jego słuchawkach był ogromny pająk (Huntsman spider)

Macie koszmary z pająkami? Śni się wam czasem pająk w uchu? Olly Hurst o mały włos przeżyłby taki horror naprawdę. Poczuł łaskotanie w ucho i okazało się, że w jego słuchawkach znajdował się ogromny pająk (Huntsman spider). Zdjęcie pająka oczywiście trafiło do sieci.

Ogromny pająk nazywany “Huntsman spider” (spachaczowate) budzi grozę ze względu na swoje rozmiary. Te „potwory” można często spotkać w Australii, ale Olly Hurst zapewnie nie spodziewał się, że poczuje odnóża jednego z nich w uchu. Okazało się, że pająk wszedł mu do słuchawek, których mężczyzna używał w pracy.

Założyłem słuchawki i absolutnie czułem, że coś łaskocze mnie w ucho – powiedział Olly Hurst.

Huntsman spider – ogromne pająki spachaczowate z Australii

Wideo, na którym widoczny jest pająk Huntsmana, Hurst opublikował na Instagramie. Najwyraźniej ta kryjówka bardzo mu się spodobała, ponieważ pomimo silnego potrząsania słuchawkami, nie chciał z nich wyjść.

Chociaż ten pająk przypomina ogromną bestię jak z horroru, jest raczej nieszkodliwy. Co prawda posiada niebezpieczny jad, ale rzadko gryzie ludzi i preferuje ucieczkę zamiast ataku. Warto wspomnieć, że spachaczowate to pająki bardzo szybkie i m.in. dlatego nie budują sieci, lecz po prostu polują na swoje ofiary takie jak owady, małe gryzonie i ptaki.

Jak zwraca uwagę Live Science, wyróżniamy ponad tysiąc gatunków spachaczowatych, a ich średnia długość ciała wynosi 2,5 centymetra. Charakteryzują je bardzo długie nogi, zazwyczaj mające rozpiętość ok. 12 centymetrów. Istnieją jednak pająki, których odnóża mają rozpiętość dochodzącą nawet do 30 centymetrów. Ze względu na ułożenie stawów, poruszają się w sposób podobny do krabów (poruszanie się przodem, bokiem lub tyłem), stąd określane są jako „pająki krabowe”. Największym znanym przedstawicielem jest Heteropoda maxima, dorastający do 46 mm długości i 25–30 cm rozpiętości odnóży.

W sieci można znaleźć liczne nagrania wideo i zdjęcia ogromnych pająków z Australii. Spachaczowate nie szukają jednak zwady z ludźmi, ale często widziane są na terenach zamieszkałych, a nawet wchodzą do domów.

Czy w Polsce spotkamy pająki spachaczowate? Tak, ale obecny u nas jest tylko jeden gatunek – spachacz zielonawy. Jest stosunkowo niewielki, bo samce osiągają długość 7–10 mm, a samice – 10–15 mm

Źródło zdjęcia: