Nie żyje papież Benedykt XVI. Zmarł Joseph Ratzinger

Nie żyje papież Benedykt XVI. Zmarł Joseph Ratzinger

Benedykt XVI nie żyje. W wieku 95 lat zmarł emerytowany papież Joseph Ratzinger.

Zmarł Papież Benedykt XVI czyli Joseph Ratzinger. Odszedł w wieku 95 lat. Miał coraz poważniejsze problemy ze zdrowiem. Przed Bożym Narodzeniem w 2022 roku jego stan zdrowia znacząco się pogorszył. 28 grudnia pojawiły się doniesienia, że odwiedził go papież Franciszek, by udzielić ostatniego namaszczenia. Pojawiły się informacje o rozruszniku, problemach z sercem i niewydolności nerek. Agencja AFP podaje natomiast, że “istotne funkcje organizmu Benedykta XVI zawodzą”

Nie żyje papież Benedykt XVI. Życie, historia i pontyfikat

Joseph Ratzinger to niemiecki duchowny rzymskokatolicki, profesor nauk teologicznych, arcybiskup metropolita Monachium i Freising (1977–1982), kardynał prezbiter (1977–1993), kardynał biskup (1993–2005), prefekt Kongregacji Nauki Wiary (1981–2005) oraz dziekan Kolegium Kardynalskiego (2002–2005).

Urodził się 16 kwietnia 1927 roku w Niemczech. W listopadzie 1944 roku wcielono go do Wehrmachtu. Pod koniec wojny został internowany w amerykańskim obozie dla jeńców wojennych.Święcenia kapłańskie wraz z bratem otrzymał 29 czerwca 1951 roku. Niemiecki kardynał Joachim Meisner nazywał go “Mozartem teologii”. To właśnie Joseph Ratzinger opracował komentarz teologiczny do ogłoszonej w 2000 roku na polecenie polskiego papieża tzw. trzeciej tajemnicy fatimskiej.

Na papieża został wybrany 19 kwietnia 2005 roku. W dniu wyboru miał 78 lat. Jak sam później przyznał, już w czasie konklawe modlił się o to, by go nie wybrano. Pragnął wrócić do rodzimej Bawarii.

28 lutego  2013 roku abdykował z tronu piotrowego. Jako oficjalną przyczynę rezygnacji podano podeszły wiek, zły stan zdrowia i brak sił, by pełnić pontyfikat. Nieoficjalnie mówiło się, że Benedykt XVI zrezygnował z powodu narastającego konfliktu z Kurią Rzymską.

Emerytowany papież po abdykacji zamieszkał w Ogrodach Watykańskich.

Przez blisko rok udało się utrzymać w tajemnicy zamiar złożenia przez Benedykta XVI dymisji. Również w tajemnicy przez trzy miesiące pozostawała operacja, jakiej poddał się on w jednym z rzymskich szpitali. Chodziło o wymianę rozrusznika serca – pisał Dziennik.pl w 2013 roku.

W kwietniu 2022 roku, z okazji urodziny Benedykta XVI nie przewidziano żadnych uroczystych wydarzeń w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae, który był jego rezydencją. W końcu przestał pokazywać się publicznie. Gdy 28 grudnia pojawiły się o złym stanie zdrowia papieża, turyści i wierni zaczęli gromadzić się na placu Świętego Piotra. Przed godziną 21:00 plac zamknięto.

Źródło zdjęcia: