Zamach na Jana Pawła II

Zamach na Jana Pawła II. Co robi dziś Mehmet Ali Agca?

13 maja 2020 roku minęło dokładnie 39 lat odkąd Mehmet Ali Agca przeprowadził zamach na Jana Pawła II. Jak dziś wygląda życie zamachowca, którzy strzelał do Karola Wojtyły? Twierdzi, że się nawrócił, ale nie ucieka od przeszłości. Marzy, by nakręcono o nim film w Hollywood.

Zamach na papieża został przeprowadzony 13 maja 1981 roku. Wówczas  23-letni Mehmet Ali Agca na placu św. Piotra w Rzymie dwukrotnie strzelił do Jana Pawła II. Turecki zamachowiec został schwytany i wkrótce cały świat dowiedział się, że to zabojca dziennikarza Abdi İpekçi i członek organizacji Szare Wilki. Został skazany za swoje zbrodnie i odsiadywał wyrok w więzieniach we Włoszech i Turcji. Na wolność wyszedł 18 stycznia 2010 roku. Wcześniej próbował nawet ubiegać się o polskie obywatelstwo, ale prezydent Lech Kaczyński odrzucił jego prośbę.

Zamach na Jana Pawła II
Zamach na papieża

Obecnie Agca ma 62 lata. „Daily Mirror” odnalazło go i przeprowadziło z nim wywiad, by pokazać jakie życie teraz wiedzie. Wydaje się całkiem innym człowiekiem. Czy to prawdziwa historia nawrócenia?

Zamach na Jana Pawła II i nawrócenie

Zamachowiec mieszka obecnie w Stambule, gdzie opiekuje się bezdomnymi kotami i psami. Twierdzi, że prawa zwierząt są tak samo ważne jak prawa człowieka. Zdradził, że na pomoc zwierzętom wydaje nawet 200 funtów miesięcznie. O pieniądze martwić się nie musi, bo żyje godnie z tantiem, które otrzymuje za książki. Przyznał, że w więzieniu inspirowali go tacy pisarze jak Dan Brown i Tom Clancy, na których prozie uczył się języka angielskiego.

Jestem teraz dobrym człowiek. Staram się żyć właściwie. Czuję, że dla bezdomnych psów i kotów jestem jak biskup – powiedział Agca. (Daily Mirror)

Agca twierdzi, że w dniu zamachu był młodym ignorantem. Wyznał, że papież Jan Paweł II stał się dla niego jak brat, a gdy umarł, „odszedł jego najlepszy przyjaciel”. Dodał również, że strzelał do Karola Wojtyły, bo „takie było przeznaczenie”.

Agca wcale nie stara się zapomnieć o swojej przeszłości. Wręcz przeciwnie. Zapowiedział, że chciałby nakręcić film kinowy o swojej historii. Być może będzie to produkcja fabularna, ale rozważa również film dokumentalny.

Mam nadzieję, że Hollywood się mną zainteresuje –  powiedział Agca.(Daily Mirror)

Zamach na papieża
Mehmet Ali Agca obecnie – to człowiek, który przeprowadził zamach na papieża

Źródło zdjęcia:

  • Zamach na papieża: Twitter/Today In History
  • Mehmet Ali Agca obecnie – to człowiek, którzy przeprowadził zamach na papieża: mirror.co.uk
  • Jan Paweł II i Mehmet Ali Agca: YouTube - screen