Obowiązek noszenia maseczek w Europie i nowe przepisy. Obowiązkowe maseczki FFP2 i FFP3

Maseczki FFP2 i FFP3 obowiązkowe w kolejnych krajach w Europie. Co z Polską?

Koronawirus SARS-CoV-2 to wciąż ogromne zagrożenie w Europie, każdego dnia liczba zakażeń i zgonów rośnie. Kolejne kraje decydują, że obowiązek noszenia maseczek będzie nie tylko obowiązywał dłużej, ale też obowiązkowe będą maseczki FFP2 i FFP3.

Maseczki FFP2 i FFP3 stają się obowiązkowe w kolejnych krajach w Europie. Obowiązek noszenia takich maseczek obowiązuje już od kilku tygodni w Niemczech i we Francji. Podobne rozwiązania w nadchodzącym tygodniu zostanie zaimplementowane w Czechach. W Polsce pojawiają się na razie mało konkretne informacje od Ministerstwa Zdrowia, ale wiadomo, że lista dozwolonych osłon twarzy zostanie zmodyfikowana.

Obowiązkowe maseczki w Czechach

Minister zdrowia Czech Jan Blatny ogłosił, że od wtorku korzystanie z maseczek typu FFP2, KN95 lub masek wykonanych z nanowłókien będzie obowiązkowe w środkach komunikacji publicznej lub w otwartych placówkach handlowych. Jeśli ktoś nie posiada takich osłon twarzy, dopuszczalne będzie noszenie dwóch nałożonych na siebie maseczek chirurgicznych. Jak przypomina Business Insider, również w USA wydano rekomendację, by zwykłe maseczki materiałowe zastąpić dwoma maseczkami chirurgicznymi jakie zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Dr Anthony Fauci, główny doradca medyczny prezydenta Joe Bidena, zapowiedział w CNN, że Amerykanie prawdopodobnie nadal będą nosić maseczki w 2022 roku.

W Czechach obowiązuje również godzina policyjna od godz. 21 do 5. Działają tylko sklepy z najbardziej potrzebnymi produktami, a restauracje podają jedynie jedzenie na wynos.

Obowiązkowe maseczki w Niemczech

Jak przypomina RMF FM, w Niemczech obligatoryjne jest noszenie maseczek FFP2 i FFP3 w sklepach i pojazdach transportu zbiorowego oraz na lotniskach i w samolotach. W Austrii i Bawarii w sklepach i pojazdach komunikacji zbiorowej trzeba nosić maskę z filtrem FFP2.

Noszenie maseczki w Polsce – przepisy zostaną zmienione?

Możliwe, że maseczki FFP2 będą obowiązkowe w Polsce? Minister zdrowia Adam Niedzielski jak na razie zapowiedział jedynie, że trwają prace nad „doprecyzowaniem obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej”. Jednocześnie doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban zapowiedział, że wkrótce lista dopuszczalnych sposobów zakrywania twarzy zostanie skrócona o chusty, szaliki i przyłbice. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz potwierdził, że „prowadzone są rozmowy o odejściu od osłon twarzy, które nie chronią”. Uspokoił, że polski rząd nie zdecyduje się na wprowadzenie nakazu noszenia określonego rodzaju maseczek, a raczej będzie to rekomendacja. Biorąc jednak pod uwagę rządowe komunikaty o trzeciej fali koronawirusa i planowanym zaostrzeniem obostrzeń, być może rozwiązania z krajów unijnych zostaną zaimplementowane także u nas.

Trzeba zapomnieć o tych pseudoochronach, to jest zawracanie głowy. Chodzi o to, aby używać porządnych masek – powiedział prof. Andrzej Horban na antenie tvn24.pl.

Typy maseczek – FFP1, FFP2, FFP3

Jak opisuje Medonet.pl, zgodnie z normą PN-EN 149 wyróżniamy półmaski o klasach FFP1 (najniższy poziom ochrony), FFP2, FFP3 (duża skuteczność). Różni je granica maksymalnego przecieku wewnętrznego (nieszczelność wynikająca z niecałkowitego przylegania maseczki do twarzy oraz przepuszczania powietrza przez zawód wydechowy).

Dla maski FFP1 granica maksymalnego przecieku wewnętrznego wynosi 25 proc., dla FFP2 11 proc., natomiast dla FFP3 5 proc. Oznaczenia P1, P2 i P3 informują o klasie skuteczności filtracyjnej – wyjaśnia Medonet.pl.

Źródło zdjęcia:

  • Obowiązek noszenia maseczek w Europie i nowe przepisy. Obowiązkowe maseczki FFP2 i FFP3: Orna Wachman z Pixabay