Czy maseczki są skuteczne i bezpieczne? Koronawirus może być zatrzymany przez maseczkę?

Do kiedy maseczki będą obowiązkowe? WHO podaje prognozy

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza, a liczba chorych i zmarłych na tę chorobę na świecie wciąż rośnie. WHO przedstawiło nowe analizy i prognozy jak długo będziemy nosić maseczki. Czy szczepionka na COVID-19 zatrzyma epidemię?

Maseczki doprowadzają was do nerwicy? Zakazy i obostrzenia działają wam na nerwy? Mamy złe wiadomości. Koronawirus ani myśli odpuścić, a eksperci przewidują, że jedynym ratunkiem jest masowo produkowany lek na koronawirusa lub szczepionka na COVID-19. Tymczasem WHO ostrzega, że potencjalne lekarstwo na rynku nie oznacza szybkiego końca pandemii.

Szczepionka na COVID-19 i maseczki

Wielu ludzi uważa, że w styczniu 2021 roku szczepionka na koronawirusa będzie dostępna na całym świecie i wszystko się ustabilizuje. To tak nie zadziała – oświadczyła przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia Soumya Swaminatham. (South China Morning Fest)

Jak podkreśla Swaminatham, sytuacja na świecie poprawi się dopiero, gdy globalnie zgromadzonych będzie ok. dwóch miliardów dawek szczepionki na COVID-19, co może nastąpić dopiero w 2022 roku. Przewiduje, że do połowy 2021 roku, dzięki inicjatywie Covax, uda się zgromadzić jedynie setki milionów dawek szczepionki. Tym samym obostrzenia sanitarne będą nadal obowiązywały, a maseczki będziemy nosić przynajmniej do 2022 roku.

Inicjatywa Covax

„Wirtualna Polska” przypomina, że inicjatywa Covax zajmuje się gromadzeniem środków mających zapewnić jednakowy dostęp do szczepionki na koronawirusa wszystkim krajom, bez względu na stopień ich zamożności.

Koronawirus – czy maseczki są skuteczne i bezpieczne?

Czy maseczki chronią przed koronawirusem? Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają noszenie maseczek profilaktycznie wszystkim osobom mającym gorączkę, trudności z oddychaniem, kichającym i kaszlącym. Płk prof. dr hab. n. med. Krzysztof Korzeniewski, kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytutu Medycznego twierdzi natomiast, że maseczki noszone przez osoby niezakażone dobrze działają na dobre samopoczucie, ale ich znaczenie epidemiologiczne jest niewielkie.

Maseczki źródłem infekcji?

Co ciekawe, jak pisze “Puls Medycyny” opierając się na raportach WHO, maseczki nie chronią przed infekcjami. Co gorsza, mogą stać się źródłem licznych infekcji. Badania wykazały, że skuteczność maseczek pod względem blokowania drobnoustrojów wydostających się z wydychanym powietrzem jest znikoma. Wysoki poziom ochrony przed koronawirusem zapewni natomiast półmaska filtrująca o klasie ochronnej FFP3″

Jak zakładać i zdejmować maseczkę? Zasady i zalecenia jak nosić

Puls Medycy opublikował instrukcję jak bezpiecznie nosić i stosować maseczkę. Przed jej założeniem należy dokładnie zdezynfekować ręce, np. alkoholem lub umyć wodą z mydłem. Maseczka powinna zakrywać usta, nos i podbródek, a po założeniu nie powinno być luki między twarzą, a materiałem.

Należy unikać dotykania maski podczas jej używania. Jeśli jednak do tego dojdzie, trzeba oczyścić ręce preparatem alkoholowym lub wodą i mydłem. Gdy tylko maska stanie się wilgotna, trzeba ją wymienić na nową. Jednorazowych masek nie należy używać ponownie. Równie ważne, co sama maska, jest jej właściwe zakładanie, używanie oraz zdejmowanie i pozbywanie się jej – pisze Puls Medycyny.

Jak bezpiecznie zdjąć maseczkę?

Jak prawidłowo i bezpiecznie zdjąć maseczkę? Należy zdejmować ją chwytając za część tylną, bez dotykania potencjalnie zakażonej części przedniej. Po wykonaniu tej czynności należy oczyścić ręce preparatem alkoholowym lub umyć wodą z mydłem.

Źródło zdjęcia: