Osa morska to według wielu źródeł najgroźniejsza meduza na świecie. Od kilkunastu lat nie odnotowano wśród ludzi ofiar śmiertelnych w wyniku spotkania z tym gatunkiem, aż do lutego 2021 roku. Nastolatek w Australii nie przeżył poparzenia przez meduzę.
Osa morska, czyli najgroźniejsza meduza świata, zabiła 17-latka w pobliżu plaży Patterson Point w okolicy miasta Bamaga w Australii. Tommy Johnson został poparzony przez meduzę 22 lutego i przez tydzień walczył o życie w szpitalu w Townsville. Początkowo udało się ustabilizować jego stan zdrowia, ale po odłączeniu go od aparatury podtrzymującej funkcje życiowe, nastąpił zgon.
To pierwszy człowiek człowieka zabitego przez osę morską od 15 lat. Lekarze ostrzegają, by tym regionie wchodzić do wody wyłącznie w odzieży ochronnej w postaci kombinezonu, bo inaczej może czekać nas spotkanie z zabójczym parzydełkowcem.
Osa morska – najgroźniejsza meduza, informacje
Osa morska (Chironex fleckeri, kostkomeduza śmiercionośna) jest uznawana za najbardziej jadowite zwierzę morskie na świecie. Charakteryzuje się przeźroczystym i galaretowatym ciałem o średnikcy 16-35 centymetrów, które trudno zauważyć w wodzie. Kształtem przypomina pudełko, czemu zawdzięcza swoją angielską nazwę „jezzy box” (meduza pudełkowata).
Kostkomeduza śmiercionośna posiada macki (nawet 60, o długości kilku metrów) z komórkami parzydełkowymi, które wypełnia jad. Trucizna meduzy atakuje skórę, serce i układ nerwowy. Dorosłego człowieka może zabić w kilka minut. Jeden osobnik ma w sobie tyle jadu, że może zabić nawet 60 ludzi.
Ból przychodzi nagle. Atakuje z szybkością, której nie sposób zmierzyć. Paraliżuje płuca. Nie można oddychać. Język wysycha, szczęki ściska potężna siła. Mięśnie napinają się do granic i nagle słabną, wiotczeją. Jednak ból atakuje dalej. Każdy nerw jest przypalany żywym ogniem – opisuje poparzenie meduzy Wyborcza.
Antidotum na jad osy morskiej
Jak pisał Onet w 2019 roku, naukowcom z Sydney udało się odkryć antidotum neutralizujące jad osy morskiej, mogące zablokować odczuwanie bólu i zatrzymać martwicę skóry i bliznowacenie. Profesor Greg Neely z uniwersytetu w Sydney na łamach „Nature Communications” zwracał jednak uwagę, że warunkiem jest podanie środka niemalże natychmiast, w ciągu pierwszych 15 minut od ataku.
Nie wiadomo jeszcze, czy antidotum będzie w stanie zapobiec atakowi serca, który jest częstym następstwem poparzenia przez osę morską. Antidotum wciąż jest w fazie testów.
Osy morskie są przyczyną największej liczby zgonów ludzi spowodowanych przez meduzy. W latach 1886–1996 udokumentowano na świecie 63 przypadki śmiertelne. Od 2000 roku w wyniku poparzenia przez osy morskie w Australii zmarła trójka dzieci – podaje kobieta.onet.pl.
Osa morska, kostkomeduza śmiercionośna – gatunek parzydełkowca, meduza występująca u północnych wybrzeży Australii oraz…
Opublikowany przez „Nature Poland and the World – Przyroda Polska i Świata.” Piątek, 19 października 2012
Meduza morska osa ima 50 krakova koji mogu biti dugački do 3 metra. U sebi ima otrov koji je dovoljan da ubije 60 ljudi za manje od 3 minuta.
Opublikowany przez Alexandrę Chauchat Niedziela, 4 października 2020
Źródło zdjęcia:
- Osa morska zabiła nastolatka. Najbardziej jadowita meduza na świecie: David Mark z Pixabay