Najgroźniejsze i najbardziej jadowite węże

Najbardziej jadowite węże na świecie. Gady jak z horroru [TOP 10]

Jakie są najbardziej jadowite węże świata i jak wygląda śmierć po ich ukąszeniu? Jad tych gadów jest wyjątkowo zabójczy i po wstrzyknięciu toksyny w ciało ofiary, rozpoczyna się makabra. Jeśli bardzo szybko nie zostanie podana surowica, to może być ostatnie spotkanie z wężem w życiu.

Dysfolid i hemotoksyczny jad

Jeśli wymienia się najbardziej jadowite węże świata, na tej liście musi znaleźć się dysfolid (boomslang – drzewo, wąż) jest według wielu źródeł najjadowitszym wężem w rodzinie wężowatych. Występuje głównie w południowej Afryce i zazwyczaj atakuje jedynie w samoobronie. Jego pokarm to m.in. żaby, pisklęta, ptaki, jaja i kameleony. Z racji tego, że często ukrywa się na drzewach, może ukąsić w szyję lub twarz. Zanany jest z tego, że trzyma ofiarę w szczękach i porusza nią, by jad lepiej przesączył się do rany. Ma aparat jadowy typu opistoglypha, co znaczy, że zęby jadowe znajdują się z tyłu szczęki

Jest to gatunek węża z rodziny połozowatych. Jego ukąszenie oznacza śmierć w męczarniach, o czym przekonał się Karl P. Schmid, który badał te gady w Field Museum w Chicago. Gdy został ukąszony w kciuk przez dysfolida, zamiast wezwać pomoc, notował objawy po ukąszeniu. Pojawiały się nudności, wymioty i krwotok z błoń śluzowych (jad zmniejsza krzepliwość krwi), który ostatecznie zabił mężczyznę. Męczarnia trwała kilka godzin.

Jak opisuje National Geographic Polska, hemotoksyczny jad dysfolida niszczy naczynia krwionośne i powoduje krwawienia wewnętrzne. Pojawiają się nawet krwotoki z uszu, nosa i ust. Krew jest też obecna w wymiocinach i moczu.

Dysfolid - wyjątkowo jadowity wąż
Dysfolid – wyjątkowo jadowity wąż

Żararaka urutu czyli wojownicza piękność

Żararaka urutu (Bothrops alternatus) to gatunek węża z rodziny żmijowatych występujący w Ameryce Południowej. Ma charakterystyczną ciemną plamę na głowie, która przypomina krzyż. To dlatego określana jest również jako „grzechotnik krzyżowy”.

Jest to wąż bardzo agresywny, a jego ukąszenie powoduje porażenie nerwów twarzy i oczu. Często atakuje ludzi, nawet bez powodu. Jak podaje edukator.pl, trucizna prowadzi do szybkiego rozkładu skóry, mięśni i kości.

Najgroźniejsze węże świata
Żararaka urutu – krzyż na głowie jako znak śmierci

Grzechotnik Straszliwy

Grzechotnik straszliwy (Crotalus durissus, grzechotnik brazylijski, kaskawel) występuje w Ameryce Środkowej i w części Ameryki Południowej. Osiąga długość do 180 centymetrów i można go spotkać m.in. na stepach, pustyniach i polach uprawnych. Ma charakterystyczną dla grzechotników grzechotkę.

Austin Stevens nazywał go „najdoskonalszą stworzoną przez naturę maszyną do zabijania”. Ukąszenie tego gada jest wyjątkowo zabójcze, ale człowiek może nawet nie zdawać sobie sprawy, że do niego doszło, gdyż jest bezbolesne i nie wywołuje obrzęku. Nagle następuje jednak osłabienie wzroku lub jego utrata, zatrzymanie wydzielania moczu, utrata przytomności i ból karku, a krew przestaje krzepnąć. Jak podaje portal medianauka.pl, śmiertelność wśród ukąszonych dzieci, którym w porę nie podano surowicy, sięga 100% i 73% wśród dorosłych ludzi.

Najbardziej jadowite węże świata
Grzechotnik straszliwy – grzechotka i zabójczy jad

Tajpan pustynny czyli okrutny wąż

Tajpan pustynny (Oxyuranus microlepidotus)) nie bez powodu nazywany jest „fierce snake” (okrutny wąż). To najbardziej jadowity wąż na świecie. Wystarczy jedno ukąszenie, a z jego zębów jadowych uwalnia się zabójcza ilość jadu mogąca zabić 100  dorosłych osób. Jak podają źródła, ten gad występujący w Australii i Oceanii ma najbardziej toksyczny jad na Ziemi.

Chociaż jad tajpana to czysta śmierć, ma raczej łagodne usposobienie i w przypadku zagrożenia woli uciekać niż atakować. Jest też typowym samotnikiem.

Jak podaje portal dinoanimals, tajpan pustynny jednorazowo wstrzykuje 100 mg jadu. Trucizna paraliżuje układ nerwowy, jednocześnie powodując rozpad czerwonych ciałek krwi.

Najbardziej jadowite węże świata
Tajpan to najbardziej jadowity wąż w Australii

Pseudonaja textilis

Pseudonaja textilis (nibykobra siatkowana, eastern brown snake) to bez wątpienia jeden z najbardziej jadowitych węży, który stawiany jest tuż obok tajpana pustynnego, a jego silnie neurotoksyczny jad uważany jest za drugi najbardziej zabójczy na świecie. Powoduje postępujący paraliż i blokuje krzepnięcie krwi. Ofiara traci przytomność w kilka minut.

Jad nibykobry siatkowanej zawiera neurotoksyny, antykoagulanty, kardiotoksyny i nefrotoksyny. Może powodować nawet niekontrolowane krwawienia do mózgu.

Jest to gatunek węża z rodziny zdradnicowatych występujący w Australii, Papui-Nowej Gwinei i Indonezji. Australian Geographic ostrzega, że te gady są bardzo agresywne i wyjątkowo szybkie i każdego roku zabijają w Australii wiele osób, gdyż w poszukiwaniu pożywienia zapuszczają się na tereny zamieszkane przez ludzi. Australian Museum ostrzega, że potrafi atakować z prędkością 1,8 m na sekundę.

Eastern brown snake - jak tego węża może powodować nawet krwawienie do mózgu
Eastern brown snake – jak tego węża może powodować nawet krwawienie do mózgu

Mamba czarna czyli pocałunek śmierci z Afryki

Jak podaje National Geographic, mamba czarna to najdłuższy jadowity wąż Afryki, najszybszy wąż świata i najbardziej jadowity wąż w Afryce. Należy do rodziny zdradnicowatych. Nie bez powodu ukąszenie mamby czarnej w Południowej Afryce nazywane jest “pocałunkiem śmierci”. Jad tego gada powoduje porażenie systemu nerwowego, uniemożliwia oddychanie i zatrzymuje pracę serca. Sparaliżowana ofiara jest do końca świadoma. Do śmierci przez uduszenie dochodzi po 7-15 godzinach.

Jad mamby czarnej zawiera białka mambalginy uśmierzające ból skuteczniej niż morfina. Myszy, którym wstrzyknięto mambalginy, wytrzymały zanurzenie łap w gorącej wodzie niemal dwukrotnie dłużej niż gryzonie bez “znieczulenia”

Mamba czarna osiąga długość 4,5 metra. Ucieczka przed nią jest bardzo trudna, bo rozwija prędkość nawet 22 kilometrów na godzinę.   

Bez intensywnego, szybkiego leczenia antytoksyną ukąszenie mamby czarnej niemal zawsze kończy się śmiercią ofiary – ostrzega National Geographic.   

Najbardziej jadowite węże świata - czarna mamba
Czarna mamba – najszybszy wąż na świecie

Najbardziej jadowite węże – wąż tygrysi

Węże tygrysie można spotkać w Australii i na Tasmanii. Ich pokarm to głównie małe ssaki, ptaki, żaby i jaszczurki. Unoszą i spłaszczają głowę jak kobra, przez co wydają się bardzo agresywne. Jest to jednak postawa obronna, a te gady rzadko atakują bez powodu. Jeśli już jednak dojdzie do ukąszenia, zaczyna się prawdziwy horror…

Zaraz po ugryzieniu zaczynasz czuć straszliwy ból w szyi i w nogach. Następnie, już na całym ciele, mrowienie i drętwienie. Pocisz się obficie i coraz trudniej jest ci łapać oddech. Całe ciało jest porażone i jeśli nie dostaniesz jak najszybciej antytoksyny, umrzesz – opisuje portal Wyprawa Marzeń.

Wąż tygrysi
Wąż tygrysi

Efa piaskowa – dźwięk piły oznacza śmierć

Wąż ten występuje w Afryce i Azji, aż po Ganges i Cejlon. Efa piaskowa  (Echis carinatus) wydaje się niepozorna, gdyż osiąga długość jedynie 80 centymetrów. Jednak zabija prawdopodobnie najwięcej ludzi ze wszystkich węży na świecie. Szacuje się nawet, że uśmierciła więcej osób niż wszystkie inne gatunki węży… razem wzięte.

Jad efy jest wyjątkowo silną trucizną, która uniemożliwia krzepnięcie krwi. Po jej ukąszeniu umiera ok. 5 % ludzi. Ciężko przewidzieć kiedy wąż zaatakuje, bo jego kręgosłup działa jak sprężyna i pozwala na błyskawiczny atak. Wąż jednorazowo może wyprodukować 18-72 mg hemolitycznego jadu, a dawka śmiertelna dla człowieka wynosi ok 3-5 mg. Tymczasem jedno ukąszenie efy to ok.12 mg. Samice bają bardziej toksyczny jad od samców.

Jak podaje portal terrarium.com.pl, powołując się na 4-letni spis objawów klinicznych w regionie Jammu, w 62 na 360 przypadków ukąszenia przez efę doszło do ostrej niewydolności nerek, a aż 71% ogółu pokąsanych wymagało dializy nerek. 25% pacjentów ukąszonych przez tego węża  zmarło pomimo natychmiastowej pomocy medycznej i podaniu surowicy. Tylko u 45% z ukąszonych osób funkcje nerek powróciły do normy.

Efa piaskowa to najgroźniejszy wąż na świecie?
Efa piaskowa to najgroźniejszy wąż na świecie?

Charakterystyczna budowa łusek, powoduje wydawanie dźwięku przypominającego piłę (stąd i angielska nazwa węża, Saw – Piła) w sytuacji gdy wąż jest zagrożony i pociera nimi o siebie – pisze terrarium.com.pl

Co ciekawe, z podgatunku Echis carinatus produkuje prokuje się takie leki przeciwzakrzepowe jak echistatin, oraz Aggrastat (Tirofiban).

Niemrawiec prążkowany i zespół zamknięcia – najbardziej jadowite węże

Niemrawiec prążkowany (Bungarus multicinctus ) uznawany jest za czwartego najbardziej jadowitego węża świata. Jak opisuje “Rzeczpospolita”, jego jad zawiera α-bungarotoksyny i powoduje tzw. “zespół zamknięcia“. Ofiara nie czuje żadnego bólu, ale wyostrzają się jej zmysły. Jest w pełni świadoma nadciągającej śmierci, a ciało staje się sparaliżowane.

Niedługo zacznę tracić czucie, potem przestanę mówić, a moje kończyny staną się bezwładne. Mój oddech stanie się słaby i będziecie musieli robić mi sztuczne oddychanie. Ponieważ jad nie przedostaje się do mózgu, przez cały czas będę słyszał i rozumiał, co do mnie mówicie. Jeśli znajdziecie sposób, aby szybko zabrać mnie do szpitala, byłoby świetnie – RP.pl przytacza opis ukąszenia.

Najbardziej jadowite węże - niemrawiec prążkowany
Najbardziej jadowite węże – niemrawiec prążkowany Wikimedia Commons/ Fearingpredators fearingpredators

Wąż morski – najbardziej jadowite węże pod wodą

Wąż morski (The Dubois’s sea snake, Aipysurus duboisii, wąż morski rafowy), jeśli chodzi o dawkę śmiertelną jadu, walczy o miano drugiego najbardziej jadowitego węża na świecie. Jak opisuje duboisseasnake.weebly.com, spotykany jest w wodzie na głębokości ok. 50 centymetrów, ale jest w stanie zanurkować nawet na 80 metrów. Żyje głównie w wodach otaczających Australię i na tropikalnych wyspach na Pacyfiku.

Dovemed.com podaje, że chociaż ukąszenie węża morskiego może być bezbolesne, to jest niewątpliwie zabójcze. Jad zawierający silną neurotoksynę zaczyna działać po kilku godzinach i wówczas pojawia się silnie zmęczenie oraz niedowład kończyn, niewydolność oddechowa, a nawet całkowity paraliż. Biorąc pod uwagę dawkę śmiertelną jadu, jest uznawany za trzeciego najbardziej jadowitego węża na świecie. Jest to najbardziej jadowity gad ze wszystkich węży morskich.

Najbardziej jadowite węże na świecie -  wąż morski
Najbardziej jadowite węże na świecie – wąż morski


Źródło zdjęcia: