Wielka Brytania szykuje się na pogrzeb królowej Elżbiety II. Ruszyła operacja London Bridge

Szykują pogrzeb królowej Elżbiety II. Ruszyła operacja London Bridge

Królowa Elżbieta II ze względu na swój wiek i problemy ze zdrowiem ograniczyła aktywność zawodową. Tymczasem ujawniono, że Wielka Brytania przygotowuje się na operację London Bridge. Śmierć i pogrzeb królowej Elżbiety II są nieuniknione i już ruszyły procedury związane z jej pożegnaniem.

Królowa Elżbieta II nie jest ostatnio w najlepszej formie zdrowotnej, trafiła nawet do szpitala, a do tego pojawiają się kolejne plotki o możliwej abdykacji. Należy też pamiętać, że Jej Królewska Mość urodziła się w 1926 roku.  A co stanie się, gdy brytyjska królowa odejdzie? Okazuje się, że Wielka Brytania już przygotowuje się na jej śmierć i trwają procedury związane z przygotowaniem pogrzebu oraz pożegnania. Operacja London Bridge ruszyła.

Królowa Elżbieta II szykuje się na własny pogrzeb. Operacja London Bridge

Ujawniono, że Wielka Brytania ma już opracowany dokładny plan działania na wypadek śmierci Królowej Elżbiety II. W ramach operacji London Bridge Wielka Brytania jest gotowa na śmierć królowej już od lat 60 XX wieku. Plan oczywiście stale poddawany jest modyfikacjom, ale jak podaje The Sun, „cała procedura opracowana jest co do minuty”.

Gdy królowa Elżbieta II umrze, świat nie dowie się o tym od razu. Gdy lekarze potwierdzą zgon monarchini, wiadomość o śmierci królowej otrzyma jej prywatny sekretarz, który następnie powiadomi premiera Wielkiej Brytanii. Zrobi to słowami „London bridge is down”. Następnie specjalna komórka informację o śmierci królowej przekaże rządom piętnastu krajów, w których Elżbieta II sprawuje funkcję głowy państwa, a następnie innym państwom Wspólnoty Narodów.

Dopiero wtedy wiadomość o śmierci królowej Elżbiety II trafi do mediów. Wiadomo, że komunikat najpierw otrzymają BBC i Press Association. W studiach stacji radiowych zapali się specjalne niebieskie światełko, po którym zmieni się ton muzyki w rozgłośniach. BBC Two zawiesi program, a antenę przejmie BBC One.  Wszyscy pracownicy telewizji przebiorą się w czarne ubrania, a następnie przekażą oficjalną wieść o śmierci królowej obywatelom. Komunikat o śmierci królowej Elżbiety II zostanie wywieszony na bramie Pałacu Buckingham.

Pogrzeb Królowej Elżbiety II. Jak będzie wyglądał?

Brytyjskie media ujawniły, że trumna z ciałem królowej Elżbiety II spocznie w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor. Data pogrzebu brytyjskiej królowej zostanie wyznaczona na 9 dni po jej śmierci.

Rodzina królewska jest gotowa również na wypadek, gdyby śmierć królowej Elżbiety II nastąpiła poza granicami kraju. Wówczas jej ciało zostanie sprowadzone do Wielkiej Brytanii samolotem 32. Eskadry Królewskiej, który wyląduje w bazie RAF w Northolt. Stamtąd trumna przewieziona zostanie do Pałacu Buckingham.

Jeśli królowa Elżbieta II umrze na zamku Windsor lub w Sandringham House, już w ciągu kilku godzin trumna będzie przewieziona do Pałacu Buckingham.  Gdyby jednak śmierć nastąpiła w Szkocji, trumna spoczywać będzie w Pałacu Holyrood, później zostanie przeniesiona do Katedry św. Idziego w Edynburgu i tam odprawione będzie nabożeństwo żałobne. Po nim trumna pociągiem przywieziona będzie do Londynu i trafi do Sali Tronowej w Pałacu Buckingham. W cztery dni po śmierci królowej trumna z jej ciałem zostanie przewieziona do Westminster Hall, gdzie pozostanie do dnia pogrzebu.

Specjalne dzwony na pogrzeb królowej Elżbiety II

Wiadomo, że przygotowania do pogrzebu królowej Elżbiety II już trwają. Katelnicy w całej Wielkiej Brytanii już produkują specjalne mufy dla dzwonów kościelnych, które zabrzmią po śmierci monarchini. Mają mieć specjalne żałobne brzmienie przypominające „łomot”. Rzeczniczka Central Council of Church Bell Ringers Vicki Chapman potwierdziła, że trwają przygotowania i rozmowy z Domem Królewskim i Pałacem na wypadek zgonu królowej.

Od śmierci króla Jerzego VI, ojca królowej, większość z 16 tys. kościołów w Wielkiej Brytanii nigdy nie używała całkowicie przytłumionych dzwonów. Pełne mufy służą do wytłumienia dźwięku obu uderzeń dzwonu i są zarezerwowane tylko na okoliczność śmierci królowej. Dźwięki dzwonów są czasami są na wpół przytłumione podczas Niedzieli Pamięci i pogrzebów – przypomina Wirtualna Polska.

Źródło zdjęcia:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *