Wody Minorki i niezwykłe zwierzę. Złowiono istotę, która ma przezroczyste ciało. To nie potwór morski, tylko salpida. Czym są salpy?

Złowili niezwykłego „potwora morskiego”. Czym są salpy? [WIDEO]

Wody Minorki i niezwykłe zwierzę. Złowiono istotę, która ma całkowicie przezroczyste ciało.  To jednak nie potwór morski z horrorów ani filmów science fiction, lecz salpida. Czym są salpy i czy należy się ich obawiać?

Podwodny świat znów zaskakuje. Ekologiczna organizacja GOB Menorca pochwaliła się na Facebooku, że złapała niezwykłe zwierzę. „Potwór morski” ma całkowicie przezroczyste ciało i wygląda jak istota z kosmosu. Ku rozczarowaniu kryptozoologów, nie jest to jednak żadna mityczna bestia, a jedynie salpida.

Czym są salpy?

Salpida została złapana w płytkiej wodzie w zatoce. Ekolodzy są zdziwieni, ponieważ te istoty żyją raczej na pełnym morzu. Salpy unikają obszarów przybrzeżnych. Są też znacznie mniejsze niż złapany osobnik, ponieważ zazwyczaj ich rozmiar wynosi od kilku do kilkunastu centymetrów.

Salpy często tworzą ogromne kolonie, które mogą mieć nawet 1,5 kilometra długości. Odżywiają się fitoplanktonem, bakteriami, larwami morskich zwierząt i małymi wodorostami.

Liczne źródła przypominają, że salpy odgrywają ważną rolę w walce z globalnym ociepleniem, ponieważ pochłaniają duże ilości dwutlenku węgla, który następnie wydalają w postaci odchodów. GOB Menorca podaje, że kolonia tych zwierząt potrafi w ciągu jednej nocy wyeliminować nawet 4 tysiące ton CO2. Co więcej, salpy po rozrodzie obumierają i opadają na dno, transportując organiczny węgiel do głębszych warto oceanicznych.

SalpyŹródło zdjęcia: Twitter/GOB Menorca
Salpida, choć wygląda jak „pusta”, jest anatomicznie dość złożona

Salpidy to rząd osłonic z gromady sprzągli. Żyją w oceanicznym pelagialu. Salpy występują w formach osobniczych i kolonijnych. Do rzędu zalicza się obecnie 44 gatunki zwierząt – przypomina techpedia.pl.

Warto podkreślić, że chociaż salpy przypominają groźne meduzy, to w rzeczywistości nie stanowią żadnego zagrożenia dla ludzi. Nie mają macek i są bardzo delikatne.

Wbrew pozorom, ta przezroczysta istota ma dość złożoną anatomię. Jak podaje techpedia.pl,  każdy osobnik posiada z przodu ciała syfon wlotowy, który prowadzi do jamy skrzelowej. W jamie występują dwie szpary skrzelowe pozbawione rzęsek, które przebijają ścianę gardzieli i prowadzą do położonego za nią atrium. Ciała salpidów są również otoczone pasami mięśniowymi służącymi do przepompowywania wody. Zapłodnienie u salp ma charakter wewnętrzny i zachodzi w koszu skrzelowym osobnika płciowego (blastozooidu)

Żadne inne znane nauce zwierzęta nie są zdolne do pobierania tak małych komórek i przepływ biomasy od najliczniejszych producentów (sinic) musi się odbywać z wykorzystaniem dodatkowych poziomów troficznych (heterotroficznych jednokomórkowców). Omijając te etapy pośrednie salpy są zdolne do drastycznego zmniejszenia energii traconej z pierwotnej produkcji w łańcuchu pokarmowym – pisze techpedia.pl

Źródło zdjęcia:

  • Salpida, choć wygląda jak „pusta”, jest anatomicznie dość złożona: Twitter/GOB Menorca
  • Złapana salpida na Minorce: Twitter/GOB Menorca
Jak wyginęły dinozaury? Nowa teoria naukowców Previous post Jak wyginęły dinozaury? Naukowcy rozwiązali zagadkę
Diamenty w kosmosie - nowe badania i hipotezy Next post Diamenty w kosmosie. Na tych planetach ”leje diamentami jak z cebra” [WIDEO]