Niebieski smok

Niebieski smok. To prawdziwy morski potwór! [WIDEO]

Światowe media opisują ku przestrodze przypadek 7-letniego chłopca, który spotkał na plaży niezwykłe stworzenie. Nie miał pojęcia, że był to niebieski smok. Pokazał odkrycie ojcu i wkrótce dowiedział się, że znalazł drapieżne i jadowite ślimaki morskie. Są małe, piękne i zabójcze.

Chłopiec o imieniu Hunter spędzał ze swoim ojcem wakacje na wyspie Padre w Teksasie w zachodniej części Zatoki Meksykańskiej. Spacer po bajecznej plaży mógł się jednak skończyć tragedią. Dziecko sądziło, że natrafiło na niegroźne morskie stworzenie, być może jakiś gatunek meduzy. Tak naprawdę znalazł niebieskiego smoka.

Niebieski smok czyli jadowity ślimak morski

Gdy pokazał znalezione 4 “meduzy” ojcu, mężczyzna pomyślał, że odkryli nowy gatunek stworzenia morskiego. Wkrótce okazało się jednak, że były to niebieskie smoki, czyli groźne ślimaki morskie (Glaucus atlanticus). Ich inne to nazwy to „morskie anioły” i „jaskółki morskie”. Jest to gatunek morskiego ślimaka z rzędu nagoskrzelnych (Nudibranchia) należących do podgromady ślimaków tyłoskrzelnych.

Te 3-centymetrowe morskie cudeńska są bardzo niebezpieczne. Padre Island National Seashore na Facebooku ostrzega, że to drapieżny i jadowity gatunek, który żeruje na istotach kilkadziesiąt razy większych od siebie. Służby ostrzegają, by trzymać się od tych bestii z daleka!

Piękny morski drapieżnik

Otwór gębowy smoka wyposażony jest w tarkę z ząbkowanymi zębami. Potrafią poparzyć boleśjniej niż meduza, a to tego kradną i koncentrują jad stworzeń, na których żerują. Jak podają źródła, potrafią dosłownie wyrwać fragmenty parzydełek swoich ofiar i wykorzystać je do własnej obrony, np. przed rybami. Są całkowicie odporne na silny jad swoich przeciwników.

W menu ślimaka są zarówno żeglarz portugalski jak i meduza orazmiecząk tratewnik jantina. Mogą też boleśnie zaatakować człowieka.

Kontakt z większą liczbą jadowitych ślimaków może doprowadzić nawet do zapaści lub niewydolności oddechowej – ostrzega Gazeta.pl.

Oczywiście nie musimy się obawiać, że niebieskie smoki zaatakują nas w Polsce nad Bałtykiem. Te drapieżniki żyją w tropikalnych wodach oceanicznych. Można je spotkać np. u wybrzeży Republiki Południowej Afryki , Mozambiku i wschodnim wybrzeżu Australii.

Niebieskie smoki – morskie ślimaki jak z horroru [WIDEO]

Źródło zdjęcia: