Smog, zanieczyszczenie powietrza w Polsce

Smog w Polsce. Te polskie miasta mają najgorszy indeks jakości powietrza na świecie

Stan powietrza w Polsce. Smog znowu problemem. Polskie miasta w czołówce w smogowych rankingach. Są jednymi z najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 są przekraczane wielokrotnie, a Polska stała się czerwoną wyspą na mapie Europy.

Smog w Polsce znowu poważnym zagrożeniem. Według serwisu IQAir, Poznań, Wrocław i Kraków w środę 10 stycznia znalazły się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Na godzinę 11:30 na drugim miejscu był Poznań, a Kraków i Wrocław – odpowiednio na piątej i szóstej pozycji.

Jakość powietrza w Polsce. Smog i alerty RCB

Jak wyjaśnia Zielona Interia, Poznań według skali AQI osiągnął wynik 254 punktów, Kraków – 187, a Wrocław – 184. w skali AQI. Im większa liczba jednostek, tym większe zanieczyszczenie. Jakość powietrza w środę 10 stycznia w całej Polsce południowej jest określana przez stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska jako “zła” lub “bardzo zła”. Jak wyjaśnia Onet.pl, może to być efekt m.in. fali mrozów i bezchmurną pogodą w ostatnich dniach.

W stolicy Wielkopolski stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 przekracza miejscami 200 µg/m sześc, podczas gdy norma to 25 µg/m sześc.

– podaje Onet.

Za “dobre” uznano pomiary dokonane przez stacje z Trójmiasta oraz miejscowości nadmorskich. Smogu nie odnotowały między innymi stacje znajdujące się w Gdyni, Sopocie i Gdańsku, Kołobrzegu, Suwałkach, czy Grudziądzu.

Polska i zanieczyszczenie powietrza w skali światowej ( IQAir)

Powietrze w Chinach czystsze niż w Polsce?

W środę 10 stycznia najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie jest Lahore w Pakistanie. To miejsce od lat utrzymuje się w rankingach miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Po piętach depczą mu miasta w Chinach – Wuhan i Hangzhou, chociaż dzisiaj jakoś powietrza została tam oceniona jako lepsza niż w Polsce.

Hong Kong, smog - zdjęcie
Hong Kong, smog – zdjęcie, Pexels/Andrea Piacquadio

Polska jest aktualnie niechlubną, fioletową plamą na mapie Europy. We wtorek i środę z powodu niebezpiecznie wysokiego zanieczyszczenia powietrza wydano alerty RCB dla wielu regionów Polski

– pisze Zielona Interia.

Stan jakości powietrza w Polsce. Alerty RCB, groźny smog

Mieszkańcy wskazanych regionów w Polsce są proszeni o pozostanie w domach. Nie zaleca się m.in. uprawiania sportu na zewnątrz. Szczególnie na smog i zanieczyszczone powietrze powinny uważać dzieci oraz osoby starsze. Na baczności powinny się także mieć osoby cierpiące na choroby układu krążenia i choroby układu oddechowego.

Smog stanowi zagrożenie dla zdrowia. W związku z zanieczyszczonym powietrzem, wydano alerty RCB dla tych województw:

  • wielkopolskiego,
  • podkarpackiego,
  • dolnośląskiego,
  • opolskiego,
  • łódzkiego,
  • świętokrzyskiego,
  • małopolskiego.
  • śląskiego


Mieszkańcy wskazanych regionów są proszeni o pozostanie w domach. Nie zaleca się m.in. uprawiania sportu na zewnątrz. Szczególnie na smog i zanieczyszczone powietrze powinny uważać dzieci oraz osoby starsze. Na baczności powinny się także mieć osoby cierpiące na choroby układu krążenia i choroby układu oddechowego.

Jak zwraca uwagę „Rzeczpospolita”, jakość powietrza w Polsce od początku 2024 roku jest alarmująco niska. Wielokrotnie w niektórych stacjach pomiaru poziom zanieczyszczeń był w ostatnim czasie “ekstremalnie wysoki”. Na tle innych krajów europejskich jakość powietrza w Polsce jest bardzo zła.

Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym

– ostrzega GIOŚ.

Więcej wiedzy? Zobacz Instagram i Facebook