Szczyt K2 zdobyty Zimą. Historia himalaizmu i wielki przełom. Adam Bielecki komentuje

Szczyt K2 zdobyty zimą! Wspinacze są jednak krytykowani przez środowisko [WIDEO]

Szczyt K2 zdobyty zimą! Historia himalaizmu wreszcie doczekała się tego momentu. Jako pierwsi ośmiotysięcznik zimą zdobyli Nepalczycy. Grupa Szerpów osiągnęła historyczny sukces, ale niektórzy w środowisku podchodzą do niego krytycznie.

Historia himalaizmu i niesamowite osiągnięcie. Wreszcie się udało, szczyt K2 został zdobyty w zimie. Potwierdzono, że zespół Szerpów zdobył szczyt w sobotę około godz. 13 czasu polskiego. Wspinacze, gdy znajdowali się ok. 10 metrów od szczytu K2, zebrali się w jedną grupę i wspólnie rozpoczęli atak szczytowy. 10-osobowa grupa zdobyła więc wierzchołek góry jednocześnie.

Szczyt K2 w zimie zdobyty

Chhang Dawa, czyli jeden z Szerpów, którzy zdobyli drugi najwyższy szczyt na Ziemi, pochwalił się, że „okrutna góra w Karakorum po raz pierwszy została zdobyta w najniebezpieczniejszym okresie w roku”.

To największe osiągnięcie w historii wspinaczki wysokogórskiej, a także dobry przykład pracy zespołowej – pochwalił się w mediach społecznościowych wspinacz Chhang Dawa.

Bottleneck na K2 i zejście do bazy

W piątek zespół Szerpów dotarł do obozu czwartego, który znajduje się na wysokości 7800 m n.p.m. O 4:43 czasu polskiego Chhang Dawa ogłosił że grupa dotarła na wysokości tzw. szyjki butelki (8200-8300 m n.p.m.). Po godzinie 9:00 do pokonania z ostało ostatnie 200 metrów. Portal Portal AdventureStats przypomina, że Bottleneck, czyli wąskie gardło zlokalizowane na Żebrze Abruzzi, to miejsce, gdzie zginęło 13 z ostatnich 14 ofiar śmiertelnych na K2.

To jeszcze jednak nie koniec. Wspinacze przekazali, że „jest zima, może wydarzyć się wiele nieprzewidywalnych rzeczy”, a muszą przecież zejść bezpiecznie do bazy. Ich przeciwnikami są m.in. pionowe lodowce i zmienna pogoda.

Spośród czterech ostatnich prób zdobycia K2 zimą, trzy przeprowadzili polscy wspinacze. W sezonie 1987/1988 polsko-kanadyjsko-brytyjska ekipa dotarła na wysokość 7300 metrów. Na przełomie 2002 i 2003 Polacy zdobyli 7650 metrów. W sezonie 2011/2012 Rosjanie wspięli się na 7200 metrów. Na przełomie 2017 i 2018 roku polska ekipa zdobyła natomiast 7600 metrów. K2 ma 8611 metrów wysokości i jest drugą po Mount Evereście najwyższą górą na świecie – przypomina O2.pl

Lista 10 wspinaczy, którzy zdobyli K2 zimą:

  • Nirmal Purja
  • Gelje Sherpa
  • Mingma David Sherpa
  • Mingma G
  • Sona Sherpa
  • Mingma Tenzi Sherpa
  • Pem Chhiri Sherpa
  • Dawa Temba Sherpa
  • Kili Pemba Sherpa
  • Dawa Tenjing Sherpa

Jak podaje Onet.pl, środowisko alpinistyczne jest podzielone, ponieważ Szerpowie pokonali szczyt K2 z pomocą butli tlenowych. Niektórzy uznają to za  dodatkowe wspomaganie, które zbytnio ułatwia wspinaczkę.

16 Jan 2021 ????? WE DID IT, BELIVE ME WE DID IT- JOURNEY TO THE SUMMIT NEVER DONE BEFORE ?The Karakorum’s 'Savage…

Opublikowany przez Chhanga Dawę Sherpę Sobota, 16 stycznia 2021

Źródło zdjęcia:

Ambasada Rosji kontra historia II wojny światowej. IPN komentuje "wyzwolenie Polski przez Rosję w 1945 roku". Dlaczego Rosja przekłamuje historię? Previous post Rosja pisze o „wyzwoleniu Polski w 1945 roku”. IPN ostro komentuje
Szczyt K2 zdobyty Zimą. Historia himalaizmu i wielki przełom. Adam Bielecki komentuje Next post Weszli na K2 zimą, są krytykowani. Bielecki mówi o DOPINGU