Twórca „Scooby-Doo” Ken Spears nie żyje

Zmarł twórca Scooby-Doo. Nie żyje Ken Spears

Ken Spears, czyli twórca i producent „Scooby-Doo”, nie żyje. Jego firma Ruby-Spears Productions odpowiada za liczne kultowe seriale animowane. Zmarł w wieku 82 lat z powodu choroby.

Zmarł Ken Spears. Legendarny hollywoodzki producent odpowiada za kreskówki „Scooby-Doo”, których był twórcą i producentem. Pisał także scenariusze i rozwijał formę producencką w USA.

Ken Spears czyli twórca nie tylko Scooby-Doo

Karierę i współpracę ze studiem Hanna-Barbera rozpoczął jeszcze jako młody chłopak. W 1959 roku został zatrudniony jako montażysta, a gdy na jego drodze zawodowej pojawił się Joe Ruby, zaczęli wspólnie tworzyć scenariusze. Ich najpopularniejszym dziełem jest kultowa seria Scooby Doo, gdzie jesteś?

Spears to nie tylko kreskówka Scooby-Doo. Stworzył również takie tytuły jak “Dynomutt, Dog Wonder” i “Jabberjaw”. Jego studio producenckie Ruby-Spears Productions odpowiada za liczne seriale i filmy animowane, m.in. Alvin i Wiewiórki, Donkey-Kong, Space Ace, Dink, the Little Dinosaur, Rambo: The Force of Freedom,  Police Academy: The Series, Mega Man i Chuck Norris: Karate Kommandos.

BBC przypomina, że seria “Scooby Doo, Where Are You” doczekała się jedynie dwóch sezonów w latach 1969-1970. Zapoczątkowała jednak całą markę związaną z pociesznym psem i jego przyjaciółmi, która święci triumfy do dzisiaj.

Był amerykańskim redaktorem telewizyjnym, pisarzem i producentem, a także współtwórcą Ruby-Spears Productions – razem z Joe Rubym – przypomina portal naekranie.pl.

Spears miał 82 lata i odszedł po długiej walce z chorobą. O jego śmierci poinformował media jego syn, Kevin. Rodzina Spearsa oświadczyła, że zmarł 6 listopada w Los Angeles na skutek komplikacji otępienia z ciałami Lewy’ego (choroba neurodegeneracyjna).

Sam Register, który jest prezesem Warner Bros. Animation, Warner Digital Series i Cartoon Network Studios, pożegnał Spearsa w mediach społecznościowych. Nazwał go “prawdziwym innowatorem przemysłu rozrywkowego, którego dar tworzenia opowieści wciąż bawi świat”.

Ken Spears osierocił dwóch synów. Miał piątkę wnuków i trójkę prawnuków.

Przypominamy, że w sierpniu 2020 roku z przyczyn naturalnych zmarł wspomniany Joe Ruby. Odszedł w wieku 87 lat.

Źródło zdjęcia: