Wieloryby wyrzucone na brzeg - dlaczego grindwale masowo wpływają na plaże w Australii?

470 wielorybów wyrzuconych na brzeg w Australii. Zagadkowa przyczyna [WIDEO]

Australia i wieloryby na plaży. Jak podaje BBC, aż 470 ssaków utknęło na mieliźnie. Chociaż jest prowadzona akcja ratunkowa, to wiele z nich zmarło. Dlaczego grindwale (pilot whale) masową lądują na plażach w Tasmanii?

Australia i wieloryby na plaży! Potwierdzono, że od poniedziałku na zachodnim brzegu Tasmanii kolejne grindwale (walenie z rodziny delfinów oceanicznych) lądują na mieliźnie. Do tej pory jest ich już aż 470! Mimo działania służb, od początku tygodnia zmarło już 200 ssaków.

Walka o życie wielorybów i akcja ratunkowa w Australii

Trwa wyścig z czasem. Władze Australii zapewniają, że prowadzona jest akcja ratunkowa, by ocalić zwierzęta z brzegów i płycizn. Potwierdzono już, że 25 zostało uwolnionych. Niestety, wiele z nich zwierząt wróciło wraz z falami i znów trzeba je ratować. Nik Deka Tasmania’s Department of Primary Industries przyznaje, że jest zawiedziony dotychczasowym efektem prowadzonej akcji ratunkowej. Ma jednak nadzieję, że w środę sytuacja ulegnie poprawie i uda się ocalić wiele zwierząt.

Pierwsza grupa (200 grindwali) utknęła w okolicy Macquarie Heads, a druga (270 grindwali) 10 kilometrów dalej. Obserwacje prowadzone z helikoptera potwierdziły, że zwierzęta z pierwszej i ostatniej grupy mogą pochodzić z tego samego stada. Ponad 90 ssaków z pierwszej wyrzuconej grupy już zmarło, a pozostałe konają w męczarniach.

Początkowo nie sądziliśmy, że konieczna jest akcja ratunkowa. Wysłaliśmy tylko łodzie to obserwacji – przyznaje Nik Deka.

Badacze nie są pewni, dlaczego tak wiele wielorybów jest ostatnio wyrzucanych na brzeg w Australii. Podejrzewają, że znaczącą rolę mogą tutaj odgrywać silne więzi społeczne między grindwalami. Zwracają uwagę, że to właśnie grindwale najczęściej grupowo lądują na plażach i mieliznach.

Grindwale biją zabójcze rekordy

Eksperci z The Australian Antarctic Division przewidują, że w tym roku padnie rekord wielorybów wyrzuconych w Australii na brzeg. Profesor Peter Harrison z Southern Cross University’s Whale Research Group przypomniał w rozmowie z BBC, że poprzedni rekord padł w 1935 roku, gdy na plaży w Tasmanii wylądowało 294 grindwali. W 2009 roku rekord został prawie pobity, gdy morze wyrzuciło na brzeg 200 osobników. W 2018 roku około stu grindwali zmarło po utknięciu na plaży w Nowej Zelandii. Jak wynika z oficjalnych danych, aż 80% przypadków wyrzucenia grindwali lub utknięcia na mieliźnie ma miejsce właśnie w regionie Tasmanii.

Wieloryby na plaży. Grindwale masowo lądują na wybrzeżu Tasmanii [WIDEO]

Źródło zdjęcia: