Wirus IsrRAPXV czyli nowa ospa u nietoperzy - czy grozi nam nowa pandemia?

Pojawiła się “nowa ospa” u nietoperzy. Czym jest wirus IsrRAPXV?

Koronawirus to nie jedyna pandemia jaka nam obecnie zagraża? Został odkryty nowy wirus, który jak na wyrost straszą media, jest gorszy niż COVID-19, SARS. Hendra i Mers razem wzięte. Naukowcy z Izraela potwierdzili, że pojawiła się „nowa ospa”, czyli wirus IsrRAPXV. Czy przenosi się na ludzi?

COVID-19 to nie jedynie zagrożenie epidemiczne, choć ludzie ze względu na jego “medialną popularność” wydają się zapominać o innych niebezpiecznych wirusach. Naukowcy z Izraela ogłosili, że u jednego z egipskich nietoperzy owocożernych (Rousettus aegyptiacus) odkryli nowy patogen z rodziny pokswirusów. Jest to “nowa ospa”. Ostrzegają, że wirus IsrRAPXV może być bardzo groźny. Został zidentyfikowany kilka lat temu, ale dopiero w tym roku zdecydowano się na publikację pracy „Nowatorska ospowatość wyizolowana z egipskiego nietoperza owocożernego w Izraelu” w czasopiśmie „Veterinary Medicine and Science”.

Próbki wirusa zostały pobrane od nietoperza żyjącego w niewoli. Został on jednak wypuszczony do kolonii nietoperzy na wolności – pisze onlinelibrary.wiley.com

Choroby nietoperzy i nowa ospa

Jak podaje The Jerusalem Post, wirus IsrRAPXV (Israel rousettus aegyptiacus poxvirus) został wykryty u nietoperze w zoo Zoological Gardens w Tel Awiwie. Jego istnienie potwierdzono w 2018 roku na podstawie próbek pobranych 4 lata wcześniej. Jak podaje portal Spider’s Web, wykonano kilkanaście biopsji i przeprowadzono izolację hodowli komórkowych. Aby potwierdzić odkrycie, zostały przeprowadzone histopatologia, mikroskopia elektronowa i analiza molekularna. Nie było wątpliwości, to nowy wirus ospy.

IsrRAPXV to wirus unikatowy i występujący jedynie w Izraelu. Nie potwierdzono ani jednego przypadku tej choroby u nietoperzy w innych krajach. Chorze zwierzęta mają typowe objawy ospy dla tych zwierząt, czyli pęcherze na błonach skrzydeł.

Wirusy Hendra i Nipa

Owocożerne nietoperze, u których stwierdzono wirusa IsrRAPXV żyją w ogromnych koloniach, a patogen może przenosić się przez rany na ciele i być transmitowany np. podczas drapania się i czyszczenia. Autorzy badań ostrzegają, że wirusem jako pierwsi mogą zarazić się ludzie pracujący wśród nietoperzy. Powinni więc nosić specjalną odzież ochronną, by nie doszło do infekcji nowym patogenem.

IsrRAPXV jest wciąż analizowany i badany. Nie odnotowano jeszcze żadnego przypadku zakażenie wirusem IsrRAPXV u człowieka, więc wciąż nie jest znany jego potencjał zoonotyczny, czyli zdolność wirusa do przeskakiwania na ludzi. Spidersweb.pl zwraca uwagę, że nie musi to być przejście bezpośrednie, czego przykładem jest wirus Hendra (HeV). Przenoszą go owocożerne nietoperze, zarażając nim konie, a dopiero od nich zarażają się ludzie. Wirus Nipa, który powoduje ostra niewydolność oddechową i śmiertelne zapalenie mózgu, przenosi się natomiast bezpośrednio z nietoperzy na ludzi.

Nowa pandemia? Choroby odzwierzęca mogą zaatakować

Czy jesteśmy w stanie uniknąć przejścia IsrRAPXV na ludzi? Nawet jeśli, to prędzej czy później wybuchnie epidemia innej choroby odzwierzęcej. Szacuje się, że wśród ptaków i ssaków krąży ok. 1,6 mln patogenów, a odzwierzęce wirusy odpowiadają za 75 proc. chorób zakaźnych atakujących ludzi w tym stuleciu. Co gorsza, adiunkt Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP w Warszawie dr Paweł Grzesiowski w jednym z wywiadów powiedział, że wirusy takie jak np. szczepy grypy, mutują średnio co 50-100 lat i w każdej chwili może pojawić się szczep pandemiczny.

Źródło zdjęcia: