Indonezja - wulkan Merapi znowu aktywny

Wulkan Merapi może wybuchnąć! Miliony osób zagrożonych, ruszyła ewakuacja [WIDEO]

Wulkan Merapi na Jawie znowu się budzi. Na wyspie w Indonezji może nastąpić erupcja wulkaniczna, która spowoduje zmiany klimatu. Miliony ludzi jest zagrożonych, ponieważ podnóże wulkanu jest gęsto zaludnione. Powtórzy się potworny wybuch wulkanu Merapi z 2010 roku?

Wulkan Merapi (Góra Ognia) to jeden z największych i najgroźniejszych aktywnych wulkanów na świecie. Znajduje się w Indonezji na wyspie Jawa, która jest centrum gospodarki i kultury kraju. Indonezja jest zamieszkana przez 256 milionów ludzi, z czego 130 milionów żyje właśnie na Jawie. Obecnie u podnóża góry o wysokości 2910 m n.p.m. leży miasto Yogyakarta.

Wulkan Merapi znowu wybuchnie?

Niestety, wulkan Merapi jest coraz bardziej aktywny i stanowi realne zagrożenie. Władze Indonezji podniosły stopień zagrożenia wybuchem z drugiego do trzeciego w 5-stopniowej skali. Oznacza to, że w każdej chwili może nastąpić wybuch wulkanu i zapewne będzie on bardzo gwałtowny.

The Jakarta Post donosi, że w ciągu ostatnich tygodni aktywność wulkanu Merapi znacząco wzrosła, a na zboczach góry można dostrzec lawę. Służby ostrzegają, że w nadchodzących dniach materiały wulkaniczne mogą być wyrzucane nawet na odległość 5 kilometrów.

Wybuch wulkanu Merapi w 2010 roku

Wulkan ostatni raz wybuchł w 2010 roku. Ewakuowano wtedy 400 tys. ludzi, a 350 osób poniosło śmierć. Pył i gazy wulkaniczne dotarły wówczas na inne kontynenty, a popiół unosił się na wysokości kilkunastu kilometrów.

Obecnie do ewakuacji już szykuje się kilkanaście tysięcy osób. Służby oceniły, że bezpośrednio zagrożonych wybuchem wulkanu jest kilka milionów osób. Zakazano już wszelkich aktywności turystycznych w okolicy wulkanu, a także zaprzestano wszelkich prac górniczych w promieniu 3 kilometrów od Góry Ognia.

Erupcja wulkanu może spowodować także zmiany klimatu i ochłodzenie, ponieważ  w czasie wybuchu wulkan wyrzuca do góry znaczne ilości dwutlenku siarki, a ten w połączeniu z wodą tworzy aerozol kwasu siarkowego, który skutecznie odbija światło słoneczne.

Merapi jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na Ziemi i szacuje się, że wyemitował on największą ilość materiału piroklastycznego ze wszystkich wulkanów na świecie. Dym wydobywający się z wulkanu widoczny jest przez około 300 dni w roku – pisze Radio ZET.

Wybuch wulkanu Merapi w 2010 roku [WIDEO]

Źródło zdjęcia: